„Bránil jsem synův spánek,“ obhajuje se otec, který měl potyčku s knězem

  21:04aktualizováno  21:04
Novopečený tatínek Jiří Nepala se přišel do porodnice přivítat se svým synkem. Skončil však u výslechu na policii. Před brněnskou porodnicí na Obilním trhu se totiž dostal do potyčky se stoupenci pravoslavného kněze Libora Halíka, který zde bojuje proti potratům.

Jiří Nepala se svým synem Janisem | foto: Archiv Jiřího Nepaly

"V sobotu jsem šel navštívit ženu, malý probrečel celou noc a konečně usnul," popisuje Jiří Nepala svoji víkendovou návštěvu v porodnici.

Z rodinné pohody však čerstvé rodiče vyvedl rámus. Přímo před okny porodnice stál Libor Halík obklopen svými stoupenci. Jeden z nich doprovázel modlitby kněze s megafonem  hrou na trumpetu.

"Se švagrem jsme šli před nemocnici za nimi. Chtěli jsme se s nimi rozumně domluvit. Vysvětlit jim, že jsou přeci před porodnicí, kde se děti hlavně rodí. Vyložit jim, že v nemocnici jsou i ženy, které potratily samovolně, bylo marné," objasňuje mladý tatínek.

Libor Halík postává před vchodem do porodnice skoro denně již více než pět let. Neodradí ho ani nepříznivé počasí. Nosí transparenty, na kterých je znázorněn lidský plod a se svými stoupenci pochoduje městem. Drží kříže a zavrhují umělé přerušení těhotenství.

Mladý tatínek k potratům vyhraněný názor nemá, zastává však stanovisko. "Potrat je volbou ženy." Proto se se švagrem vydal před nemocnici. Jeho úmyslem bylo vyřešit celou záležitost rozmluvou.

Kněz ani jeho stoupenci na děti ohled nebrali

Dočkali se však jen odmítnutí. "Nic je nezajímalo, pořád si stáli za svým a nechtěli brát ohledy na rodičky a jejich děti, které v pokojích porodnice odpočívají," přibližuje muž.

Jedna, ze stoupenkyň pravoslavného kněze se Jiřímu Nepalovi snažila vysvětlit důvody celého jejich shromáždění. "Tvrdila mi, že právě v oknech, kam směřují své protesty a modlitby se provádějí potraty. Nebyla ochotna se svého názoru vzdát."

Již trošku podrážděný tatínek, se snažil ženě vysvětlil, že se mýlí. Modlitby a hesla vyvolávali do pokojů rodiček. Postarší žena neobrátila. "Tvrdila, že budou pod okny i nadále, aby i rodičky věděly a do budoucna si zapamatovaly: Potrat rovná se vražda," popisuje názor ženy Jiří.

I přes odmítání se snažil novopečený tatínek s přívrženci a se samotným knězem dohodnout. "Mluvil jsem na ně, apeloval na jejich slušnost, křesťanskou morálku," popisuje smutně. Nepomáhalo prý nic. Jakoby Jiří Nepala se svým švagrem mluvili do dubu. Halík měl stále v ruce svůj megafon, do kterého hlásal své postoje a názory a asi patnáctka jeho stoupenců mu přizvukovala. Pak se však situace přiostřila.

Jiří Nepala

"Začali jsme na sebe navzájem pokřikovat, ale k žádnému napadení nedošlo," popisuje muž. Tato situace se před porodnicí odehrávala značnou chvíli i když přijeli městští policisté, kteří celé dění sledovali ze služebního vozu.

Jiří Nepala se nehodlal vzdát, hluk přeci rušil jeho novorozeného syna Janise a po porodu vyčerpanou manželku. "Do diskuze se se mnou pouštěli další lidé z knězovy skupinky. Pořád nedokázali pochopit, že svým projevem někoho vyrušují. Bylo mi řečeno, že se má žena odstěhovat na jiný pokoj, nebo si ucpat okna," uvádí.

Celá událost nabrala na obrátkách po projevu dalšího zúčastněného z knězových oddaných. Muž se zeptal novopečeného táty, kolik má dětí. Když se dozvěděl, že se mu první právě narodil, slovně na Jiřího zaútočil. "Postarší muž s francouzkou holí se mě neomaleně zeptat, kolikrát byla moje žena na potratu, když máme teprve první dítě."

 V tom okamžiku Jiří do muže strčil. "Dával jsem si pozor, aby neupadl, ale on popadl svoji hůl a snažil se zaútočit, tak jsem se mu ji snažil vytrhnout."

V ten moment se Jiřího Nepala chopila přihlížející hlídka strážníků a následně jej předala státní policii. "Vyslechli mě, sepsali jsme protokol a teď jen čekám, co bude dál," říká muž, který chránil spánek svého prvního syna.

Libor Halík, který se bude za hlučnost svého projevu zodpovídat před přestupkovou komisí, se od sobotního incidentu před porodnicí neobjevil.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Najdete na iDNES.cz