Břeclav našla inspiraci v cizině, parkovat se bude s nálepkou za sklem

  10:01aktualizováno  10:01
Na oknech aut v Břeclavi se vedle dálniční známky bude už od 1. května objevovat ještě jedna žlutá nálepka. Díky ní budou moci lidé na jeden den zaparkovat v ulicích Břeclavi, aniž by jim hrozila „botička“.

V rezidentních zónách Břeclavi budou moct od 1. května parkovat cizí auta díky nálepce za sklem. | foto: město Břeclav

V rezidentních zónách, které pokrývají centrum Břeclavi a jeho sídliště, v současnosti jen tak někdo zaparkovat nemůže. Místa jsou tu jen pro ty, kteří v ulicích bydlí nebo podnikají a zaplatí si celoroční parkovací kartu.

„Jsou ale výjimečné případy. Například když se stěhujete a přijede vám pomoci kamarád s dodávkou. Nebo u vás přespává návštěva. Jsou tu i drobní živnostníci, kteří v domě třeba malují nebo něco opravují,“ poukazuje šéf břeclavské městské policie Stanislav Hrdlička na případy, se kterými dosud systém parkování nepočítal.

Řemeslníci se zatím s nářadím musí tahat ze vzdálených záchytných parkovišť. A nebo mohli zaparkovat před domem, ale museli počítat s rizikem botičky a pokuty.

Známka bude platit 24 hodin, prodávat ji budou strážníci

Taková starost jim od května odpadne. Strážníci začnou prodávat speciální nálepky podobné dálničním známkám, díky kterým bude moci v rezidentní zóně zaparkovat kdokoliv. Ovšem jen na 24 hodin. Známka začíná platit v okamžiku, kdy řidič na čelní stranu vypíše registrační značku auta, datum a čas. A nalepí ji na sklo.

Lidé za ni zaplatí padesátikorunu. „Cena je stanovena vyšší. Musíme totiž respektovat hlavně potřeby rezidentů. Aby zakoupení této známky nebylo cenově výhodnější,“ vysvětluje Hrdlička.

Břeclav se nechala inspirovat v zahraničí. „V České republice, pokud vím, ještě takový systém nikde nevyužívají,“ domnívá se šéf břeclavských strážníků. Právě proto museli zavedení známky konzultovat i s ministerstvem dopravy.

Teď ještě známka čeká na požehnání krajského úřadu. A od 1. května už by měla být v Břeclavi běžně k dostání. Prodávat ji budou přímo strážníci. Na jejich služebně si ji zájemci mohou koupit nepřetržitě – 24 hodin denně včetně sobot a nedělí.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz