Brněnské papírny definitivně končí, o práci přijde 161 zaměstnanců

  13:03aktualizováno  13:03
Vláda v říjnu schválila likvidaci státního podniku Brněnské papírny v Předklášteří na Tišnovsku. Zrušením jednoho z největších tuzemských výrobců lepenky, kartonu a papíru ztratí práci na 161 jeho zaměstnanců. Obec také na nějaký čas přijde o zdravotní středisko, které se nachází v areálu papíren.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V pátek se odehrála na ministerstvu průmyslu a obchodu schůzka ředitele odboru státních podniků Tomáše Čumpelíka s ředitelem papíren a jeho likvidátorkou.

"Likvidace začne 10. listopadu a likvidátorka bude mít měsíc na to, aby od dosavadního ředitele podnik převzala, seznámila se s jeho stavem, převzala veškerou dokumentaci, zpracovala účetní závěrku a následně stanovila další postup likvidace," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Návrh na likvidaci zdůvodnilo ministerstvo již dříve špatnou ekonomickou situací podniku. Výraznou roli sehrála i stávající ekonomická krize.

Kvůli nedostatku zakázek je pro podnik podle ministerstva velmi složité udržet výrobu a nepokračovat v propadu. Za kritickou považuje ministerstvo i technickou úroveň papírenských strojů. Do těch se od roku 1990 v podstatě neinvestovalo.

Zaměstnanci doufají, že dostanou odstupné, nechtějí zavírání podniku komentovat

"Hrozilo insolvenční řízení, které by mohlo mít především negativní dopad na zaměstnance. Ti by mohli skončit bez odstupného. Tím, že se podnik zruší, naopak zaměstnanci získají garanci, že jim odstupné vyplaceno bude," řekl mluvčí Bartovský.

Právě otázka odstupného trápí zaměstnance asi nejvíce. "Jestli nás propustí, doufáme, že dostaneme alespoň peněžní odškodnění," shodují se dělníci.

Bojí se však zavírání podniku více komentovat. "Ještě by se mohlo stát, že vůbec nic nedostaneme," uvedl jeden z nich. Papírna přitom zaměstnává více než polovinu obyvatel Předklášteří a někteří pracovníci jsou v podniku skoro celý život.

"Pracují tam chlapi, co mají jen rok nebo dva do důchodu. Ty už nikdo do práce nevezme. Nevím, co budou dělat," sdělil bývalý zaměstnanec papíren Petr Špaček.

Na Úřadu práce Brno-venkov zatím nemají písemné podklady o tom, že by se mělo propouštět. Tamní úředníci připouštějí, že výpověď pro takový počet lidí je pro region vždycky problém.

Obyvatelé Předklášteří na nějaký čas pravděpodobně přijdou i o zdravotní středisko

A kromě práce pravděpodobně přijdou lidé i o lékařskou ordinaci. Na obecním úřadě s touto variantou počítali. "Nečekali jsme ale, že k zastavení provozu dojde tak brzy. Pro novou ordinaci chceme rekonstruovat bývalý obecní úřad. Stavební práce ale začnou až příští rok," vysvětlil starosta Antonín Nahodil.

Stavební povolení obec už sice má, zbývá však vyhlásit výběrové řízení. Aby nemuseli místní několik měsíců k lékaři dojíždět do nedalekého Tišnova, chce starosta ordinaci v areálu papíren nějaký čas zachovat.

"Chceme se domluvit, jestli by tam doktorka nemohla dočasně zůstat," uvedl Nahodil. Podle něj by stačilo pouze dořešit přívod tepla. Ten je pro papírnu a ordinaci společný.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Další z rubriky

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Brněnský klub válčí s městem, vyhláška omezila hudbu pouze v jedné ulici

Brněnský klub Bajkazyl musí omezit hudbu kvůli městské vyhlášce, která se...

Brněnský klub Bajkazyl se pouští do boje s městem. Kvůli vyhlášce, která omezila pouštění hudby o tři hodiny, se obrátí...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz