Brněnský soud zprostil obžaloby bývalého manažera Povodí Moravy

  13:33aktualizováno  13:33
Brněnský městský soud ve čtvrtek zprostil obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku někdejšího ředitele úseku dotací Povodní Moravy Cyrila Kopřivu. Bývalému manažerovi hrozilo kvůli dvěma údajně předraženým zakázkám až pětileté vězení. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal.

Městský soud v Brně zprostil obžaloby z porušení povinnosti při správě cizí věci bývalého šéfa úseku dotací Povodní Moravy Cyrila Kopřivu. | foto: ČTK

Kopřiva stál u soudu kvůli dvěma výběrovým řízením na čištění Brněnské přehrady z roku 2009. Předběžnou kalkulaci provzdušňování a sběru biomasy z hladiny nádrže tehdy provedla brněnská firma Asio. Následného výběrového řízení se ale neúčastnila.

Zakázky na čištění přehrady tak získaly jiné dvě firmy - společnosti Ekostavby a Metrostav. Vítězné nabídky byly při tom o několik set tisíc korun dražší než kalkulace Asia, v součtu byl rozdíl obou asi 800 tisíc korun. Na provedení zadaných prací si pak obě najaly právě Asio.

Žalobce Radek Mezlík kladl Kopřivovi za vinu, že tak firmu mohl vědomě připravit o statisíce korun. Výrazná škoda státnímu podniku nakonec nevznikla jen proto, že zakázky byly realizovány pouze částečně. Například na sběr biomasy z hladiny vodního díla díky klimatickým podmínkám vůbec nedošlo.

Obhajoba: Asio dodalo jen předběžnou kalkulaci

Kopřiva před soudem vinu popřel. Argumentoval hlavně tím, že chtěl, aby zakázky
dělaly ekonomicky silnější firmy, které by se s případnými komplikacemi při
jejich realizaci dokázaly lépe vypořádat.

Podle advokáta Jana Rotrekla navíc firmu Asio oslovil pouze pro vypracování předběžné kalkulace obou zakázek. "Kalkulace Asia nebyla nabídka do výběrového řízení, tu firma neučinila," zdůraznil Rotrekl ve své závěrečné řeči.

Z firem, které se výběrového řízení zúčastnily, pak byly nabídky Ekostaveb a Metrostavu ty nejnižší. "Zakázku by měl provést ten, kdo má nejnižší cenu v rámci řízení. V tomhle ohledu nelze výběrová řízení zpochybnit," dodal advokát.

Jedním z hlavních argumentů obhajoby byla nakonec i smlouva o další zakázce, kterou firma Asio na podzim roku 2009 uzavřela s Povodím Moravy. Přestože se jednalo opět o provzdušňování a sběr biomasy, byla cena zakázky vyšší než původní kalkulace Asia, o kterou se opírala obžaloba.

"Možná to bylo proto, že poprvé někdy v květnu  2009 to mírně podcenili. Na základě reálných zkušeností z letních měsíců pak zjistili reálnou cenu, která byla vyšší než ta původní," vysvětlil Rotrekl.

Na základě provedených důkazů i faktu, že Povodí Moravy nakonec díky pouze částečnému plnění zakázek nevznikla žádná škoda, navrhl advokát Rotrekl zprostit Kopřivu obžaloby.

"Výběrová řízení proběhla v souladu se zákonem"

K argumentům obhajoby se nakonec ve svém rozhodnutí přiklonila i soudkyně Hana Bartoňová, která Kopřivu uznala nevinným. "Výběrová řízení proběhla od začátku až po podpisy smluv v souladu se zákonem," řekla.

Podle ní je zjevné, že byla vybrána nejnižší nabídka. A i když měl Cyril Kopřiva k dispozici předběžnou kalkulaci Asia, nemohl předem tušit, jaké budou nabídky účastníků výběrových řízení.

Bartoňová navíc zdůraznila, že propočty brněnské firmy byly pouze předběžnou kalkulací, jak tvrdila obhajoba, a ne skutečnou nabídkou. "Vyplývá to z e-mailové korespondence i výpovědi Jiřího Palčíka z Asia," vysvětlila.

Podle zákona o veřejných zakázkách navíc Kopřiva ani nemohl zohlednit nabídku Asia, které se samotného řízení neúčastnilo. Námitku mohlo podat pouze Asio, které tak ale neučinilo. "Navíc v řádu několika dnů podepsalo smlouvy jako subdodavatel. Jednání o tom probíhala už během výběrových řízení," zdůraznila.

Obžalobě se podle soudkyně nepodařilo prokázat, že by Kopřiva jednal v úmyslu Povodí Moravy poškodit. Škodu, která mohla vzniknout, navíc není možné vyčíslit, protože rozsah prací se určoval vždy až na základě aktuální potřeby.

Případ míří ke krajskému soudu

Čtvrteční rozhodnutím případ neskončil. Obhajoba se sice vzdala práva na odvolání, státní zástupce Radek Mezlík se ale proti rozsudku na místě odvolal a případ tak spěje ke Krajskému soudu v Brně.

"Budu požadovat, aby odvolací soud přezkoumal správnost tohoto rozhodnutí. Šlo o trestný čin, tak jak je popsáno v obžalobě," uvedl po vynesení rozsudku žalobce Mezlík, který pro exmanažera požadoval podmíněný trest.

S verdiktem byl naopak po jeho vynesení spokojený jak obžalovaný, tak i jeho státní zástupce. "Spokojeni samozřejmě jsme. Myslím, že mohu vyjádřit obrovskou radost nad tím, že se zrodil spravedlivý rozsudek v této věci," sdělil Rotrekl.

"Od přípravného řízení jsme se snažili vysvětlit, že předběžná kalkulace není nabídka a tak jsem rád, že nakonec dnes to zaznělo v odůvodnění rozsudku," dodal advokát.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Najdete na iDNES.cz