V Brně vystavují nový slabikář, z nějž se slepí sami naučí Braillovo písmo

  10:42aktualizováno  10:42
V pouhých třech letech oslepl, v šestnácti pak Louis Braille vytvořil písmo pro nevidomé, čímž umožnil vzdělávání zrakově postižených po celém světě. Technické muzeum v Brně slaví 210. výročí narození francouzského tvůrce šestibodového písma výstavou.

Na výstavě v brněnském Technickém muzeu představil Karol Trnka poprvé v Česku své zařízení pro nácvik čtení a psaní Braillova písma zvané tublet. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Připravovali jsme ji už od začátku loňského roku. Návštěvníci na ní mohou zhlédnout například rafigraf – speciální psací stroj pro nevidomé, který používal sám Braille a my jsme ho dostali darem ze Slepeckého muzea ve švýcarském Bernu. A uvidí i nový unikátní prototyp přístroje pro samovýuku Braillova písma,“ uvedla kurátorka výstavy Eliška Hluší.

Fotogalerie

Takzvaný tublet – zařízení pro nácvik čtení a psaní Braillova písma bez lektora – poprvé v České republice představil jeho autor Karol Trnka. A v pondělí na vernisáži v Technickém muzeu ho také pokřtil.

„Zatím to je jenom prototyp, pracujeme na didaktice. Už teď však víme, že výuku Braillova písma takovým způsobem neřešil ještě nikdo na světě. Největším přínosem je, že se člověk díky tomuto zařízení může učit Braillovo písmo sám, v klidu a bez stresu,“ vylíčil zakladatel slovenského spolku Trnka, který se věnuje nevidomým.

„V podstatě se jedná o elektronický slabikář, kde se po nahmatání písmene a jeho stlačení z reproduktoru ozve název příslušného písmene. Následně uživatel totéž vyťuká pomocí Braillova šestibodu a hlas mu oznámí, zda písmeno napsal správně,“ popsal Trnka.

Na prototypu pracovala skupina lidí téměř sedm let. „Projekt je zajímavý a doufám, že se nám ho podaří dotáhnout do konce. Konstrukce umožňuje výuku ve všech jazycích. Stačí vyměnit paměť a silikonovou klávesnici a můžeme ho nabízet do všech států na celém světě,“ vysvětlil zástupce českého spolku Antonín Brzobohatý s tím, že záměrem je přístroj v České a Slovenské republice neprodávat, ale vybudovat síť půjčoven.

Nezisková organizace Trnka zahájila činnost v roce 2011. Podporuje ji mnoho významných osobností, ostatně zmíněný prototyp měla v pondělí pokřtít slovenská herečka Emília Vášáryová, která však nakonec nedorazila. „Velmi mě těší, že rok 2019 začíná takovým hezkým skutkem. Mrzí mě, že kvůli nemoci nemůžu přijít, ale o to víc prosím, abyste projekt šířili a pomáhali s námi těm, kteří to potřebují,“ vzkázala Vášáryová alespoň na audionahrávce.

Unikátní výstavu připravilo oddělení slepecké historie Technického muzea v Brně a je otevřená až do 25. února. Zájemci si na ní můžou vyzkoušet i různé hry po nevidomé nebo několik dalších unikátních předmětů.

Autor:

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Další z rubriky

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

Cestovatele lákají do Brna historky z putování i poslední výdobytky vědy

Brněnské výstaviště hostí veletrh cestovního ruchu. Na české luhy a háje se...

Cestovatelská horečka na čtyři dny zachvátila brněnské výstaviště. Pod jednou střechou se tu potkávají vystavovatelé...

Kuřim nabobtná o třetinu, developer musí postavit také školku

V nové čtvrti Kuřimi má najít bydlení téměř 3 500 lidí. První práce developer...

Díky nové čtvrti vzroste počet obyvatel v Kuřimi o třetinu. V dojezdové vzdálenosti od Brna vznikne tisícovka bytů a...

Najdete na iDNES.cz