Šifry a kódy, vaření s šíleným chemikem, moře na jižní Moravě - na taková témata škola láká. I když by se mohlo zdát, že motivovat děti k učení navíc je dost obtížné, počet zájemců tomu nenapovídá.
„Už v prvním týdnu registrace bylo plno. Hlásilo se asi pět set lidí, ale míst k obsazení bylo jen 150,“ uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová. Školní rok začne juniorským studentům v říjnu.
Jednu sobotu v každém měsíci se budou účastnit přednášek, workshopů a exkurzí střídavě na přírodovědecké, lékařské, pedagogické fakultě a fakultě informatiky.
Studium je zadarmo. Přestože na konkrétní podobě programu pracovníci školy ještě pracují, vyučující už základní představy mají.
„Naší snahou je, aby si děti mohly jednotlivá témata takříkajíc osahat. Své přednášky o Antarktidě bych chtěl učinit zajímavými třeba skrze zvířata. Už teď máme pro děti přichystané exponáty - vypreparovaného tučňáka nebo zkameněliny pravěkých mořských živočichů,“ popisuje Pavel Kapler z Geografického ústavu Masarykovy univerzity.
Ilona Válková vzdělání technického ani přírodovědného zaměření nemá, přesto se rozhodla syna na dětskou univerzitu přihlásit.
„Vojtu zaujala možnost vyzkoušet si experimenty přímo v laboratoři a já budu ráda, když získá představu o akademickém prostředí,“ vysvětlila matka jedenáctiletého školáka důvody svého rozhodnutí.
Brněnský plán vysoké školy pro dětské studenty našel inspiraci v podobných zahraničních i tuzemských iniciativách. Univerzita v Liberci nabízí letní školu zaměřenou na techniku už třetím rokem.