Blízko hal Černovické terasy umírá zvěř

  14:01aktualizováno  14:01
Průmyslová zóna Černovická terasa poblíž brněnské Slatiny je rájem firem zaměřených na elektroniku. Stojí ale blízko rozsáhlých luk a polí, kde žijí zajíci, bažanti, srnčí zvěř i divočáci.

Černovická terasa | foto: Radek Miča, MAFRA

Minimálně stovka jich ročně zahyne pod koly nepozorných řidičů na silnicích mezi halami. Na dopravně vytížených ulicích Těžební a Průmyslová navíc není ani značka varující před zvěří. Řešením by mohl být také plot, který by zónu oddělil od polí. Ovšem už teď je jasné, že nevznikne.

"Ročně nám tam řidiči přejedou šedesát až osmdesát zajíců a kolem padesáti bažantů. Výjimkou není ani přejetá srna. Na dálnici D1 poblíž to jsou pak další desítky kusů," stěžoval si Karel Šrámek z mysliveckého spolku Halali, který v okolí zóny působí.

Myslivci každý týden zónu obcházejí a ze silnic sbírají rozježděnou zvěř. Její chov je přitom stojí tisíce korun. Dvakrát ročně pak v oblasti pořádají hon, při kterém uloví kvůli řidičům méně kusů.

Pomoci by mohly zpomalovače

Podle Tomáše Pohla z oddělení myslivosti magistrátu by mohl situaci vyřešit plot. "Kdyby se ze strany od polí postavil podél Těžební a Průmyslové plot vedoucí až k dálnici, pak by to mohlo výrazně zvěři pomoci. Minimálně bažanti by se mezi haly už nedostali," vysvětlil Pohl.

Za nutné považuje alespoň zavedení snížené rychlosti na zmíněných ulicích. "Snad by šly i retardéry. Řidiči jsou totiž naprosto bezohlední a jezdí tam velice rychle," dodal Pohl.

Myslivci: Plot nepomůže, nejlépe snížit rychlost

Myslivci ale plot považují za bezúčelný. "Zajíci ho podhrabou a vytvoří si koridor. Pak je budeme mít všechny přejeté v jednom místě. Jediným řešením je snížení rychlosti," řekl Šrámek ze spolku Halali.

Stavba plotu je nyní složitá také kvůli tomu, že ne všechny pozemky kolem silnic patří městu. "Možná by plot pomohl. Ale město vlastní jen pás kolem silnice. A tak blízko od ní zase stát nesmí. Navíc stavba zhruba kilometru a půl plotu by přišla asi na milion korun. Takže je to teď nereálné," vysvětlil Miroslav Drábek z Odboru dopravy magistrátu.

Potulující se zvěř je také nebezpečná řidičům. "Srážku motorky a srny by nejspíš nepřežil ani jeden z nich," dodal Drábek. Podle něj v Těžební a Průmyslové ulici chybí značka, která by upozorňovala na zvěř. Není tu ani snížená rychlost. "Přitom podnět k nim může poslat kdokoli. Pak se to projedná a dost možná návrh uspěje. Samotná značka stojí pár korun, to problém není," podotkl Drábek.

První haly začaly na Černovické terase vznikat roku 2003. "Rok předtím se tam dělala projektová dokumentace a pozemní úpravy," vzpomínal Martin Potůček z agentury Czechinvest, která má na starosti zahraniční investory.

Oblast byla už v té době obydlená zajíci a bažanty. "Nejhorší je, že jim průmyslová zóna nevadí. Kdyby tam neměli co jíst a neměli svůj klid, nebyli by tam. Ale neumějí kličkovat mezi auty," vysvětlil Tomáš Pohl z magistrátu.

Podle Martina Potůčka teď průmyslovou zónu žádný stavební boom nečeká. "Zbývá tam už jen asi dvacet hektarů. To jsou maximálně čtyři budovy," dodal.

Autor:

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

V Brně se hlasuje o zákazu cirkusů, jejich majitelé pohrozili soudem

Ilustrační snímek.

Až do konce června mohou lidé na portálu BrnoID hlasovat o tom, zda chtějí ve městě zakázat cirkusy. Pokud skutečně...

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Najdete na iDNES.cz