Bránil jsem se napadení, tvrdí soudu muž, který střelil dva bezdomovce

  13:51aktualizováno  13:51
Zdánlivě malicherná hádka o pár drobných se loni v červnu v centru Brna změnila v boj o život. Případ šestadvacetiletého Martina Teplého, který u hlavního nádraží postřelil dva bezdomovce, začal řešit brněnský krajský soud. Teplý se hájí tím, že se střelbou bránil napadení.
Před Krajským soudem v Brně stanul šestadvacetiletý Martin Teplý, který loni v červnu v centru města postřelil dva bezdomovce. Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Brně stanul šestadvacetiletý Martin Teplý, který loni v červnu v centru města postřelil dva bezdomovce. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová Teplého viní z toho, že vytáhl pistoli na dva bezdomovce, kteří ho žádali o peníze, a každého jednou střelil. "Při slovní rozepři, kdy jim odmítl dát drobné peníze, vytáhl z pouzdra pistoli. Po několika minutách, kdy ho provokovali, aby to zmáčkl, na oba jednou vystřelil," uvedla v obžalobě Doležalová.

Teplý oba muže trefil do oblasti břicha a způsobil jim vážná zranění vnitřních orgánů. "Bez včasné lékařské pomoci by zranění způsobila oběma jmenovaným smrt," dodala státní zástupkyně.

Teplý je kromě pokusu vraždy stíhaný i za nedovolené ozbrojování. Vojenskou pistoli, kterou se loni v létě v centru města střílelo, si totiž na jaře koupil na burze. A to i přesto, že neměl zbrojní průkaz, o který přišel před časem kvůli jinému prohřešku.

"Měl jsem strach z napadení"

Obžalovaný útok na oba muže přiznává. Ve své výpovědi před soudem ale uvedl, že se bránil napadení. "Potkal jsem dva muže, kteří po mně chtěli peníze. Když jsem jim řekl, že jim žádné nedám, nechtěli mě nechat odejít a doráželi na mě," řekl muž, kterého k soudu přivedla eskorta.

Bezdomovci na něj podle jeho slov útočili jak slovně, tak i fyzicky. Nakonec se po něm jeden údajně rozehnal pěstí. "Útočil mi pěstí do obličeje, nevěděl jsem, jestli nemá třeba nůž. Tak jsem vytáhl pistoli a dvakrát vystřelil," popsal událost Teplý.

Když se ho předseda senátu Aleš Novotný otázal, proč nevystřelil třeba jen do vzduchu, aby útočníky zastrašil, Teplý nevěděl. "Asi jsem to špatně vyhodnotil, nikoho jsem nechtěl smrtelně zranit."

Novotný dále upozornil na nesrovnalosti v jeho výpovědi před soudem a po zadržení policií loni v červenci. Tehdy ještě tvrdil, že pouze okřikl dva hádající se bezdomovce a ti se proti němu ihned rozběhli. Zbraň vytáhl, aby se bránil napadení.

Zbraně se nelekli, mysleli si, že je to jen plynovka

Soud vyslechl také jednoho z postřelených mužů, který má mezi brněnskými bezdomovci přezdívku Červenáček. Ten u soudu vypověděl, že se spolu se svým známým, s nímž v předchozích hodinách popíjel alkohol, na Teplého opakovaně obrátili s žádostí o drobné a cigarety.

"Poslal nás do pr... a začal se s námi hádat," vypověděl šestadvacetiletý muž s tím, že po nějaké době vytáhl Teplý pistoli, kterou pak v ruce držel několik minut až do chvíle, kdy na oba vystřelil.

"Myslel jsem si, že si dělá srandu. Že je to jen plynovka, tak jsem si z toho nic nedělal," popsal nezaměstnaný muž původem ze Svitavska. Chvíle po výstřelu si už nevybavuje, probudil se až v nemocnici po čtrnácti dnech v umělém spánku.

Jeho výpověď potvrdila spíše verzi obžaloby. Stejně tak i svědkyně, která se osudnou letní noc pohybovala na hlavním nádraží ve společnosti tamních bezdomovců. I ta uvedla, že Teplý měl v ruce zbraň delší dobu, a nestřílel tedy hned po jejím vytažení z pouzdra. 

K jaké verzi se při svém rozhodování přikloní soud, zatím nelze předjímat. Proces pokračuje výslechem znalců a dalších svědků a je plánován i na čtvrtek a pátek, kdy se dá očekávat rozsudek.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

VIDEO: Z Brna podruhé vyjel Kometa Expres, tentokrát do Ostravy

Speciální vlak Kometa Expres vyrazil s brněnskými hokejisty i jejich fanoušky k...

Přibližně hodinu trvalo „naloďování“ brněnských hokejových fanoušků do speciálního Kometa Expresu. Ten po poledni...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz