Český muslim Lukáš Lhoťan.

Český muslim Lukáš Lhoťan. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Brněnští muslimové se hádají kvůli stavbě nové velké mešity

  • 100
Člen brněnské muslimské obce Lukáš Lhoťan kritizuje šéfa Alrawiho. Ten chce podle něj postavit 'megamešitu' v centru města a odmítá o tom diskutovat s politiky, což poškozuje pověst brněnských muslimů. Proti mešitě už dokonce vznikla petice.

Lukáš Lhoťan podporoval brněnskou Islámskou nadaci léta. Snažil se zlepšit pověst místních muslimů a podporoval jejich šéfa Muneeba Hassana Alrawiho. S tím už je ale konec. Muže rozkmotřila plánovaná stavba nové brněnské mešity. Alrawi by ji nejraději postavil v centru Brna na soukromém pozemku v Křenové ulici, na jednání s politiky by se přitom neohlížel.

Podle Lhoťana ale tento postoj jen rozšiřuje počet nepřátel brněnských muslimů. Proti mešitě už vznikla internetová petice. Lhoťan také kritizuje, jak Alrawi a jeho lidé řídí Islámskou nadaci v Brně. "Teď vládne styl ‚budeme si dělat, co chceme‘. Alrawi dělal, že je multikulturní, že není radikál. Ale teď to tak nevypadá," dodal Lhoťan.

Podle něj už Alrawi řadu lidí z nadace vyštval. Odcházeli postupně od roku 2007. Sám Alrawi nařčení bývalého spolupracovníka odmítá. "On se buď poddává, nebo nenávidí. Před lety měl nápad, že budeme jako muslimové žít v odloučené komunitě, a byl velký fundamentalista. Teď je z něj zase liberál," řekl Alrawi.

Podle Lhoťana chce Alrawi stavět 'megamešitu'

Podle něj už před lety věděl, že je Lhoťan nevyzpytatelný, a vzal si ho proto pod kontrolu. "Teď se obrátil proti mně a vyčítá mi, že nejednám s politiky. Ale o mešitě se zatím jen uvažuje, tak proč bych měl obtěžovat politiky jen kvůli svým myšlenkám?" zlobí se Alrawi.

Muneeb Hassan Alrawi pomohl v Brně prosadit vznik první mešity v republice. Nyní bojuje za další, větší

Oba muži se neshodnou ani na tom, jak má být nová mešita velká. Podle Lhoťana je dostačující jedna mešita a modlitebna pro 150 až 200 lidí, která už v Brně je. "Alrawi má potřebu porazit konkurenční modlitebnu lidí z jazykové školy Alfirdaus, kteří dříve byli členy islamské nadace v Brně. To jej žene do stavby megamešity," kritizuje Lhoťan.

Proti zamýšlené mešitě je už teď i řada Brňanů. Proti její stavbě vznikla rovněž internetová petice, kterou organizuje občanské sdružení AntiMešita. K pátku 4. března ji podepsalo 482 lidí.

Alrawi si prý udělal z islámu byznys

Lhoťan a Alrawi se neshodnou také kvůli penězům. Podle Lhoťana je podivné, že nová mešita má podle Alrawiho stát 50 až 150 milionů korun.  "Nadace přitom vykazuje příjem ve výši zhruba půl milionu korun. Nepřiznává totiž v účetnictví statisíce z milionových darů, které do islamistických organizací v České republice proudí z Arábie," upozorňuje Lhoťan.

Podle něj si Alrawi udělal z islámu svůj dobrý byznys. Alrawi totiž kromě Islámské nadace v Brně vede i české Ústředí muslimských obcí. Za to jej v minulosti kritizovali také další muslimové žijící v České republice. Alrawi ale nad tím však jenom kroutí hlavou. "Všichni jsou rádi, že to vůbec někdo dělá, protože se do toho nikomu moc nechce. Já ale nadaci nemůžu nechat rozpustit," dodal.

Lhoťanovy řeči o tom, že nepřiznává miliony v účetnictví, označil Alrawi za výmysly. "On chce ubližovat. Sám ví dobře, jak jsme na tom finančně. Nejlepší je si ho nevšímat," uzavřel.