Mladík ochrnutý po pádu náhrobku bude moci díky odškodnění cvičit doma

  11:36aktualizováno  11:36
S úlevou přijala rodina Borise Trávníčka verdikt soudu, podle něhož má ochrnutému mladíkovi vyplatit rousínovská základní škola 8,8 milionu korun za to, že na něj při exkurzi na židovském hřbitově spadl náhrobní kámen. Odškodnění podle otce usnadní jeho synovi život.

Ochrnutý Boris Trávníček se soudí se školou, protože na školní exkurzi na něj spadl na židovském hřbitově náhrobek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Pokud nepodají dovolání, znamená to konec. A to je dobře, protože vše trvalo dlouho,“ poznamenal po úterním rozhodnutí brněnského krajského soudu mladíkův otec Petr Trávníček.

Podle něj může nyní Boris investovat do věcí, které mu ulehčí jeho úděl. „Například dokoupit další rehabilitační pomůcky, aby nemusel jezdit do ústavů a mohl cvičit doma. A dál se může věnovat vrcholovému sportu,“ popsal Trávníček.

Právě rehabilitace patří k činnostem, kterým se jeho syn bude muset věnovat celoživotně.

„Musí denně cvičit svaly, které běžní lidé používají na pohyb a chůzi, aby se jeho zdravotní stav nezhoršoval. Naštěstí to už bere jako součást sportovní přípravy a neremcá jako dřív,“ podotkl Trávníček.

Už dříve synovi nakoupil rehabilitační stroje, jež ho udržují v kondici. „Jejich cena se ale pohybuje řádově od desítek do stovek tisíců korun. Boris si musí platit i spinální sestry, a pokud mu termínově nevyjdou státní lázně, tak i soukromé sanatorium. Například tři týdny v Piešťanech vyjdou na sto tisíc,“ upřesnil Trávníček.

Od nešťastné události uplynulo letos v červnu sedm let. Učitel dějepisu tehdy vzal žáky sedmé třídy na exkurzi na židovský hřbitov, jeden z nich se opřel o náhrobek, který se převalil na Borise Trávníčka. Způsobil mu těžká zranění, po kterých zůstal na vozíku.

Rodina původně požadovala jako odškodné téměř čtrnáct milionů korun, Okresní soud ve Vyškově ale částku zhruba o pět milionů snížil. Krajský soud v Brně ji po odvolání školy potvrdil.

Pojistku už škola vyčerpala

Vyplacení odškodného teď musí řešit město, které je zřizovatelem školy. Její pětimilionová pojistka byla již dříve z větší části vyčerpána na léčení, rehabilitaci a bolestné.

Fotogalerie

„Město poskytne konečnou částku z rozsudku škole a ta ji pošle na uvedený účet. K tomuto postupu již dříve zastupitelstvo zplnomocnilo radu. Částka je sice vysoká, ale protože soud trval několik let, Rousínov se na tuto situaci připravoval. Rozhodně nebudeme zavírat spádovou školu pro oblast s 5 500 obyvateli,“ uvedl ředitel školy a zároveň městský radní Jiří Kyjovský (ODS).

Rozhodnutí je pravomocné, škola může do dvou měsíců podat jen dovolání k Nejvyššímu soudu. „Nepředpokládám, že by k tomu došlo, ale nevylučuji to,“ řekl Kyjovský.

O tom, kde konkrétně peníze na odškodné město s rozpočtem zhruba 65 milionů korun vezme, nechtěl nikdo z vedení Rousínova mluvit. „Až přijde rozsudek, bude o tom jednat rada a rozhodne, co dál,“ poznamenal Kyjovský.

Starosta Jiří Lukášek (ProRousínovsko) úterní rozhodnutí soudu komentovat nechtěl. „Oficiálně neznám výsledek, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl.

Podobně se vyslovili i místostarosta a další členové zastupitelstva. „Je to nešťastná věc. Zastupitelstvo se už dříve shodlo, že pokud soud nějakou částku určí, mělo by ji město zaplatit. Navíc věc budou řešit už noví zastupitelé po volbách,“ podotkl opoziční zastupitel Václav Malý (SNK).

Ředitel školy komentuje odškodnění pro ochrnutého žáka (2. 10. 2018)

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou...

Najdete na iDNES.cz