Brněnský Bronx prokoukne. Pracovat se musí i s lidmi, žádají neziskovky

  18:15aktualizováno  18:15
Kolem ulic Bratislavská a Francouzská, kde žije řada Romů, město postupně opraví jedenáct domů. Radnice si od toho slibuje zlepšení situace v takzvaném brněnském Bronxu. Pracovníci romských organizací ale upozorňují, že změny musí doprovázet i rozvoj sociálních služeb.

(Ilustrační snímek) | foto: Magda Kucharičová

Vytlučená, zamřížovaná okna, dveře provizorně "zateplené" dřevotřískovou deskou, oprýskaná omítka neurčité barvy. Z domů s takovou vizáží se v některých částech brněnského Bronxu pomalu stávají rarity. Například na Francouzské ulici čeká na opravu několik posledních ruin, zbytek ulice už září barevnými fasádami.

Nové omítky a vyměněná okna šestnácti domů jsou prvními výsledky dlouhodobého projektu vedení Brna. Jeho cílem je zlepšit situaci na území městských částí Brno-střed a Brno-sever, kterému se přezdívá brněnský Bronx.

O projektu IPRM

Kompletní oprava a přestavba 11 domů v ulicích Bratislavská, Francouzská, Spolková, Přadlácká, Stará a Soudní je součástí takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města Brna v problémové obytné zóně města (IPRM).

Projekt odstartoval už loni a zaměřuje se na zlepšení situace v oblasti městských částí Brno-střed a Brno-sever, které lidé přezdívají "brněnský Bronx".

Celý projekt vyjde na 450 milionů korun, dotace z evropských fondů a státního rozpočtu činí asi čtyřicet procent. Hotovo by mělo být v roce 2014.

Pracují už pět let a pokrok je znát, pochvalují si místní

Letos v únoru odstartovala i další část projektu. Tentokrát se kompletně opraví a přestaví jedenáct vybraných domů převážně ve Francouzské a Bratislavské ulici. Každý za osmnáct až třicet milionů korun.

"Dům na Spolkové už se opravuje, pro další čtyři stavby už máme vybrané firmy, které rekonstrukce zajistí," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD). Hotovo bude v roce 2014.

Místní si první výsledky pochvalují. "Pracuji tu denně už pět let a ten pokrok k lepšímu je tu znát. Opravily se domy a taky se podle mne odstěhovali někteří jejich nepřizpůsobiví nájemníci," popsal změny ve Francouzské ulici Pavel Vorálek, který tam provozuje prodejnu elektrospotřebičů.

Právě naproti jeho obchodu chátrají některé z posledních staveb, domy s čísly 42 a 44. I ty by se měly brzy přestavět a opravit, čtyřiačtyřicítka už tento měsíc. "S nadsázkou si říkáme, že tu z toho potom bude luxusní bulvár," pousměje se Vorálek.

"Třeba Bratislavská nebo Cejl se ale tak rychle nemění," dodává. Ve zbytku brněnského Bronxu je oprýskaných budov opravdu více. I tady se ale opravuje. Důkazem může být právě zmíněný dům u křižovatky Spolkové, kde kmitají pod lešením dělníci s kolečky plnými cihel.

Pokud se nebude pracovat s lidmi, bude efekt nulový

Zástupci romských organizací projekt hodnotí také v podstatě kladně. Zároveň ale upozorňují, že jestli se má život v oblasti opravdu zlepšit, tak jen pěkně opravené domy nestačí. Musí je doprovázet i nové sociální služby.

"Zatím vidíme spíš zájem města o investice do staveb. Zanedbává se ale kvalitativní stránka věci. Pokud se nebude pracovat s lidmi, tak bude efekt nulový," varovala ředitelka sdružení IQ Roma servis Katarína Klamková.

Podle ní je systém bydlení pro Romy nyní málo prostupný a nenabízí mnoho variant. Existuje sice hodně bytů pro krizové bydlení, málo jich je ale pro ty, co nemají dluhy a chtějí žít v lepších podmínkách.

"Šance získat obecní byt v jiné oblasti je pak hodně malá. Přitom i proto, že Romové žijí na jedné ploše, byla prvomájová demonstrace tak vyhrocená," podotkla Klamková.

Trochu smířlivější je v hodnocení dosavadních výsledků projektu zástupkyně ředitele příspěvkové organizace Drom Simona Wachsbergerová. "Je to určitě posun. Čím příjemněji to tu vypadá, tím lépe to působí na místní i na okolí. Musíme v tom ale pokračovat," poznamenala.

I Wachsbergerová však upozorňuje, že je důležité, aby opravy byly úzce propojené se sociálními službami. "Musí spolu komunikovat město, městské části, bytové odbory i neziskovky. Když se pak člověk dostane do dluhů, řeší problémy se všemi najednou a snáze najde řešení," dodala Wachsbergerová.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Najdete na iDNES.cz