Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Brněnská diecéze si připomíná významné moravské světce

  8:13
Věřící v Brně se chystají na slavnostní bohoslužbu věnovanou významnému moravskému světci Janu Sarkanderovi. V neděli to bude 400 let, co byl vysvěcen na kněze. "Pro brněnskou diecézi je to velká událost. Takové jubileum v souvislosti s českým světcem není časté," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Svatý Klement Maria Hofbauer - Staral se o chudé a opuštěné na venkově, patron Vídně a Varšavy | foto: Brněnské biskupství

Na sobotní bohoslužbu v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla (od 10:00)přijede řada církevních hodnostářů. "Pro brněnskou diecézi je to velká událost," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Jan Sarkander

byl katolický kněz narozený roku 1576 na Těšínsku. Po vysvěcení v Brně působil na území celé Moravy. Naposledy na panství zemského hejtmana Ladislava Lobkovice v Holešově. Právě Holešov v době povstání české protestantské šlechty Sarkander zachránil před vydrancováním polskými kozáky. Vyšel jim v ústrety v průvodu monstrancí s Nejsvětější svátostí. Sarkander byl za svatého prohlášen papežem Janem Pavlem II. v roce 1985 v Olomouci.

Právě v katedrále sv. Petra a Pavla v roce 1609 přijal kněz a pozdější mučedník Sarkander svěcení.

Papežský nuncius pro Českou republiku a velvyslanec Vatikánu v České republice Diego CauseroPozvánku na mši dostal také apoštolský nuncius Diego Causero, který ovšem ze zdravotních důvodů nepřijede. Zúčastnit by se měl olomoucký arcibiskup Jan Graubner či brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

"Hlavním a jediným oficiálním bodem oslav bude slavnostní sobotní bohoslužba. Nebude ale chybět prostor pro neformální setkání kněžích. Laičtí návštěvníci zase mohou navštívit například diecézní muzeum," upřesnila Jandlová.

Ačkoliv se jedná o ojedinělou událost, brněnská diecéze neočekává, že by přijely tisíce návštěvníků.

Apoštol Vídně a Varšavy

Svatý Klement Maria HofbauerNa významné oslavy se připravují rovněž věřící ze Znojemska a zejména z Tasovic. Spolu s nimi budou slavit i věřící z hlavních měst Rakouska a Polska. Letos je tomu sto let, co byl svatořečen Klement Maria Hofbauer, rodák z Tasovic a pekař ze Znojma, který se později stal patronem dvou evropských metropolí - Vídně a Varšavy.

Toto slavné výročí si lidé připomenou řadou událostí. První akce začaly již před pár dny, ty hlavní se odehrají v květnu. Oslavy pak skončí v červenci odhalením a posvěcením sochy svatého Klementa.

Oceněných bude časem víc

"Nejdůležitější z chystaných akcí bude mezinárodní pouť, která se uskuteční 21. května. Očekáváme účast až tří set oficiálních hostů," uvedl páter z tasovického kláštera Jiří Šindelář.

Host iDNES.cz brněnský biskup Vojtěch CikrleHlavním celebrantem má být arcibiskup Jan Graubner a kázat bude i brněnský biskup Vojtěch Cikrle či litoměřický biskup Jan Baxant.

Mezinárodní pouti, jejíž trasa vede z Vídně přes Tasovice do Krakova, se má v Tasovicích zúčastnit i generální představený řádu redemptoristů z Říma, Američan Josef William Tobin. Ostatně redemptoristé se do Tasovic sjedou z celého světa. Vždyť Hofbauer byl slavným členem jejich kongregace.

Hlavním posláním redemptoristů bylo misionářské působení a péče o spásu opuštěných a chudých, zejména na venkově. Hofbauerova láska k chudým a trpělivost byly příslovečné, založil několik škol i sirotčinců.

Kam postavit sochu?

Dva dny nato se v Tasovicích uskuteční tradiční Hlavní pouť farností, pekařů, cukrářů a vinařů. "Je to vždy nádherná atmosféra," nastínil páter z tasovického kláštera Jiří Šindelář.

Klement Maria Hofbauer se narodil 26. prosince 1751 v Tasovicích na Znojemsku v rodině českého řezníka. V šestnácti nastoupil ve Znojmě jako učeň v pekárně, která stála na dnešním Václavském náměstí číslo 3. Již několik let je v jeho části Hofbauerovo muzeum.

Kromě muzea bude mít tento významný svatý od letošního roku na Znojemsku i svoji sochu a naučnou stezku. Zájemci si obojí mohou poprvé prohlédnout 11. července.

Stezka povede převážně podél řeky Dyje po trase mezi Hodonicemi, Tasovicemi, Dyjí, Dobšicemi a Znojmem. Počítá s deseti informačními panely, které v českém i německém jazyce přiblíží Klementův život a rodný kraj.

Zatímco stezka má již jasné rysy, o soše Klementa se to říci nedá. Podoba je sice jasná, místo však ne.

