Jan Trefulka neodpustil režimu nespravedlnosti spáchané na rodině

  17:10aktualizováno  17:10
Jan Trefulka, který ve čtvrtek zemřel v Brně, je jedním z posledních tvůrců, na jejichž životě se podepsalo jak poválečné nadšení a obrodné snahy konce 60. let, tak dlouhá nepřízeň režimu v 70. a 80. letech. Ve svých prózách i fejetonech se nikdy nesmířil s rozpory mezi hlásanou ideologií a praxí.

Jan Trefulka (vlevo) na archivním snímku se svým sousedem a kolegou Milanem Uhdem. | foto: Archiv MF DNES

Neměl to proto lehké ani v minulosti, a navzdory oficiálním oceněním vlastně ani po převratu v roce 1989, kdy se přichýlil ke snahám o moravské samosprávní uspořádání.

"Podstatný vliv na mne měli učitelé z obecné školy i profesorka češtiny na gymnáziu. Pan řídící byl legionář, páni třídní členy Pěveckého sdružení moravských učitelů. Každý svým způsobem znal kus světa, všichni byli přesvědčení a nadšení českoslovenští vlastenci," vysvětloval Jan Trefulka kořeny své hierarchie hodnot při rozhovoru pro MF DNES v roce 2009.

Neuhýbání a morální zásadovost odnesl Jan Trefulka po zastavení časopisu Host do domu. Na počátku normalizace byl vyloučen i z komunistické strany, kam znovu vstoupil na počátku jejího obrodného procesu. Pracoval pak už jen jako noční hlídač, vazač a dlouhá léta nesehnal žádné zaměstnání. Publikovat mohl už jen pod cizími jmény nebo v samizdatu. Tam především.

Vyšel mu tam v roce 1973 asi jeho nejlepší román O bláznech jen dobré, vynikajícím způsobem vyprávěný příběh čerstvého důchodce, který pod dojmem blížící se smrti odejde od své ženy k mladší družce, aby se vrátil, "odkud vyšel, moudřejší o zážitek z říše těch, kdo žijí v souladu se sebou samými, tedy z říše moudrých bláznů, jejímž vyznavačem se navěky stal". Tak zní jedna z charakteristik této knihy.

Smrt moravského patriota

Jan Trefulka byl v Brně mezi prvními, kteří signovali prohlášení Charty 77. "Za můj podpis Charty 77 byla potrestána moje rodina, kdežto já jsem získal spoustu volného času k literární tvorbě," nebyl Trefulka smířen ani po letech s faktem, že jeho děti nesměly vystudovat vysněné školy a jeho ženu vyhodili ze zaměstnání v osvětovém zařízení.

Citlivý muž se s nespravedlností spáchanou na nejbližších lidech vlastně až do smrti nedokázal smířit. Za normalizace se však coby nezaměstnatelný "muž v domácnosti", kde rodinu živila žena, velmi účinně podílel i na tvorbě a rozšiřování samizdatu.

Po převratu v roce 1989 se stal předsedou Obce moravskoslezských spisovatelů, inicioval a organizoval soutěž Evropský fejeton a stal se členem první Rady České televize. Politicky i publicisticky se angažoval také v prosazení moravské samosprávy.

Podle vyjádření své ženy Boženy Trefulkové tento statečný muž zemřel na selhání ledvin a zápal plic ve svém domě v Barvičově ulici v Brně. Pohřeb rodina plánuje na čtvrtek 29. listopadu v brněnském krematoriu v Jihlavské ulici.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček slavil své vítězství v Praze

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Najdete na iDNES.cz