Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

  6:39aktualizováno  6:39
V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se vracejí k chalupaření. Poptávka po chatách je stále silnější, a i když obecně se růst cen nemovitostí začal zastavovat, u rekreačních objektů to neplatí.

„Chalupaření je na velkém vzestupu a na jižní Moravě se to projevuje,“ tvrdí Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj v M&M Reality.

Víkendové sídlo si podle makléřů dopřávají hlavně Brňané. „Každý pátek je vidět, jak se město vylidní a obrovské kolony aut směřují na Vysočinu,“ říká Odehnalová.

Právě tato oblast je podle ní u jihomoravských chalupářů výrazně žádaná a odráží se to i na cenové mapě tamních rekreačních objektů.

Stejně tak je však v kurzu i blízké okolí Brna, zejména Brněnská přehrada. Týká se to však také dalších území. Například chatové osady na jihu u Nebovid či Moravan jsou obsazené téměř výhradně Brňany, a jakmile je nějaká chalupa volná k prodeji, obratem zmizí z nabídky.

A to i navzdory tomu, že zájemci musejí z kapes vytáhnout výrazně více peněz než před několika lety. „Proti bytům a domům, jejichž cena šla také hodně nahoru, měly chaty a chalupy nárůst ještě mnohem vyšší,“ upozorňuje Odehnalová.

Podle údajů z realitních kanceláří vzrostla cena chat a chalup zhruba o 40 procent za poslední tři roky. Někde méně, jinde více, záleží hlavně na oblíbenosti lokality.

Objekty bývají prodané do měsíce, ceny se liší podle lokality

Podle Jany Šenkové z brněnské kanceláře SDK Reality je velká poptávka po chalupách a domcích na víkendové pobyty třeba na Znojemsku.

To je totiž na rozdíl od turisticky atraktivnějších oblastí jižní Moravy – třeba Lednicko-valtického areálu, Pálavy či okolí novomlýnských nádrží – cenově výrazně příjemnější. „Jen díky lokalitě tak může být u srovnatelné nemovitosti rozdíl až milion korun,“ vyčísluje makléřka.

Fotogalerie

Takže zatímco na Znojemsku lze chatu sehnat do půl milionu korun, v nejžádanějších oblastech kraje se cena může vyšplhat na několikanásobek této částky.

Zájem o rekreační objekty roste podle expertů jednoznačně díky dobré ekonomické situaci, v níž se Česko nyní nachází. „Trh je stále ještě na vrcholu, lidé mají důvěru v ekonomiku a chtějí si víc dopřávat,“ říká Tomáš Fráňa, makléř realitní kanceláře RE/MAX.

Právě do toho zapadá i „luxus“ rekreačního bydlení. S končící zimou se podle něj poptávka po těchto nemovitostech znovu začíná probouzet. A prodejům se daří.

To se však projevuje i na cenách. Zatímco u bytů už se růst zastavil, u jihomoravských chat a chalup pokračuje dál. „Ceny bytů v Brně se dostaly ke stropu. Majitelé už nemohou tlačit částky příliš nahoru, pokud chtějí, aby byl byt vůbec prodejný. Ale co se týče chalup či rodinných domů k rekreaci, tam tento trend ještě není znát,“ potvrzuje makléřka Šenková.

Přesto i podle ní jdou prodeje rekreačních objektů stále velmi dobře. „Samozřejmě pokud je nemovitost nadhodnocená příliš, délka prodeje se prodlužuje. V případě, že je cena adekvátní situaci na trhu, prodejnost je velmi rychlá. Některé rekreační objekty jsme za poslední rok měli prodané do měsíce,“ poukazuje Šenková.

Chcete prodávat? Raději hned

Ačkoliv se ceny za chaty a chalupy drží stále nahoře, Tomáš Fráňa do budoucna předpokládá stejný scénář jako u bytů. Lidé totiž podle něj již očekávají postupný ekonomický pokles.

„Při rozhodování o koupi nemovitosti začnou být opatrnější a ceny chat spadnou. Jestli někdo zvažuje prodat, osobně doporučuji udělat to nyní na začátku roku než vyčkávat,“ radí klientům.

Právě rekreační bydlení totiž může být tím prvním, čeho se lidé budou ochotni vzdát, jakmile se ekonomická situace zhorší. Zatím se však chalupaření extrémně daří.

A třeba makléřka Odehnalová si jeho novodobou oblibu vysvětluje celkem jednoduše. „Jsme národ, který velice rád jí. A k chalupaření prostě jídlo či různé grilovačky patří,“ říká s nadsázkou.

Zásadnějším důvodem je však podle ní velká pracovní vytíženost. „Je velmi rychlá doba, lidé jsou zaneprázdnění, všichni sedí u internetu a jsou online, ale chybí jim takové to lidské družení. A právě to je v chatových osadách všudypřítomný standard,“ míní.

Zejména u Brna se však projevuje také opačný trend. Kvůli vysokým cenám za bydlení v krajském městě, ale také nadhodnoceným cenám pozemků v okolí využívají Brňané své chalupy k celoročnímu bydlení. „Je to tendence, kterou pozorujeme nejméně poslední tři roky, a já osobně se domnívám, že jistě bude pokračovat,“ odhaduje Fráňa.

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary v Tipsport extralize poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal Liberec...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Spor o větrání v MHD skončil potyčkou, cestující si lehl do uličky

Ilustrační snímek

Kvůli otevřenému okénku v brněnském autobusu MHD se pohádali cestující tak, že musela zasahovat záchranná služba. Do...

Další z rubriky

Na misi máte jen hlavu a ruce, říká šéf lékařů zasahujících u katastrof

Lékař Milan Krtička, vedoucí českého traumatýmu, který vyjíždí na zahraniční...

Má za sebou řadu úspěšných i unikátních zákroků. Přesto práce v nemocnici není pro chirurga Milana Krtičku jediným...

Nanečisto se stěhoval dům, říká šéf inženýrů o přesunu kostela v Mostě

Lubomír Junek už takřka 30 let pracuje v instituci, která se podílela na...

Je to 44 let, kdy stroje začaly nadzvedávat konstrukci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. 15. září 1975 tím...

Kraj nekoupí akcie Technologického parku, teď ho chce získat Brno

Krajský zastupitel Petr Vokřál (vpravo) debatoval s náměstkem Janem Vitulou....

Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. Do jednání se nyní...

Tetuje šest let, dostal se až do New Yorku a klienty má na dva roky dopředu

Třicetiletý Igor Mitrenga tetuje necelých šest let, ale už uspěl ve světě....

Deset let kreslil graffiti po zdech, než si uvědomil, že jeho tvorba brzy opadá nebo ji někdo přemaluje. Třicetiletý...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ INŽENÝR CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz