Brněnské kino Art je pojem i na festivalu v Benátkách

  11:50aktualizováno  11:50
Z benátského filmového festivalu v roce 2008 si Studio 19, které v brněnském kině Art zajišťuje technický servis projekcí v malém sále a vydává webový i tištěný bulletin, přivezlo ocenění za nejlepší propagaci artového kina. Získal ji právě tištěný čtvercový program, který se co měsíc v Artu rozdává a uměnímilovní Brňané jej nosí po kapsách.

Brněnské Studio 19 bylo na benátském festivalu oceněno za nejlepší propagaci "artového" kina | foto: Studio 19

Webové stránky vytvořené a provozované občanským sdružením Studio 19 skončily druhé, hned za vítězným francouzským artovým kinem. Studio 19 navíc v Artu pořádá i výstavy – v Galerii Artistů. Teď konkrétně fotografickou výstavu laureáta ceny Czech Press Photo Jakuba Skokana nazvanou Lukáš. Jde o zpřítomnění světa nevidomého chlapce, za které autor získal první cenu v kategorii Každodenní život. Rozostřené čtvercové fotografie jsou spíš výtvarnou výpovědí o světě, který nikdy nedokážeme poznat, než dokumentem v pravém slova smyslu.

Když jde Brňan do Artu, nejde zkrátka jenom na projekci do velkého kinosálu za kulturou pořádanou Brněnským kulturním centrem, ale jeho kulturní milieu utváří právě iStudio 19 a všechny jeho aktivity.

Proč 19?

"Studio 19 vzniklo na živelné bázi v roce 2003 pod jménem Studio filmový klub. Před rokem jsme se přejmenovali na Studio 19. V roce 1919 vznikl brněnský Art, číslo popisné devatenáct má i adresa kina," vysvětluje šéf občanského sdružení Otto Bohuš. Ten se také loni v Benátkách roku účastnil festivalu jako jeden z padesáti zástupců evropských artových kin.

Kromě soutěže o nejlepší bulletin byl jeho pobyt hlavně ve znamení seminářů a workshopů. Jeden z nich měl příznačný název: Art Cinema = Action + Management. Účastnili se jej nejenom zástupci kin ze střední a východní Evropy, ale i filmově "silné" země, jako Itálie, Francie, Velká Británie nebo Španělsko. O to větší váhu obě ceny mají.

Filmový google do kapsy

Bulletin kina Art je koncipovaný jako čtvercový sešit s přehledem programu a podrobnými anotacemi k filmům, reklama v něm je střízlivá a úvodní slovo vždycky břitce vtipné. Autorkou jeho grafiky je především Barbora Slezáková.

Studenti filmové vědy i návštěvníci filmového cyklu pro středoškoláky si program archivují, je totiž i s několikaletým odstupem studnicí cenných informací – správně seřazený bulletin je s trochou pamatováka vlastně takovým artovým filmových googlem.

"V Benátkách náš bulletin ocenili jako ideální formu tištěné propagace kina," říká Bohuš. Tvorbu programu – toho tištěného a oceněného – dotuje místní kavárna a bar Promítačka.

Vydávání programového bulletinu stojí občanské sdružení každý měsíc třicet tisíc.
"Od města na něj dostáváme pětadvacet tisíc ročně, od Brněnského kulturního centra dva a půl tisíce měsíčně. Takže bez peněz z provozu kavárny a baru se neobejdeme," vysvětluje nadšeneckou aktivitu Bohuš.

Životy na zdi

Ale zpět k uměleckým aktivitám Studia 19. V Galerii Artistů, kterou spravuje, se za několik let její existence vystřídali známí i začínající umělci. Koncepce galerie se navíc zaměřuje nejenom na mladé návštěvníky Artu, ale často je spjatá i s probíhajícími festivaly. Málokdo si dnes už dovede představit třeba filmový festival Mezipatra bez gay a lesbických fotografií či obrazů na zdi artové kavárny.
 
Od roku 2005 vystavuje Galerie Artistů hlavně fotografie – jmenovitě se na jejích zdech objevila jména jako Jana Štěpánová, Dita Pepe či Daniel Šperl.

Chlastám, tedy jsem

Další aktivitou Studia 19 jsou nově zavedené večery CafeBrno pořádané v malém sále kina Art. V prosinci na jednom z těchto večerů vystoupila i Erika Hníková, známá česká dokumentaristka, která tu uvedla dokument natočený v souvislosti s cyklem České televize Ta naše povaha česká nazvaný Jednou týdně naplno, který mapuje fenomén brněnských "chlastacích" pátků. Dokument měl vloni premiéru na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Do brněnského Artu přijela režisérka Hníková o svém dokumentu diskutovat – právě na pozvání Studia 19.

Díky od Jezera

Pod záštitou Václava Havla pořádalo Studio 19 v Artu, Scale a v Pražákově paláci Moravské galerie v prosinci 2008 i filmový festival Cinepur Choice. Uvedlo na něm mimo jiné i české premiéry deseti děl současné světové kinematografie v originálních pětatřicetimilimetrových formátech. Mezi nimi i van Santův Paranoid Park či Kulkou do hlavy Jamie Rosalese.

A také Jezero od francouzského režiséra Grandrieuxe o zakázané incestní lásce bez velkých dialogů, zato s mnoha působivými výtvarnými scénami.

Aktivity Studia 19 brněnští kulturně-filmoví fandové často vnímají jako akce Brněnského kulturního centra, a i proto by úspěchy Studia 19 neměly zapadnout.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Ilustrační snímek

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz