Muž je původem z Ruska, má i americké státní občanství. Podle rozsudku děti týral od října 2015 do května 2016 v penzionu na Břeclavsku, který provozoval.
Osmiletou dceru a desetiletého syna surově bil rukama i řemenem do různých částí těla včetně hlavy, více podle spisu trestal dívku. Děti zavíral na několik hodin či desítky hodin do místnosti s úklidovými prostředky, častěji pak do sklepa, takzvané hladomorny. Děti ve sklepě měly plesnivou matraci s polštářem potřísněným výkaly.
Děti se dostaly do břeclavské nemocnice, kde si tamější lékařka všimla jejich neobvyklého chování.
„Dívka měla strach, když nevěděla, co se děje za jejími zády. Vyšetřila ji psycholožka, která zjistila, že má mírně úzkostlivé jednání,“ vypověděla lékařka u brněnského krajského soudu, který v případu rozhodoval jako první.
Holčička se navíc v nemocnici neustále sháněla po jídle. Lékař zjistil, že trpí podvýživou. Body mass index měla na svůj věk pod hranicí.
Nedošlo k těžké újmě na zdraví, zdůvodnil soud snížení trestu
Soud v hlavním líčení vyslechl dvacítku svědků, někteří týrání v různé míře potvrdili. Vycházel i z výpovědí dětí z přípravného řízení. Chlapec v něm uvedl, že sklepu říkali pokoj pláče. Obě děti podle posudků trpí posttraumatickou stresovou poruchou a syndromem týraného dítěte.
Muž s obžalobou nesouhlasil. Přiznal ale, že měl v posledních týdnech před svým zatčením problémy s dívkou. Uvedl, že selhal jako rodič.
Brněnský krajský soud muže původně potrestal sedmi lety za týrání svěřené osoby, omezení osobní svobody, ohrožování mravní výchovy dítěte a také za nakládání s dětskou pornografií. Policie totiž u muže v počítači podle státní zástupkyně našla také tisíce fotografií a videí s mladými chlapci (o rozsudku krajského soudu zde).
Obhájce po vynesení rozsudku řekl, že trest je nepřiměřený, na místě se odvolal.
„Byl uložený za trestné činy, které se v hlavním líčení vůbec důkazně neprokázaly. Jde o důkazy, které byly zcela neprocesní, tak i o důkazy, které vykazují rozpory a pochybnosti,“ uvedl tehdy obhájce Viktor Štěpán.
Vrchní soud v Olomouci rozhodl vyslechnout další znalce. „Podle nás se krajský soud dostatečně nevypořádal s otázkou následku jednání obžalovaného na zdraví dětí. Vznikly tak pochybnosti, zda utrpěly posttraumatickou stresovou poruchu, případně zda tato porucha trvala delší dobu a v intenzitě, kterou by bylo možno posoudit jako vážnou poruchu zdraví. Dospěli jsme k závěru, že u obou dětí nedošlo k těžké újmě na zdraví,“ zdůvodnil snížení trestu mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.