Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

„Brněnský orloj“ už skládají dohromady, zarachotí v něm kulička

  7:09
Již za pět měsíců ozdobí plácek před pasáží Omega v Brně "tikající" monument. Několik tun vážící hodinový stroj. Jeho autoři dolaďují poslední detaily. Šest metrů vysoký sloup z černé africké žuly od září zaujme pozornost příchozích na náměstí Svobody.

Výroba nových hodin pro brněnské náměstí Svobody v ateliéru Oldřicha Rujbra v Pozďatíně - Vlevo Petr Kameník, vpravo akademický sochař Oldřich Rujbr. Hodiny budou šest metrů vysoké, největší průměr dosáhne 170 centimetrů, váhu autoři odhadují na 25 tun. Mají stát asi 12 milionů korun | foto: Radek Miča, MAFRA

Největší poprask zřejmě vyvolá každý den v jedenáct hodin dopoledne. V tu chvíli se s rachotivým zvukem ze sloupu vykutálí skleněná kulička ze sklárny v Karlově a "odbije" tak jedenáctou.

Kuličky nových hodin, které budou stát na náměstí Svobody v Brně

"Na malý okamžik bude možné kuličku chytit. Komu se to podaří, ten si může skleněnku v barvách Brna odnést jako suvenýr," vysvětlil Petr Kameník. Ten je společně se sochařem Oldřichem Rujbrem autorem díla, které bude na náměstí umístěno jako památka na úspěšnou obranu Brna proti švédskému obléhání v roce 1645.

učitel a žák

Autoři nových hodin pro brněnské náměstí Svobody - zleva akademický sochař Oldřich Rujbr a jeho bývalý žák Petr Kameník Akademický sochař Oldřich Rujbr (vlevo) se narodil v roce 1948 v Brně. Učil na pedagogické fakultě a fakultě architektury, kde působil šest let jako proděkan pro rozvoj. Právě ve škole objevil nadaného Petra Kameníka (vpravo), který byl jeho žákem. Ten se věnuje grafice a nyní studuje fakultu architektury v Brně. (bar)

"Hodinový stroj brněnské náměstí oživí a stane se novou atrakcí města nejen pro místní, ale i pro návštěvníky a turisty. Je to propojení historie s moderním netradičním ztvárněním," prohlásil primátor Brna Roman Onderka.

Skicy nových hodin pro brněnské náměstí Svobody v ateliéru Oldřicha Rujbra v PozďatíněVýroba nových hodin pro brněnské náměstí Svobody v ateliéru Oldřicha Rujbra v Pozďatíně

Spolu s tvůrci věří, že žulové hodiny budou vévodit náměstí Svobody již od podzimu. Hodiny měly stát už v roce 2008. Kvůli komplikacím s materiálem se však celá výroba protáhla.

"Každá věc, která je výjimečná, má své technické problémy. Jsem přesvědčen, že se to stihne v termínu," řekl již dříve pro MF DNES Onderka.

Ve zdárné dokončení díla, ale i v to, že si najde své obdivovatele, věří designér a někdejší ředitel Design centra Karel Kobosil.

Hodiny jako náboj

"Na vlastní oči jsem model budoucích hodin neviděl. Pouze znám jeho fotky z novin. Oldřich Rujbr je jedním z nejtalentovanějších umělců u nás. Takže se domnívám, že hodiny, které vytvoří, budou výborné,"míní Kobosil.

Výroba nových hodin pro brněnské náměstí Svobody v ateliéru Oldřicha Rujbra v PozďatíněVýroba nových hodin pro brněnské náměstí Svobody v ateliéru Oldřicha Rujbra v Pozďatíně

A jak to tedy s monumentem, při jehož návrzích se autoři inspirovali tvarem náboje, vypadá? "V současnosti se dělá čočka, která bude zvětšovat na ciferníku čas," sdělil Rujbr.

Do práce se už také vrhli italští kameníci, kteří mají za úkol velké masy kamene opracovat.

"Hodiny se budou skládat z několika dílů. Je potřeba, aby kamenné kvádry na sebe navazovaly a měly stejnou barvu," popsal sochař. I s tím si však umějí italští mistři poradit. "Z rána, když je chladno, namočí kámen. Ten se pak chová, jako by byl vyleštěný," uvedl Rujbr.

Podle obou mužů je škoda, že se do dutého prostoru nebudou moci lidé podívat. "Vevnitř to bude vypadat jako v ponorce. Všechno z nerezu," popisoval nadšeně Kameník.

Autoři nových hodin pro brněnské náměstí Svobody - zleva akademický sochař Oldřich Rujbr a jeho bývalý žák Petr Kameník

Obdivovatelé se tak budou muset smířit jen s vnější krásou hodinového stroje. Dovnitř se totiž dostanou pouze údržbáři a ti, kteří budou do hodin doplňovat skleněné kuličky.

Archeologický výzkum

Před samotnou přípravou na instalaci hodin museli odborníci na místě před pasáží Omega udělat záchranný archeologický výzkum. Brněnští archeologové tam odkryli nároží městské strážnice, která tam podle nich stála pravděpodobně od konce 17. století. "Asi nejzajímavějším zjištěním je zachycený průběh městského vodovodu," uvádí společnost Archaia, která má práce na starosti.

Návrh obou umělců Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka vybrali už v roce 2007 brněnští radní. Několikatunové dílo přijde město na téměř dvanáct milionů korun.

inspirovalo nás tažení švédů na brno, říkají autoři kuličkových hodin

V dřevěné stodole v Pozďatíně na Třebíčsku vznikají šestimetrové hodiny, které mají od září zdobit plácek před palácem Omega na brněnském náměstí Svobody.
Pracují na nich akademický sochař Oldřich Rujbr a jeho kolega Petr Kameník. Ti prací nad budoucí dominantou náměstí tráví všechen čas. V provizorní místnůstce nad stodolou dokonce přespávají. "Nic jiného kromě hodin vlastně ani neděláme," shodují se oba.

Co vám při práci na hodinách připadalo nejnáročnější?
Poslední tři roky vlastně žijeme jen jejich výrobou. Nejtěžší bylo úplně všechno. Hlavně v zimě to bylo hodně náročné. Jednou jsme pracovali se sádrou a pořád se divili, proč tak rychle tuhne. Nakonec jsme zjistili, že netuhne, ale rovnou mrzne.

Čím jste se při práci na hodinách inspirovali?
Vycházeli jsme z tažení Švédů na Brno, ale hledali jsme jiný příběh. Tažení je vnímáno tak, že se poledne odzvonilo v jedenáct a tím podvedli generála Torstensona. Ale bylo to jinak. Brno se na rozdíl od jiných měst, která se mu předem vzdala, intenzivně bránilo. Do bojů se dokonce zapojilo i civilní obyvatelstvo. Tradovala se pověst, podle které může generála zabít jen skleněná kulička odlitá o půlnoci.
To je důvod, proč jste chtěli, aby vaše hodiny zvonily i o půlnoci?
Ano, v našich plánech bylo, aby hodiny odbíjely v jedenáct hodin dopoledne a pak o půlnoci. Nakonec však budou hodiny rachotit jen o jedenácti.

Rachotit?
Bude to takový zvláštní zvuk. Ten se bude skládat z kombinací úderů na xylofonové destičky a k tomu se ještě přidá zvuk skleněné kuličky. Ta se bude kutálet po obvodu kamenného sloupu. Hodiny tak budou vydávat něco mezi hrčením a cinkáním.

Platí stále, že si lidé budou moci kuličku odnést domů?
S tím se počítá. Denně s odbitím jedenácté hodiny dopoledne si takto lidé budou moci ulovit jednu. Budou však muset být rychlí. Během dvou sekund totiž kulička opět zmizí ve stroji.

Návštěvníci Brna si tak mohou sami ulovit suvenýr. Nebude to drahé?
Jedna skleněná kulička město přijde na osmdesát korun. (bar)

  • Nejčtenější

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Klenot v rukavicích. Chtěla do armády, je neporažená v MMA: Nepiju a miluju řád

Premium V patnácti chtěla do armády mezi výsadkáře. V posilovnách se předháněla s chlapy, kdo na bench zvedne víc. Klidně přes...

Českem se přehnala sněhová vichřice. Teď hrozí náledí a sněhové jazyky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne místy provázelo intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se...

Nejužší hotel střední Evropy je oslavou funkcionalismu. Brzy znovu otevře

Brněnský hotel Avion získal zpět svou krásu z éry Bohuslava Fuchse. Brzy se zájemců nabídne ubytování v 37 pokojích,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

V Hustopečích řeší kuriózní problém, chátrající památka ohrožuje sousední

Téměř půl roku je nádvoří renesančního domu U Synků v Hustopečích na Břeclavsku zavřené. Malebný prostor, který v létě...

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

Kryptobanka neuspěla, s nástrojem pro vývojáře oslnili Silicon Valley

Začínali v bankovním sektoru. Pak vylétly kryptoměny a Jiří Kobelka a Samuel Šramko se rozhodli, že naprogramují...

Omikronem nekončíme, mírní krajští experti předčasný covidový optimismus

Jihomoravská redakce MF DNES oslovila „vlajkonoše“ krajského zdravotnictví, kteří v rozličných funkcích už bezmála dva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...