Náměstí v Brně jsou pod drobnohledem architektů. Vyhrává u nich Svoboďák

  18:50aktualizováno  18:50
Studenti z brněnské fakulty architektury rozjeli projekt, který hodnotí kvalitu a funkčnost náměstí v Brně. Nejlépe v něm dopadlo náměstí Svobody, nejhůře Rosického náměstí. Projekt se dál rozšiřuje.

Nejlepším náměstím dle brněnských architektů je náměstí Svobody v centru Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lidské měřítko, přiměřenou vybavenost, atraktivní nabídku aktivit nebo třeba dostatek míst k odpočinku by mělo mít každé kvalitní náměstí.

Upozornit na to, že ne všechna náměstí obyvatelům a jejich potřebám vyhovují, chce projekt Moje Náměstí. Dělá to prostřednictvím hodnocení kvality veřejného prostranství. Přišli s ním studenti Vysokého učení technického v Brně.

Možnost sedět, hrát si, dopravní bezpečnost, dostupnost, kvalita vzduchu i vizuální zážitek patří také mezi hlediska, která zhodnotí kvalitu daného náměstí v procentech. Autoři projektu však odmítají jednoduché rozlišování na špatné a dobré.

ČESKÁ-JOŠTOVA. Celkové hodnocení: 64 %. Doba vzniku/revitalizace: 2. pol. 19....
ROSICKÉHO NÁMĚSTÍ v Žabovřeskách. Celkové hodnocení: 29 %.Doba vzniku: 14....

Ulice Česká (vlevo) a Rosického náměstí v Žabovřeskách, které dopadlo v hodnocení nejhůře.

„Důležité je zdůraznit, že naším záměrem není říct, že tohle náměstí je horší a tohle zase lepší. Chceme určitým způsobem vyzdvihnout nedostatky, na kterých se dá pracovat. Zjistíme potenciál a zhodnotíme, jak by mohlo být dané náměstí ještě lepší, nebo ho naopak pochválíme,“ vysvětlila studentka Ivana Lelkes.

Začalo to třemi studenty, teď hodnotí i doktorandi

Původně ateliérová práce skupiny studentů pod vedením architekta Gabriela Kopáčika vznikla ve školním roce 2013/2014 na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně.

Studenti tak přišli na způsob, jak co nejobjektivněji a zároveň jednoduše vyhodnotit silné a slabé stránky jednotlivých náměstí. „Výsledky hodnocení můžou následně pomoct při hledání různých možností zvýšení kvality těchto prostranství,“ řekl architekt Michal Veselý.

Základní tým vznikl jako práce tří studentů, postupně se rozrostl o doktorandy a další spolupracovníky se stále většími nároky na množství lidí potřebných k hodnocení.

„Projekt stále pokračuje. Ve škole jsme na něm pracovali dva semestry, věnujeme se mu také mimoškolně, má tak přesah do našeho běžného života. Obětovali jsme mu i nějaký volný čas,“ konstatovala Ivana Lelkes.

Hodnotí odborníci i samotní občané

Autoři vytvořili základní metodiku, kterou používají při hodnocení náměstí. Její vyhodnocení je pak umístěno na internetových stránkách www.mojenamesti.com.

„Máme ještě dotazníkovou formu a denní hodnocení náměstí, které probíhá právě v těchto dnech. Výsledky těchto tří metod nakonec porovnáme a zjistíme, jak to dané náměstí skutečně funguje,“ přiblížila spoluautorka Jana Likavčanová.

Celodenní hodnocení provádí výzkumníci za příjemného počasí pro venkovní pobyt, teploty nad dvacet stupňů a nesmí pršet. Hodnotí se pak minimálně dva dny, jeden pracovní a druhý o víkendu, aby se výsledky mohly porovnat. Lidé pak můžou vyplnit také dotazníky k jednotlivým náměstím, které jsou umístěny na internetových stránkách projektu.

„Vyplněné dotazníky porovnáváme s našimi výsledky. Vesměs se nám vše potvrdilo. Od lidí ještě navíc získáváme informace o věcech, na které bychom jinak sami nepřišli,“ řekl Kristián Škoda.

Vytvořenou metodiku mohou využít i jinde. Vznikla tak už hodnocení náměstí v Liberci nebo třeba Litomyšli.

O procentech často rozhoduje i charakter náměstí

Náměstí musí mít podle autorů lidské měřítko, nabízet různé aktivity a lidé se na něm musí cítit příjemně. Za velký rozdíl mezi náměstími v historickém jádru, na sídlišti, návsemi nebo blokovou zástavbou může mimo jiné i spádová oblast.

„Náměstí v centru využívají lidé ze všech částí města, jsou tu různé instituce, kulturní vyžití, centrum má celkově rozmanitější vybavenost, lidé tam chodí na výjimečnější nákupy nebo třeba s rodinou či přáteli ve volném čase. Na sídlišti je třeba jen prodejna s potravinami a vybavenost využívají pouze lidé z okolní zástavby. Potenciál menších spádových oblastí často není využit. Sídliště a obecně různé obytné čtvrtě by mohly žít o mnoho lépe, poskytovat svým obyvatelům více vybavenosti a možností vyžití,“ konstatovala Ivana Lelkes.

Architekt Michal Veselý zároveň upozorňuje, že živé náměstí může vzniknout i jako přirozené centrum.

„Na ulici Skácelova v Králově Poli bylo kdysi jen parkoviště a obchod s potravinami. Později tam postavili dům s obchody a na druhé straně se začala prodávat káva. Z úplně běžné křižovatky se tak neplánovanými lidskými zásahy stalo živé centrum,“ vysvětlil.

HOLANDSKÁ - Štýřice. Celkové hodnocení: 71 %. Doba vzniku: 2006–2012....
HALASOVO NÁMĚSTÍ na Lesná. Celkové hodnocení: 47 %. Doba vzniku: 60. léta 20....

Ulice Holandská ve Štýřicích (vlevo) a Halasovo náměstí.

Zároveň konstatuje, že procentuální výsledek v hodnocení nemusí vypovídat o celkové kvalitě náměstí v kontextu využitelnosti.

„Náměstí v ulici Holandská tvořené kancelářskými budovami dopadlo v hodnocení dobře. Jenže ho využívají pouze zaměstnanci tamních firem, takže večer a o víkendu je prostor prázdný. Náměstí tedy sice může být kvalitní, ale pokud je umístěné někde, kde nejsou lidé, vyjde to naprázdno,“ dodal Veselý.

Projekt Moje Náměstí je natolik úspěšný, že se autorům podařilo získat peníze na vydání tištěné verze. „Knihu budeme financovat z grantu, který jsme získali na škole. Ve volné distribuci ale nebude, vytiskneme jen pár kusů,“ objasnila Jana Likavčanová.

Brněnská náměstí v číslech

Tomkovo náměstí (Husovice)
Celkové hodnocení: 38 %
Doba vzniku: 13. století
Charakter: náves
Funkce/význam: dopr./okrskový
Náměstí je v současnosti rušnou křižovatkou se spoustou nevyužitých ploch a nezdravým prostředím. Situaci by mohlo zlepšit zastavění proluk a lepší organizace dopravy.

náměstí Svobody
Celkové hodnocení: 84 %
Doba vzniku/revitalizace: 13. století / 2005
Charakter: městský (historické jádro)
Funkce/význam: reprezentativní/regionální
Hlavní brněnské náměstí, na kterém se koná nejvíce aktivit a přitahuje obyvatele celého města i regionu. Zachovalo si typický městský charakter, ze kterého vyplývá absence větších ploch zeleně a menší členitost přízemní části architektury. Lepší umístění laviček by umožnilo společné sezení větších skupin.

Halasovo náměstí (Lesná)
Celkové hodnocení: 47 %
Doba vzniku: 60. léta 20. století
Charakter: sídliště
Funkce/význam: obch./okrskový
Náměstí slouží jako parkoviště u nákupního centra. V západní části se nachází klidnější, ale neudržovaný prostor se zničenými lavičkami. Nic zde nevybízí k dlouhodobějšímu pobytu. Vzhledem k velkému množství lidí, kteří se na náměstí pohybují, by však byla vhodná celková revitalizace.

Rosického náměstí (Žabovřesky)
Celkové hodnocení: 29 %
Doba vzniku: 14. století
Charakter: náves
Funkce/význam: dopr./okrskový. Rozlehlá křižovatka.
Tři ze šesti nároží jsou rozsáhlé nezastavěné proluky, domy na severní straně jsou opravované. Negativní vjemy z nedokončenosti se můžou změnit po zastavění náměstí.

Česká–Joštova
Celkové hodnocení: 64 %
Doba vzniku/revitalizace: 2. pol. 19. století / 2010
Charakter: městský (hradební okruh)
Funkce/význam: dopravní/celoměstský
Jedná se o centrální dopravní uzel a významné brněnské prostranství. Revitalizace spočívala v reorganizaci dopravy, opravě chodníků, osazení stromů. Esteticky plní funkci dopravního uzlu. Na hodnocení se podepsal také monumentální charakter některých budov.

Palackého náměstí (Řečkovice)
Celkové hodnocení: 55 %
Doba vzniku: 13. století
Charakter: náves s parkovou úpravou
Funkce/význam: oddech./okrskový
Část náměstí tvořená kostelem a jeho okolím již prošla revitalizací. Část parku s dětskými pískovišti je však velmi zanedbaná. Pomohla by úprava chodníků, omlazení zeleně a prosvětlení parku. Jasné rozdělení funkcí (dětské hřiště, park, shromažďovací prostor) by také napomohlo zpřehlednění náměstí.

Holandská (Štýřice)
Celkové hodnocení: 71 %
Doba vzniku: 2006–2012
Charakter: předměstský
Funkce/význam: oddechová/místní
Nově založený veřejný prostor s obchodními budovami a prostředím příjemným pro chodce. Chybí atrakce pro děti nebo umělecké prvky, lavičky mají nevhodnou ergonomii. Život náměstí je omezen pouze na pracovní dny, protože postrádá funkci bydlení.

Autoři:

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Úniková hra v podzemí? Ve Znojmě zvažují, že tak využijí část chodeb

Do oprav stávajících scén znojemského podzemí a výroby nových investovalo město...

Jak vypadají a kam vedou chodby pod Louckým klášterem ve Znojmě? To dosud nebylo příliš jasné. Radnice si proto nechala...

Hraboši na vinicích hasí žízeň šťávou z hroznů, tahají si je i do nor

Hraboš polní děsí zemědělce, na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení...

Vinaři mají dalšího nepřítele – ke špačkům se přidali hraboši. Čím jsou hrozny zralejší, tím víc přemnožené hlodavce...

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Najdete na iDNES.cz