Do kyjovské interny teče, ale oprava musí počkat. Soutěž blokuje kraj

  9:25aktualizováno  9:25
Ucpané vodovodní stoupačky i odpady, protékající střecha, slabé elektrické dráty. Málokdo by chtěl na takovém místě bydlet, natož stonat. V kyjovské nemocnici, kde leží stovky pacientů, je to však realita. Zařízení sice na generálku peníze má, podle kraje ale neumí vypsat tendr.
Celková suma potřebná na generální opravy pavilonu bude zhruba 40 milionů korun. Kdy se s rekonstrukcí začne ale není jasné. (Ilustrační snímek)

Celková suma potřebná na generální opravy pavilonu bude zhruba 40 milionů korun. Kdy se s rekonstrukcí začne ale není jasné. (Ilustrační snímek)

Jedna toaleta na půl oddělení, dveře, kterými neprojede postel... Už několik týdnů měli na rekonstrukci jedné z páteřních klinik kyjovské nemocnice – interny – pracovat řemeslníci. Zakázka na opravu bude ale zřejmě zrušena.

Přestože nemocnice dostala jak evropské peníze, tak peníze od kraje, paradoxně právě kraj soutěž blokuje. Kraj spolu s evropskou dotací přispívá šesti miliony na zateplení, celková suma generální opravy pavilonu přijde na zhruba 40 milionů korun.

Lidem z kraje, kteří seděli ve výběrové komisi, se ale nelíbí, že vybrané soutěžící firmy nedodržely zadávací požadavky. Pro kliniku i její pacienty to znamená, že další zimu s velkou pravděpodobností prožijí v dezolátním prostředí.

Nakonec zbyla jediná nabídka

Výběrové řízení bylo vypsáno loni v prosinci. "Komise se sešla poprvé v březnu, rozlepila obálky čtyř soutěžících firem, řekly se ceny, vše bylo v pořádku," uvedl ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Na dalším zasedání byli někteří soutěžící vyzváni, aby doplnili drobnosti. Při třetím zasedání komise ale došlo k obratu.

"Důležitá byla nejlepší cena a co nejkratší doba stavby. Byla vybrána firma, která měla sice druhou nejnižší cenu, zato poloviční čas na dobu stavby. V tu chvíli ale začal jeden ze členů komise znovu zkoumat podkladové materiály a zjistil nesrovnalost v jedné se stovek položek," vzpomíná ředitel.

Komise pak nedoporučila pokračovat v soutěži. "Je to jednoduché, ze všech těch nabídek, které byly poslány, kromě jedné nevyhověly požadavku zadavatele. Hodnotitelům tak zbyla jedna nabídka, takže jsme doporučili soutěž opakovat," vysvětlil náměstek hejtmana Václav Božek, který v té době v komisi seděl.

Vicehejtman Stanislav Juránek, který byl také jedním ze členů komise, se nechce k případu vyjadřovat. "Nemůžu. Jsem vázán mlčenlivostí," vzkázal.

Ředitel Svoboda míní, že obstrukce se dějí pouze kvůli formální chybě. "Závady, které měly vyhovující nabídky, byly v rozporu se zadávacími podmínkami. Měly být vyloučeny. To není žádná drobnost," trvá na svém Božek.

Šlo o to, že některé položky firmy v nabídce neocenily částkou. To se ale podle ředitele Svobody napravilo tím, že se tam částky zanesly bez toho, že by to nějak ovlivnilo konečnou cenu. Kyjovská nemocnice je tak v patové situaci. Má peníze, opravovat nemůže.

"Kdyby ředitel Svoboda dal hned na doporučení hodnoticí komise, které padlo v květnu, tak už dávno mohl mít výběrové řízení hotové a mohl stavět. Nevím, proč otálel," míní hejtmanův náměstek Božek.

Ředitel: Stále by se to mohlo do zimy stihnout

Podle Petra Svobody je ale takový termín pro novou soutěž nemožný. Obrátil se proto na nezávislou právní kancelář. "Doporučili mi nepřijímat rozhodnutí komise a buď udělat komisi novou, nebo vybrat sám. Kvůli času uvažuji o druhé variantě," řekl Svoboda.

Podle pravidel tak musí učinit do konce července. Podle původního itineráře měla stavební firma začít opravovat dům v polovině května, aby bylo do zimy hotovo. "V této chvíli už jsme ve skluzu, ale pokud to během týdne vyřešíme, ještě stále by se to mohlo do zimy stihnout. Pacienti by to ocenili," doplnil ředitel.

Zadávací podmínky zakázky teď přezkoumává hned několik institucí. Kromě nezávislé právní kanceláře na ní pracují i krajští právníci a kontroluje ji i antimonopolní úřad. "Jedna z firem podala minulý týden návrh na přezkoumání," potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Speciální zařízení pro vrchní část rakety Vega vyvinuli v brněnských...

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky...

Nevím, proč tady jsem, a ani mě to nezajímá, zní v dětském domově

Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách sídlí ve funkcionalistické budově...

Dětský domov Dagmar v Brně letos slaví 90 let existence. Je místem, kam své děti poslali mladé matky na drogách nebo...

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

Najdete na iDNES.cz