V Brně vystavují nový slabikář, z nějž se slepí sami naučí Braillovo písmo

  10:42aktualizováno  10:42
V pouhých třech letech oslepl, v šestnácti pak Louis Braille vytvořil písmo pro nevidomé, čímž umožnil vzdělávání zrakově postižených po celém světě. Technické muzeum v Brně slaví 210. výročí narození francouzského tvůrce šestibodového písma výstavou.

Na výstavě v brněnském Technickém muzeu představil Karol Trnka poprvé v Česku své zařízení pro nácvik čtení a psaní Braillova písma zvané tublet. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Připravovali jsme ji už od začátku loňského roku. Návštěvníci na ní mohou zhlédnout například rafigraf – speciální psací stroj pro nevidomé, který používal sám Braille a my jsme ho dostali darem ze Slepeckého muzea ve švýcarském Bernu. A uvidí i nový unikátní prototyp přístroje pro samovýuku Braillova písma,“ uvedla kurátorka výstavy Eliška Hluší.

Fotogalerie

Takzvaný tublet – zařízení pro nácvik čtení a psaní Braillova písma bez lektora – poprvé v České republice představil jeho autor Karol Trnka. A v pondělí na vernisáži v Technickém muzeu ho také pokřtil.

„Zatím to je jenom prototyp, pracujeme na didaktice. Už teď však víme, že výuku Braillova písma takovým způsobem neřešil ještě nikdo na světě. Největším přínosem je, že se člověk díky tomuto zařízení může učit Braillovo písmo sám, v klidu a bez stresu,“ vylíčil zakladatel slovenského spolku Trnka, který se věnuje nevidomým.

„V podstatě se jedná o elektronický slabikář, kde se po nahmatání písmene a jeho stlačení z reproduktoru ozve název příslušného písmene. Následně uživatel totéž vyťuká pomocí Braillova šestibodu a hlas mu oznámí, zda písmeno napsal správně,“ popsal Trnka.

Na prototypu pracovala skupina lidí téměř sedm let. „Projekt je zajímavý a doufám, že se nám ho podaří dotáhnout do konce. Konstrukce umožňuje výuku ve všech jazycích. Stačí vyměnit paměť a silikonovou klávesnici a můžeme ho nabízet do všech států na celém světě,“ vysvětlil zástupce českého spolku Antonín Brzobohatý s tím, že záměrem je přístroj v České a Slovenské republice neprodávat, ale vybudovat síť půjčoven.

Nezisková organizace Trnka zahájila činnost v roce 2011. Podporuje ji mnoho významných osobností, ostatně zmíněný prototyp měla v pondělí pokřtít slovenská herečka Emília Vášáryová, která však nakonec nedorazila. „Velmi mě těší, že rok 2019 začíná takovým hezkým skutkem. Mrzí mě, že kvůli nemoci nemůžu přijít, ale o to víc prosím, abyste projekt šířili a pomáhali s námi těm, kteří to potřebují,“ vzkázala Vášáryová alespoň na audionahrávce.

Unikátní výstavu připravilo oddělení slepecké historie Technického muzea v Brně a je otevřená až do 25. února. Zájemci si na ní můžou vyzkoušet i různé hry po nevidomé nebo několik dalších unikátních předmětů.

Autor:

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Další z rubriky

Změny v přírodě mohou pozorovat i laikové, vědci je zvou do projektu

Zapojit se do projektu Fenofaze.cz může kdokoliv, kdo má rád přírodu a dokáže...

Kde jsou které pyly aktivní a na jakém poli se vyskytují škůdci? I to se dá zjistit díky monitoringu vývojových fází...

VIDEO: Cizinci v hledaném autě zběsile ujížděli Brnem, vyhodili samopal

Zběsilou honičku auta s cizinci ukončila až střelba

Nezvykle divokou automobilovou honičku zažili v noci na středu brněnští policisté. Podezřelý vůz plný cizinců při...

Na Břeclavsku postaví další skleník budoucnosti. Zřejmě na okurky

Uprostřed saúdskoarabské pouště pěstují rajčata díky hydroponickým farmám

Plocha skleníků ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, která už dnes zabírá místo velké jako Václavské náměstí, by se měla...

Najdete na iDNES.cz