"Má být umístěna vedle kostela sv. Mikuláše ve Znojmě. Úředníci se ale nemohou domluvit, jak by ta socha měla vypadat. Na to my ale nemůžeme čekat. Na té soše se již pracuje a zatím máme územní souhlas s tím, aby stála vedle farního kostela v Tasovicích. Tam, kde byl Klement Hofbauer pokřtěný. Když se domluví úředníci ve Znojmě, tak bude socha ve Znojmě. Když ne, tak bude v Tasovicích," dodal páter Šindelář.

oslavy svatých

400 let od vysvěcení sv. Jana Sarkandera na kněze
21. 3. Brno - katedrála sv. Petra a Pavla, v 10.00 bohoslužba

100 let od svatořečení sv. Klementa
25. 4. Jarní vodácká, pěší a cyklistická pouť
3. 5. Rodinné odpoledne a den otevřených dveří: klášter Tasovice, od 14.00
20. 5. Celodenní pouť na slavnostní zahájení jubilea do Vídně: program ve Vídni začíná v 10.00 slavnostní akademií s přednáškami a hudbou. V 16.00 procesí ulicemi Vídně z Platz am Hof ke kostelu redemptoristů na Maria am Gestade
20. 5. Zahájení jubilea: Tasovice, mše svatá v 19.00
21. 5. Mezinárodní pouť: Tasovice, mše svatá v 11.00
23. 5. Hlavní pouť farností, pekařů, cukrářů a vinařů: Tasovice, program od 16.00, mše svatá v 17.00 11. 7. Odhalení sochy sv. Klementa: Znojmo. Otevření turisticko-naučné Svatoklementské stezky.

Budoucí svatí
návrhy z brněnské diecéze

Řeholnice Marie Restituta Kafková se narodila v Brně a v roce 1943 byla sťata gilotinou ve Vídni za to, že opisovala posměšnou básničku proti nacistům. Před jedenácti lety byla blahořečena.

Řeholnice Marie Vojtěcha HasmundováŘeholnice Marie Vojtěcha Hasmandová působila po válce jako ředitelka školy v Brně. Za ukrývání kněze za bývalého režimu byla poslána na osm let do vězení. Později byla generální představenou boromejek. Zemřela ve Znojmě.

Páter Jan BulaPáter Jan Bula (1920 až 1952) studoval na brněnském gymnáziu. V takzvaném babickém procesu byl obviněn z organizování činu, se kterým neměl nic společného, a byl odsouzen k trestu smrti. Jeho beatifikační proces zahájil biskup Vojtěch Cikrle v roce 2004.

Dominikánský kněz Tomáš Josef Maria Týn pocházel z Brna. Nabídl svůj život Bohu jako smírnou oběť za svobodu církve v Československu. Proces svatořečení byl zahájen v roce 2006 v Bologni, kde dlouhou dobu působil, a účastní se ho zástupci české dominikánské provincie.

Autoři: ,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Vnitro hasí zmatky. „Venkovany“ pustí do Brna, Plzeňany do Globusu

Ministr vnitra dostal od vlády pravomoc upravit zákaz cestování mezi okresy tam, kde omezení nedává smysl. Výjimku...

Špioni z gymnázia. Dva spolužáci mohli zvrátit finále druhé světové války

Premium Příběh špiona, který mohl změnit druhou světovou válku díky spolužákovi z Břeclavi. Agent Paul Fidrmuc si některé...

Na D1 se v obou směrech srážely kamiony s auty, směr na Prahu byl zavřený

Zřejmě špatná viditelnost kvůli mlze přispěla k sérii dopravních nehod na D1 poblíž Brna. K srážkám došlo v obou...

Hurá na výlet. Mnozí Brňané si vyložili spojení okresů po svém

Nedělní zprávu o spojení okresů Brno-město a Brno-venkov po dobu současného omezení pohybu si mnoho jejich obyvatel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brno - Plzeň 0:1, vydřené vítězství u nováčka zařídil Beauguel

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou v nejvyšší soutěži zvítězili, ve 21. kole Fortuna ligy porazili brněnskou...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Benešová podala stížnost ve prospěch muže, který ukradl pět housek

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podala k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona v případu muže,...

Hustopeče přišly před šedesáti lety o dominantu, v noci spadla kostelní věž

Šestadvacátého února 1961 ve tři hodiny a patnáct minut se Hustopečemi rozlehl ohlušující rachot, který navždy změnil...

Řidič se u školky věnoval synovi, s autem mu zatím odjel zloděj

Nepozornosti čtyřicetiletého muže využil zloděj v Brně. Nasedl do nehlídaného auta u mateřské školy a ujel. Majitel...

Celníci zadržují respirátory a překupníci se smějí, zlobí se Podané ruce

Společnosti Podané ruce, která v Brně mimo jiné provozuje testovací centrum na výstavišti, podle jejího ředitele...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...