Brexit žene studenty do jiných zemí, bezstarostné cestování skončí

  10:53aktualizováno  10:53
Za poslední tři roky odjelo 450 studentů Masarykovy univerzity v Brně studovat do Velké Británie. Popularita země a jejích univerzit je mezi nimi obrovská. V rámci projektu Erasmus tam mohou bezstarostně vycestovat už jen do konce příštího roku. Pak jeho programové období končí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Jak bude Erasmus fungovat dál poté, co Velká Británie vystoupí z Evropské unie, zatím univerzity netuší.

„Situaci neustále sledujeme, monitorujeme a vyčkáváme na rozhodnutí Velké Británie, na jehož základě bude možné přijmout opatření,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Všichni studenti, ale i vyučující, kteří plánovali výjezd do Velké Británie, byli podle ní na situaci v souvislosti s brexitem a jeho následky dopředu upozorněni. „Část se rozhodla přesto jet, někteří vyjeli na Erasmus do jiné země,“ vysvětlila Fojtová důsledky nejasné situace.

Prozatím je dohodnuto, že studenti, kteří do Británie vyjeli teď na podzim, a to i ti, kteří tam budou i v jarním semestru 2020, zůstanou ve stávajícím režimu a dostanou stipendium.

„Nepředpokládáme, že by se na tomto postupu do konce programového období Erasmu, což je rok 2020, cokoliv měnilo,“ říká i mluvčí VUT Radana Koudelová.

Za poslední tři roky vyslala každoročně škola do Velké Británie zhruba třicet studentů. To je pouhých sedm procent z celkového počtu studentů, kteří cestují v rámci programu Erasmus. VUT spolupracuje s dvaceti britskými partnerskými univerzitami.

„Ty deklarují, že v případě brexitu mají zájem o pokračování spolupráce na výměně studentů a akademických pracovníků dle uzavřených dohod,“ uvedla mluvčí.

S tím rozdílem, že stipendia půjdou na vrub školy. „V případě, že k brexitu dojde, je VUT připraveno finančně podpořit výjezdy studentů do Velké Británie,“ potvrdila Koudelová.

Financování stipendií zatím nejisté

Jakým způsobem bude hradit stipendia studentů po brexitu Masarykova univerzita, není zřejmé. Záležet bude i na tom, zda půjde o brexit s dohodou, nebo bez dohody. „Univerzita má se státy EU další typy smluv, takže by se výměna studentů mohla uskutečňovat prostřednictvím jiného programu, než je Erasmus,“ podotkla mluvčí Fojtová.

Variantou je řešení, jaké má Švýcarsko, které není členem Evropské unie a kde fungují stipendia v rámci programu Swiss-European Mobility Programme vypisovaného švýcarskou vládou.

Případně by Velká Británie mohla mít status programové země mimo EU, stejně jako má například Norsko, Island nebo Lichtenštejnsko.

Těžkou hlavu brexit nedělá studentům z Mendelovy univerzity. Podle jejího mluvčího Filipa Vrány má ve Velké Británii pouze čtyři partnerské univerzity a její studenti tam jezdí hlavně na stáže. „Velká Británie nepatří mezi naše klíčové programové země. Loni tam bylo pouze dvanáct studentských mobilit,“ uvedl Vrána.

Autor:
  • Nejčtenější

Při střelbě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je těžce zraněný

V bytě na Palackého třídě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je zraněný, uvedla policie na Twitteru. Zbraň...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Nejsu Balzac, kastelánem zůstanu, říká autor Poslední aristokratky

Nechce být známý a většinu nabídek na rozhovor odmítá. Pro tentokrát však spisovatel a zámecký kastelán v Miloticích na...

V Senátu může za rok zasednout šéf fakultní nemocnice i starosta Znojma

Jako senátor za Jihomoravský kraj příští rok skončí lidovecký zástupce Zdeněk Papoušek, o jeho křeslo v Brně se chce...

Po výbuchu granátu zůstávají dva vojáci v nemocnici, jeden je v domácí péči

Tři vojáci, kteří se zranili při výcviku hodu granátem ve vojenském újezdu Březina u Vyškova, jsou mimo ohrožení...

Autem otevřené klenotnictví spočítalo škodu na 20 milionů, zmizely hodinky

Lupiči, kteří v pondělí autem vytrhli mříž klenotnictví v Brně, způsobili škodu za dvacet milionů korun. Zmizely...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz