Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Před 30 lety zemřel bojovník za Moravu, který chtěl federaci tří zemí

  6:04
Boleslav Bárta usiloval o větší samostatnost Moravy a Slezska i o lepší psychologickou péči. Za Bárty dosáhlo moravistické uskupení na počátku 90. let největšího politického úspěchu, když jeho zástupci zasedli i ve federálním shromáždění.

V Brně, kde Boleslav Bárta později žil, za ním na demonstrace přicházelo i 20 tisíc lidí. Společně živili myšlenku větší samostatnosti Země moravskoslezské, která měla být třetím článkem v československé federaci. | foto: ČTK

Jsem zplnomocněn účastníky dnešní schůzky oznámit, že v půl druhé, bez jakýchkoli předběžných známek nemoci nebo nevolnosti, ke konci svého poklidného diskusního vystoupení dostal srdeční nevolnost pan poslanec Boleslav Bárta a krátce před třetí hodinou zemřel.

Tak promluvil Václav Havel k televizním kamerám vpodvečer 31. května 1991 po jednání špiček českých a slovenských politických stran ve slovenských Budmericích. Bártovi bylo teprve 62 let, ale už měl za sebou několik infarktů, a dokonce i klinickou smrt. Další ze série infarktů, který přišel při jednání o budoucnosti československého státu, se pro něj stal osudným.

A stejně tak pro budoucnost moravskoslezského území. S Bártou, tehdejším předsedou moravského patriotského politického uskupení, totiž odešly i chuť a vůle k prosazení větší autonomie území vůči Čechám a Slovensku.

„Boleslav Bárta byl prvním předsedou Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnosti pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS). Pod jeho vedením v letech 1990 a 1991 dosáhlo moravské hnutí největších úspěchů a dodnes je uctíván jako jedna z nejvýraznějších osobností moravského patriotismu,“ shrnul politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity.

Založil první dětskou poradnu

K politice se však muž, který dětství prožil v Šebetově na Blanensku, dostal oklikou. V mládí přišel o otce a při studiu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity si musel na nočních směnách vydělávat, aby se uživil. Do vyšších kruhů pronikl i díky své odborné práci na poli psychologie. Kolegové ho dodnes vnímají jako jednu z nejvýraznějších poválečných osobností oboru.

„Jeho vědecký a praktický záběr byl široký. Přednášel fyziologickou psychologii, obecnou psychologii, srovnávací psychologii, zejména však psychopatologii a klinickou psychologii. Byl činný jako překladatel a odborný recenzent. Napsal a vydal desítky odborných prací,“ shrnuli psychologové Jiří Dan a Karel Plocek ve vzpomínce vydané u příležitosti Bártových nedožitých pětaosmdesátin.

Největší zásluhy si Bárta získal v oblasti psychologického poradenství. Založil a do provozu v říjnu 1958 uvedl první tuzemskou psychologickou poradnu. Ta dodnes stojí a funguje jako pedagogicko-psychologická poradna na původním místě v brněnské Zachově ulici. A v Československu se k ní, za Bártova přispění, přidávaly další. 

„Už tehdy dokázal, že jedna koruna investovaná do psychologického pracovního místa přinese padesát korun zisku společnosti. Přinášel argumenty ve prospěch psychologické pomoci dětem nadaným, avšak vyrůstajícím v prostředí s nižší vzdělanostní úrovní,“ vyzdvihli psychologové s tím, že jedním z hlavních úkolů poraden bylo posuzování vzdělavatelnosti dětí.

A dokázal to i přesto, že pro tehdejší komunistické špičky se stal nepohodlným. Po pražském jaru mu bylo znemožněno stát se docentem a musel opustit místo na univerzitě i to ředitelské v poradně. Nesměl ani publikovat a chodit na odborné konference nebo semináře. Režim mu bránil účastnit se přednášek v cizině, a dokonce se musel vzdát autorství některých výchovných metod, které dříve publikoval.

Moravismus ho dostal na seznam StB

Celý svůj život v sobě Bárta živil lásku k moravství, zajímal se o historii Moravy a trápil se tím, že poválečné uspořádání krajů nerespektovalo historické hranice. V době politického rozvolnění na konci šedesátých let se Bárta činil ve Společnosti pro Moravu a Slezsko (SMS), která si dala za cíl zrovnoprávnit význam a samostatnost Moravy vůči dalším částem republiky. Jenže po příchodu „spřátelených vojsk“ byl se všemi snahami konec a Bárta se dostal na seznam StB.

Patriotismus a angažovanost Bártu po sametové revoluci vynesly do nejvyšších politických kruhů. A SMS se změnila v politické hnutí. „Moravská problematika, založená především na pocitu dlouhodobého podceňování postavení Moravy a Slezska v rámci celého státu, byla jedním z nejvýraznějších obnovených polistopadových témat,“ připomněla politoložka Pavlína Springerová.

Politik Bárta si příznivce pro svou myšlenku hledal na demonstracích a setkáních. „Byl charismatickým řečníkem a svou vizí ‚národa Cyrila a Metoděje‘ dokázal strhnout davy na náměstích moravských měst,“ poukázala Springerová. Za větší samosprávu někdejší Země moravskoslezské se demonstrovalo v Olomouci, Ostravě, Brně i dalších městech. 

Na demonstrace mu chodily tisíce lidí

Scházely se při tom tisíce lidí, nejpočetnější bývaly sešlosti v Brně. HSD-SMS uspělo i ve volbách v roce 1990, šestnáct zástupců zasedlo ve Federálním shromáždění. Vodu na mlýn přidalo i sčítání lidu v roce 1991, v němž se k moravské či slezské národnosti přidalo asi milion a čtyři sta tisíc lidí z 15,5 milionu obyvatel Československa.

Politické špičky musely státní uspořádání řešit, proběhlo několik velkých zasedání a jednání a existovaly čtyři varianty, jak federaci ústavně zakotvit. Jedním z takových zasedání bylo právě – pro Bártu osudné – zasedání v Budmericích. Bártova poslední slova mířila k politikům, obhajoval jimi svou vizi trojfederace, kdy vedle Slovenska a Česka měla větší samosprávu pod vlastní kontrolou i moravskoslezská část území.

„Když skončil svůj projev, usedl a umřel. Poznal jsem to až po jisté době. Bylo mi totiž podivné a nepříjemné, že jeho hlava spočinula na mém rameni. Odtáhl jsem se na druhou stranu a poslanec Bárta se skulil na zem. Už ho nevzkřísili,“ vzpomínal na Bártův skon historik a tehdejší poslanec Emanuel Mandler.

Po Bártovi popularita hnutí upadla

Po smrti Bárty muselo hnutí vybrat nového předsedu, jenže hnutí bojovalo s nedostatkem výrazných osobností. Nakonec se role chopil právník Jan Kryčer, ale popularita hnutí upadala, jeho členové odcházeli a při volbách v roce 1996 moravisté definitivně pohořeli. A hnutí se rozpadlo.

Bártu si však dodnes připomínají strany, které na HSD-SMS ideově navázaly. „Jeho velký a nesporný význam je v tom, že myšlenku a téma moravanství udržoval při životě celé poválečné období a po sametové revoluci ho zase dokázal obnovit, vynést k diskusi,“ shrnul předseda Moravanů Ctirad Musil.

Koneckonců, i na Bártově hrobě na Ústředním hřbitově v Brně je vytesaný epitaf „Zemřel v boji za obnovu zemské samosprávy Moravy a Slezska“.

  • Nejčtenější

VIDEO: Aktivisté v Brně blokovali dopravu, jeden z nich se přilepil k silnici

Kuriózní událost řešili v Brně strážníci a hasiči, když aktivisté z hnutí Extinction Rebellion na několika místech...

Libuška už jako děvčátko skvěle recitovala, vzpomíná přítel Šafránkových

Své pověstné hnědé prstýnky měla Libuše Šafránková už jako malé děvčátko, když se dostala do společnosti ochotníků...

Modrooká a hnědooká. Vědci dali tváře pravěkým ženám, které našli v šachtě

Návštěvníci Pavilonu Anthropos v Brně pohlédnou do tváří žen, které žily před více než šesti tisíci lety. Jejich kostry...

Válka s nutriemi. Roztomilí hlodavci byli atrakcí, teď obtěžují celé město

Premium Vypadá trochu jako bobr, trochu jako králík. Má však mnohem přívětivější výraz ve tváři. Rozhodně víc než přezdívku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně auto narazilo do lavičky, na které seděla žena. Zemřela na místě

K tragické nehodě došlo v sobotu dopoledne v Brně, kde auto vjelo na chodník. Narazilo do lavičky na zastávce, kde...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Vychovají hudebníky pro Hollywood. V brněnské škole pro dýdžeje

Elektronická hudba se až donedávna nedala nikde studovat. Profesionální školu nově otevřeli v Brně. Mezi instruktory se...

Neplavec spadl z paddleboardu. Pomohli strážníci, kteří zrovna měli cvičení

Velké štěstí měl čtyřiatřicetiletý neplavec, který se s paddleboardem vydal na Brněnskou přehradu. Když z plavidla...

V Brně auto narazilo do lavičky, na které seděla žena. Zemřela na místě

K tragické nehodě došlo v sobotu dopoledne v Brně, kde auto vjelo na chodník. Narazilo do lavičky na zastávce, kde...

Kdo se chystá do divadla, má z čeho vybírat. V plánu je šest premiér

Brněnské scény si na druhou půlku června přichystaly hned několik premiér. Zatímco jindy by pomalu začínaly divadelní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....