Mladík ochrnutý po pádu náhrobku bude moci díky odškodnění cvičit doma

  11:36aktualizováno  11:36
S úlevou přijala rodina Borise Trávníčka verdikt soudu, podle něhož má ochrnutému mladíkovi vyplatit rousínovská základní škola 8,8 milionu korun za to, že na něj při exkurzi na židovském hřbitově spadl náhrobní kámen. Odškodnění podle otce usnadní jeho synovi život.

Ochrnutý Boris Trávníček se soudí se školou, protože na školní exkurzi na něj spadl na židovském hřbitově náhrobek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Pokud nepodají dovolání, znamená to konec. A to je dobře, protože vše trvalo dlouho,“ poznamenal po úterním rozhodnutí brněnského krajského soudu mladíkův otec Petr Trávníček.

Podle něj může nyní Boris investovat do věcí, které mu ulehčí jeho úděl. „Například dokoupit další rehabilitační pomůcky, aby nemusel jezdit do ústavů a mohl cvičit doma. A dál se může věnovat vrcholovému sportu,“ popsal Trávníček.

Právě rehabilitace patří k činnostem, kterým se jeho syn bude muset věnovat celoživotně.

„Musí denně cvičit svaly, které běžní lidé používají na pohyb a chůzi, aby se jeho zdravotní stav nezhoršoval. Naštěstí to už bere jako součást sportovní přípravy a neremcá jako dřív,“ podotkl Trávníček.

Už dříve synovi nakoupil rehabilitační stroje, jež ho udržují v kondici. „Jejich cena se ale pohybuje řádově od desítek do stovek tisíců korun. Boris si musí platit i spinální sestry, a pokud mu termínově nevyjdou státní lázně, tak i soukromé sanatorium. Například tři týdny v Piešťanech vyjdou na sto tisíc,“ upřesnil Trávníček.

Od nešťastné události uplynulo letos v červnu sedm let. Učitel dějepisu tehdy vzal žáky sedmé třídy na exkurzi na židovský hřbitov, jeden z nich se opřel o náhrobek, který se převalil na Borise Trávníčka. Způsobil mu těžká zranění, po kterých zůstal na vozíku.

Rodina původně požadovala jako odškodné téměř čtrnáct milionů korun, Okresní soud ve Vyškově ale částku zhruba o pět milionů snížil. Krajský soud v Brně ji po odvolání školy potvrdil.

Pojistku už škola vyčerpala

Vyplacení odškodného teď musí řešit město, které je zřizovatelem školy. Její pětimilionová pojistka byla již dříve z větší části vyčerpána na léčení, rehabilitaci a bolestné.

Fotogalerie

„Město poskytne konečnou částku z rozsudku škole a ta ji pošle na uvedený účet. K tomuto postupu již dříve zastupitelstvo zplnomocnilo radu. Částka je sice vysoká, ale protože soud trval několik let, Rousínov se na tuto situaci připravoval. Rozhodně nebudeme zavírat spádovou školu pro oblast s 5 500 obyvateli,“ uvedl ředitel školy a zároveň městský radní Jiří Kyjovský (ODS).

Rozhodnutí je pravomocné, škola může do dvou měsíců podat jen dovolání k Nejvyššímu soudu. „Nepředpokládám, že by k tomu došlo, ale nevylučuji to,“ řekl Kyjovský.

O tom, kde konkrétně peníze na odškodné město s rozpočtem zhruba 65 milionů korun vezme, nechtěl nikdo z vedení Rousínova mluvit. „Až přijde rozsudek, bude o tom jednat rada a rozhodne, co dál,“ poznamenal Kyjovský.

Starosta Jiří Lukášek (ProRousínovsko) úterní rozhodnutí soudu komentovat nechtěl. „Oficiálně neznám výsledek, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl.

Podobně se vyslovili i místostarosta a další členové zastupitelstva. „Je to nešťastná věc. Zastupitelstvo se už dříve shodlo, že pokud soud nějakou částku určí, mělo by ji město zaplatit. Navíc věc budou řešit už noví zastupitelé po volbách,“ podotkl opoziční zastupitel Václav Malý (SNK).

Ředitel školy komentuje odškodnění pro ochrnutého žáka (2. 10. 2018)

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Snahou je, aby lékaři mohli operaci naplánovat v mobilu, říká biomechanik

Pětatřicetiletý Petr Marcián se biomechanikou na Fakultě strojního inženýrství...

Zkoumají lidské tělo, ale nejsou doktoři. Spíš strojaři, kteří pomocí výpočtového modelování tvoří detailní modely...

Je to často neviditelná práce, líčí autorky internetové encyklopedie Brna

Irena Loskotová je vedoucí autorského kolektivu Internetové encyklopedie dějin...

Internetová encyklopedie dějin města Brna oslavila patnácté výročí svého založení. A nová hesla do ní stále přibývají....

Sprejeři ztvárnili řidiče tramvaje jako opici, cestující jako skřítky

Šeď vystřídaly barvy. Zastávku Ondrouškova v Brně-Bystrci zdobí graffiti, které...

Místo šedých zdí září tramvajová zastávka Ondrouškova v brněnské Bystrci paletou barev. Od tohoto týdne ji zdobí...

Najdete na iDNES.cz