Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Náměstí v Brně jsou pod drobnohledem architektů. Vyhrává u nich Svoboďák

  18:50
Studenti z brněnské fakulty architektury rozjeli projekt, který hodnotí kvalitu a funkčnost náměstí v Brně. Nejlépe v něm dopadlo náměstí Svobody, nejhůře Rosického náměstí. Projekt se dál rozšiřuje.

Nejlepším náměstím dle brněnských architektů je náměstí Svobody v centru Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lidské měřítko, přiměřenou vybavenost, atraktivní nabídku aktivit nebo třeba dostatek míst k odpočinku by mělo mít každé kvalitní náměstí.

Upozornit na to, že ne všechna náměstí obyvatelům a jejich potřebám vyhovují, chce projekt Moje Náměstí. Dělá to prostřednictvím hodnocení kvality veřejného prostranství. Přišli s ním studenti Vysokého učení technického v Brně.

Možnost sedět, hrát si, dopravní bezpečnost, dostupnost, kvalita vzduchu i vizuální zážitek patří také mezi hlediska, která zhodnotí kvalitu daného náměstí v procentech. Autoři projektu však odmítají jednoduché rozlišování na špatné a dobré.

ČESKÁ-JOŠTOVA. Celkové hodnocení: 64 %. Doba vzniku/revitalizace: 2. pol. 19....
ROSICKÉHO NÁMĚSTÍ v Žabovřeskách. Celkové hodnocení: 29 %.Doba vzniku: 14....

Ulice Česká (vlevo) a Rosického náměstí v Žabovřeskách, které dopadlo v hodnocení nejhůře.

„Důležité je zdůraznit, že naším záměrem není říct, že tohle náměstí je horší a tohle zase lepší. Chceme určitým způsobem vyzdvihnout nedostatky, na kterých se dá pracovat. Zjistíme potenciál a zhodnotíme, jak by mohlo být dané náměstí ještě lepší, nebo ho naopak pochválíme,“ vysvětlila studentka Ivana Lelkes.

Začalo to třemi studenty, teď hodnotí i doktorandi

Původně ateliérová práce skupiny studentů pod vedením architekta Gabriela Kopáčika vznikla ve školním roce 2013/2014 na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně.

Studenti tak přišli na způsob, jak co nejobjektivněji a zároveň jednoduše vyhodnotit silné a slabé stránky jednotlivých náměstí. „Výsledky hodnocení můžou následně pomoct při hledání různých možností zvýšení kvality těchto prostranství,“ řekl architekt Michal Veselý.

Základní tým vznikl jako práce tří studentů, postupně se rozrostl o doktorandy a další spolupracovníky se stále většími nároky na množství lidí potřebných k hodnocení.

„Projekt stále pokračuje. Ve škole jsme na něm pracovali dva semestry, věnujeme se mu také mimoškolně, má tak přesah do našeho běžného života. Obětovali jsme mu i nějaký volný čas,“ konstatovala Ivana Lelkes.

Hodnotí odborníci i samotní občané

Autoři vytvořili základní metodiku, kterou používají při hodnocení náměstí. Její vyhodnocení je pak umístěno na internetových stránkách www.mojenamesti.com.

„Máme ještě dotazníkovou formu a denní hodnocení náměstí, které probíhá právě v těchto dnech. Výsledky těchto tří metod nakonec porovnáme a zjistíme, jak to dané náměstí skutečně funguje,“ přiblížila spoluautorka Jana Likavčanová.

Celodenní hodnocení provádí výzkumníci za příjemného počasí pro venkovní pobyt, teploty nad dvacet stupňů a nesmí pršet. Hodnotí se pak minimálně dva dny, jeden pracovní a druhý o víkendu, aby se výsledky mohly porovnat. Lidé pak můžou vyplnit také dotazníky k jednotlivým náměstím, které jsou umístěny na internetových stránkách projektu.

