Oslavy začaly už v pondělí na nádvoří Besedního domu. Předznamenal je sborový zpěv z balkonu a následně nádvoří a foyer postupně zaplnily sbory Beseda brněnská a Láska opravdivá. „Nechyběly dobové kostýmy, chleba se solí nebo sokolové, kteří k historii budovy neodmyslitelně patří,“ sdělila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
Koncerty odkazují k historii. Hned v pondělí zazněl program Když Smetana v Brně poprvé hrál, ve čtvrtek a pátek se posluchači mohou těšit na koncerty Janáček a Horňácká muzika.
Brněnská filharmonie sklidila aplaus vestoje ve vyprodané Carnegie Hall |
Orchestr spolu s Horňáckou muzikou Petra Mičky a Českým filharmonickým sborem Brno přichystal koncertní provedení Janáčkova baletu Rákos Rákóczy. Připomenou tak koncert moravské lidové hudby, který vedl Janáček. Tehdy se na pódiu objevili lidoví hudebníci, kteří však v nezvyklém prostředí propadli trémě a svou roli nezvládli.
O týden později, ve čtvrtek a pátek, zazní v sále Mozartovo Requiem, které patří k jedněm z památných koncertů v prvních letech existence Besedního domu.
Při oslavách budou vystaveny originály architektonických plánů Theophila von Hansena, podle nichž byl Besední dům postaven. Výstava se koná ve spolupráci s Moravskou galerií v sousedním Pražákově paláci, který také navrhl Hansen.
„Kromě návrhů si lidé mohou prohlédnout originály soch ze střechy, které jsou jinak uloženy v suterénu, ale na několik dní ozdobí nádvoří,“ dodala mluvčí orchestru Kateřina Konečná.
Vernisáž se koná ve čtvrtek 4. května v 17 hodin na spojených nádvořích. Rozsvítí se při ní světelná plastika Point od vizuálního umělce Pavla Korbičky. „Tvoří ji dva světelné objekty – tyrkysový kruh, který promlouvá k bohaté kulturní minulosti Besedního domu, a do nebe se deroucí červeně zářící přímka, jež míří do budoucnosti,“ pospal dílo Korbička.
9. února 2023 |