Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Protipovodňová opatření u Brněnské přehrady vadí místním, řeší je soudy

  8:31
Do pravého i levého břehu řeky Svratky kousek pod hrází Brněnské přehrady se zahryznou bagry a okolní území tak ochrání proti případnému přívalu velké vody. Jenže odpůrci záměru tvrdí, že opatření povedou jen ke zkáze oblíbené klidové oblasti a pomoc při povodních bude naprosto zanedbatelná.

Kvůli plánům na úpravu lokality dokonce zažalovali Jihomoravský kraj, protože způsob proměny je jasně vymezený v takzvaných zásadách územního rozvoje. A u soudu nedávno částečně uspěli.

Přitom pod hrází se s ochranou proti velké vodě počítá už od roku 2009. „Je navržena revitalizace významného vodního toku, zvýšení průtočné kapacity koryta, ochranné hráze a v místech, kde není možné umístit hráz zemní, i protipovodňové zdi,“ upřesňuje Zdeňka Obalilová z tiskového střediska brněnského magistrátu. Břehy se sníží v délce asi půl kilometru mezi místem nedaleko hráze a nejbližší lávkou.

Opatření plánovaná na území městských částí Bystrc a Kníničky, mezi nimiž v místě tvoří hranici řeka, mají ochránit asi dvě stovky obyvatel a necelých sedmnáct hektarů území před stoletou povodní.

„Řeší se to takzvaně přírodě blízkým způsobem. Pomůžou tedy i lepšímu stavu řeky, jejímu zpřístupnění lidem a rekreačnímu využití území,“ podotýká Obalilová s tím, že konkrétní vhodná doplnění, třeba o stezky, upřesní až pozdější příprava.

Kritici se ale na záměr dívají podstatně jinak, navrhovanou ochranu považují za nesmyslnou. „Protipovodňová opatření jsou důležitá, ale je potřeba to řešit na současné úrovni, tedy komplexně regulovat celý tok. Vybagrování rekreační oblasti dvě stě metrů pod přehradní hrází, která je sama regulačním prvkem, určitě není rozumné řešení,“ tvrdí šéf spolku Ochránci Brněnské přehrady a okolí Pavel Škarvada.

Zároveň upozorňuje, že z pohledu objemu zadržené povodňové vody oproti ploše vzdutí přehrady by opatření mělo naprosto zanedbatelný vliv. V podobně kritickém duchu se vyjadřuje i starostka Kníniček Lenka Ištvanová (Společně pro Kníničky).

„Plánovaný val podél břehů zadrží vodu pouze na několik minut, ta se pak stejně rozlije. Tohle řešení je tak naprosto zbytečné. Akorát zničí nově budovanou lokalitu s dětskými hřišti nebo sportovním areálem,“ shrnuje starostka zásadně odmítavý postoj radnice.

Ištvanová i Škarvada se spojili s dalšími kritiky z řad obyvatel Bystrce i Kníniček a dohromady jako spolek Občané za ochranu bydlení v Brně-Kníničkách, Rozdrojovicích a Jinačovicích napadli plánovaný rozsah opatření u soudu. Žádali zrušit krajské zásady územního rozvoje a jejich aktualizaci, v obou případech konkrétně v části, která určuje plochu ochrany.

Právě krajský územní plán vydaný v roce 2016 protipovodňové možnosti v lokalitě vymezuje. Jejich rozsah později ještě upřesnila schválená aktualizace, jež vycházela z požadavku Brna a Povodí Moravy.

Odvolání z obou stran

Krajský soud žalobcům vyhověl, nicméně jen zčásti, když zrušil úpravu velikosti plochy ochrany stanovenou aktualizací. Podle soudního senátu totiž nebyla řádně odůvodněná. Požadavek na zrušení vymezení celé protipovodňové plochy zamítl.

„Přírodě blízká protipovodňová opatření proto v krajských zásadách územního rozvoje zůstala,“ zdůrazňuje mluvčí hejtmanství Petr Holeček. Obě strany sporu podaly proti rozsudku ze začátku dubna kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

U soudu řešenou ochranu proti velké vodě obsahuje také chystaný nový územní plán Brna. Ten ji musí z nadřízeného krajského dokumentu převzít.

Kdy se začne lokalita s cílem odolání proti povodním upravovat, není v tuto chvíli jasné. Jisté ale je, že než k proměně území dojde, potrvá to dlouhou řadu let.

„Projektová příprava pro tento úsek dosud nezačala. V analýze, která ve výsledku navrhovala pořadí výstavby jednotlivých etap protipovodňových opatření ve městě, nebyly zrovna tyto dvě z celkových osmadvaceti vybrány mezi takzvaně prioritní,“ zmiňuje za magistrát Obalilová.

Každopádně nejde o jedinou „akci“ v klidové oblasti pod palbou kritiků. Další zásadní narušení podle nich způsobí chystaná silnice R43, jež má údolí Svratky překlenout po mostě.

„Jistě si všichni umíme představit, že ‚dálnice‘ v těsné blízkosti hráze nepomůže rekreaci a pohodě na přehradě ani atmosféře kolem řeky,“ dodává Škarvada.

O vedení klíčového tahu, jenž má směřovat od dálnice D1 na sever přes Bystrc i Kníničky, rozhodli krajští zastupitelé předloni na podzim, když schválili aktualizaci zásad územního rozvoje. Kvůli zvolené trase podali její odpůrci žalobu, krajský soud ji loni v říjnu zamítl.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Anna Hubáčková, Jiří Dušek, Jan Žaloudík, Jaromíra VítkováMarkéta Vaňková, Jiří Crha, Tomáš Töpfer, Petr Vokřál

  • Nejčtenější

Starosta Židlochovic prosadil velkou proměnu. Za dva roky bylo hotovo

Okolí staré radnice je historicky administrativním centrem jihomoravských Židlochovic. Jeho nedávné rozšíření nemá...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komenský dodával Švédům informace, shodují se jeho pseudonymy, říká historik

Premium Měšťané se přidali na stranu obránců s velkou vervou. I to pomohlo Brnu proti Švédům, pro něž byl špionem mimo jiné Jan...

Muž dostal pět let za znásilnění třináctileté dcery. Tvrdí, že ho sváděla

Pětiletý trest vězení dostal obžalovaný Luděk T. u Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby loni v září v opilosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: V křižovatce řízené policistou chybovali i profesionální řidiči

Několik posledních dní suplují kvůli výměně semaforů na rušné křižovatce u hlavního nádraží v Brně práci světelné...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Pivaři se na nás dívali skrze prsty, vzpomíná Pavel Vajčner ze Znovínu Znojmo

Přišel s mnoha revolučními nápady, které se ostatním nepozdávaly, ale dnes jsou neodmyslitelnou součástí vinařského...

Bizarní kandidát na Hrad. Do volebního boje vlétne krkavec Edvard

Premium Krkavec Edvard K. se do toho chystá vlítnout! Edvard K., kandidát na prezidenta ČR s nejostřejším profilem! Vyvětrejme...

VIDEO: Stotřicetikilový opilec usínal v řece, strážník musel do trenek

Pomoc strážníků i hasičů potřeboval muž, který se v Brně v noci na úterý při cestě z hospody svalil do řeky Svratky....

Když jsem přestal platit, začaly se dít věci, líčil vydíraný Ukrajinec

Brněnský městský soud svědeckými výpověďmi pokračoval v projednávání kauzy takzvané Luhanské brigády. Senát soudce...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...