„Vyplněné dotazníky porovnáváme s našimi výsledky. Vesměs se nám vše potvrdilo. Od lidí ještě navíc získáváme informace o věcech, na které bychom jinak sami nepřišli,“ řekl Kristián Škoda.

Vytvořenou metodiku mohou využít i jinde. Vznikla tak už hodnocení náměstí v Liberci nebo třeba Litomyšli.

O procentech často rozhoduje i charakter náměstí

Náměstí musí mít podle autorů lidské měřítko, nabízet různé aktivity a lidé se na něm musí cítit příjemně. Za velký rozdíl mezi náměstími v historickém jádru, na sídlišti, návsemi nebo blokovou zástavbou může mimo jiné i spádová oblast.

„Náměstí v centru využívají lidé ze všech částí města, jsou tu různé instituce, kulturní vyžití, centrum má celkově rozmanitější vybavenost, lidé tam chodí na výjimečnější nákupy nebo třeba s rodinou či přáteli ve volném čase. Na sídlišti je třeba jen prodejna s potravinami a vybavenost využívají pouze lidé z okolní zástavby. Potenciál menších spádových oblastí často není využit. Sídliště a obecně různé obytné čtvrtě by mohly žít o mnoho lépe, poskytovat svým obyvatelům více vybavenosti a možností vyžití,“ konstatovala Ivana Lelkes.

Architekt Michal Veselý zároveň upozorňuje, že živé náměstí může vzniknout i jako přirozené centrum.

„Na ulici Skácelova v Králově Poli bylo kdysi jen parkoviště a obchod s potravinami. Později tam postavili dům s obchody a na druhé straně se začala prodávat káva. Z úplně běžné křižovatky se tak neplánovanými lidskými zásahy stalo živé centrum,“ vysvětlil.

HOLANDSKÁ - Štýřice. Celkové hodnocení: 71 %. Doba vzniku: 2006–2012....
HALASOVO NÁMĚSTÍ na Lesná. Celkové hodnocení: 47 %. Doba vzniku: 60. léta 20....

Ulice Holandská ve Štýřicích (vlevo) a Halasovo náměstí.

Zároveň konstatuje, že procentuální výsledek v hodnocení nemusí vypovídat o celkové kvalitě náměstí v kontextu využitelnosti.

„Náměstí v ulici Holandská tvořené kancelářskými budovami dopadlo v hodnocení dobře. Jenže ho využívají pouze zaměstnanci tamních firem, takže večer a o víkendu je prostor prázdný. Náměstí tedy sice může být kvalitní, ale pokud je umístěné někde, kde nejsou lidé, vyjde to naprázdno,“ dodal Veselý.

Projekt Moje Náměstí je natolik úspěšný, že se autorům podařilo získat peníze na vydání tištěné verze. „Knihu budeme financovat z grantu, který jsme získali na škole. Ve volné distribuci ale nebude, vytiskneme jen pár kusů,“ objasnila Jana Likavčanová.

Brněnská náměstí v číslech

Tomkovo náměstí (Husovice)
Celkové hodnocení: 38 %
Doba vzniku: 13. století
Charakter: náves
Funkce/význam: dopr./okrskový
Náměstí je v současnosti rušnou křižovatkou se spoustou nevyužitých ploch a nezdravým prostředím. Situaci by mohlo zlepšit zastavění proluk a lepší organizace dopravy.

náměstí Svobody
Celkové hodnocení: 84 %
Doba vzniku/revitalizace: 13. století / 2005
Charakter: městský (historické jádro)
Funkce/význam: reprezentativní/regionální
Hlavní brněnské náměstí, na kterém se koná nejvíce aktivit a přitahuje obyvatele celého města i regionu. Zachovalo si typický městský charakter, ze kterého vyplývá absence větších ploch zeleně a menší členitost přízemní části architektury. Lepší umístění laviček by umožnilo společné sezení větších skupin.

Halasovo náměstí (Lesná)
Celkové hodnocení: 47 %
Doba vzniku: 60. léta 20. století
Charakter: sídliště
Funkce/význam: obch./okrskový
Náměstí slouží jako parkoviště u nákupního centra. V západní části se nachází klidnější, ale neudržovaný prostor se zničenými lavičkami. Nic zde nevybízí k dlouhodobějšímu pobytu. Vzhledem k velkému množství lidí, kteří se na náměstí pohybují, by však byla vhodná celková revitalizace.

Rosického náměstí (Žabovřesky)
Celkové hodnocení: 29 %
Doba vzniku: 14. století
Charakter: náves
Funkce/význam: dopr./okrskový. Rozlehlá křižovatka.
Tři ze šesti nároží jsou rozsáhlé nezastavěné proluky, domy na severní straně jsou opravované. Negativní vjemy z nedokončenosti se můžou změnit po zastavění náměstí.

Česká–Joštova
Celkové hodnocení: 64 %
Doba vzniku/revitalizace: 2. pol. 19. století / 2010
Charakter: městský (hradební okruh)
Funkce/význam: dopravní/celoměstský
Jedná se o centrální dopravní uzel a významné brněnské prostranství. Revitalizace spočívala v reorganizaci dopravy, opravě chodníků, osazení stromů. Esteticky plní funkci dopravního uzlu. Na hodnocení se podepsal také monumentální charakter některých budov.

Palackého náměstí (Řečkovice)
Celkové hodnocení: 55 %
Doba vzniku: 13. století
Charakter: náves s parkovou úpravou
Funkce/význam: oddech./okrskový
Část náměstí tvořená kostelem a jeho okolím již prošla revitalizací. Část parku s dětskými pískovišti je však velmi zanedbaná. Pomohla by úprava chodníků, omlazení zeleně a prosvětlení parku. Jasné rozdělení funkcí (dětské hřiště, park, shromažďovací prostor) by také napomohlo zpřehlednění náměstí.

Holandská (Štýřice)
Celkové hodnocení: 71 %
Doba vzniku: 2006–2012
Charakter: předměstský
Funkce/význam: oddechová/místní
Nově založený veřejný prostor s obchodními budovami a prostředím příjemným pro chodce. Chybí atrakce pro děti nebo umělecké prvky, lavičky mají nevhodnou ergonomii. Život náměstí je omezen pouze na pracovní dny, protože postrádá funkci bydlení.

Autoři:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Vláda kývla na strategii očkování. Ministr Blatný prověří předbíhání při něm

Na pravidla pro očkování kývla vláda a ministr zdravotnictví Jan Blatný je vzápětí podepsal. Vláda nařídila...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Batole v mrazivé noci zamklo rodiče na balkóně, pomohl soused a strážníci

Perné chvíle připravil svým rodičům dvouletý chlapec v Brně, když je nešťastnou náhodou zamkl na balkóně. Pár se...

Nevyužité vakcíny rozdal starosta seniorům, dvanáct dávek rozpoutalo aféru

Premium Očkování proti covidu-19 provázejí rozjitřené emoce a zmatky. Ukazuje to příběh z Jevišovic na Znojemsku, kde se dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Starosta blokoval zasedání o rozpočtu tak dlouho, až přišel o místo

Ještě minulý týden radnici v brněnských Kohoutovicích hrozilo, že nebude moct poslat ze svého účtu ani korunu, a...

Zastupitelé Brna poslali do insolvence spolek pořádající MotoGP

Spolek pořádající MotoGP v úterý brněnští zastupitelé poslali do insolvence. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) tento...

Lidé u řek mohou opravovat své domy, i když chybí protipovodňová opatření

Obyvatelé bydlící v takzvaných záplavových oblastech Brna mohou konečně opravovat své domy. Ministerstvo životního...

Jsem připraven podpořit zdražení jízdného, přiznává krajský radní Crha

Nikdo jiný v jedenáctičlenné krajské radě nemá na starosti takový balík peněz jako on. Šedesátiletý Jiří Crha (ODS),...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...