Blansku přibyla další kamera. A lidé hlasují, kam s další

  14:03aktualizováno  14:03
Novou kameru, která sleduje vlakové a autobusové nádraží i nejrušnější ulici města, nyní osadili blanenští strážníci. Vyhlásili i anketu, v níž by lidé měli říci, kam dát další kameru a zda se ve městě cítí bezpečně.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

S pomocí čtrnácti bezpečnostních kamer dohlížela na klid a bezpečnost ve městě Městská policie Blansko. Před několika dny policisté získali další kameru, v pořadí patnáctou. Umístěná je na budově bývalého hotelu Svitava, objektu, v němž nyní město nabízí byty sociálního bydlení.

"Nový kamerový bod Svitavská II je umístěný na ulici Antonína Dvořáka. Vzhledem k výšce budovy s její pomocí můžeme sledovat nejen ulici Svitavskou a prodejny v ní, ale také část vlakového a autobusového nádraží," potvrdil ředitel městské policie Martin Lepka. V budově města policisté ušetří i za nájem.

Bezpečnostní kamery v Blansku

Kde jsou umístěny:

ulice Antonína Dvořáka, Bezručova, Dvorská, Jasanova, Hybešova, Okružní, Sadová, Smetanova, Svitavská, Rožmitálova, náměstí Republiky, náměstí Míru, Sportovní ostrov, zámek Blansko

Nová kamera přišla asi na 450 tisíc korun a osadit se ji podařilo hlavně díky dotaci z kraje. "Všechny kamerové body, které máme, jsou otočné. Jejich pořízení je sice nákladnější, jsme ale zase schopni zabírat nesrovnatelně větší teritorium než u pevných kamer nasměrovaných na jeden směr či problémovou lokalitu," vysvětlil Lepka.

Ubylo útoků vandalů a ničení majetku

Záznamy z kamerového systému vidí nepřetržitě na monitorech dozorčí služba, která dálkově také systém ovládá, na systémy jsou navíc kromě strážníků napojeni i státní policisté.

"S nimi jsme ve stálém kontaktu a díky kamerám jim pomáháme například při objasňování dopravních nehod, monitorování dopravy či poškozování majetku. Umíme pohlídat motoristy, u nichž je podezření, že řídí pod vlivem alkoholu, nebo ty, kteří se snaží ujet z místa nehody. Záznamy pak kolegům předáváme," popsal šéf blanenských strážníků.

Podle statistik díky kamerovému systému ubylo hlavně v centru města útoků vandalů a ničení majetku. I proto strážci zákona společně s vedením města plánují další rozšíření kamerového systému.

"Úplně celé území pokryto není a asi nikdy nebude, kamerový systém ale chceme postupně dál rozšiřovat, s ohledem na náklady alespoň tehdy, když se nám podaří získat dotace. Stejný postup chystáme i na příští rok," potvrdil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Místo pro další kameru pomohou vybrat i lidé z Blanska

Kde by se mělo nové snímací zařízení objevit, ještě není rozhodnuto. Městští policisté se proto obrátili na místní s pěti anketními otázkami, s jejich pomocí chtějí zjistit, jestli si lidé nové kamery přejí a kde by je chtěli umístit. Ale také zda se díky kamerovému systému cítí ve městě bezpečněji.

"Myslím, že nyní už je pokrytí na velice dobré úrovni a problémové lokality jsou vesměs zmonitorovány. Přesto nás zajímá, jaký je názor občanů, a na výsledky ankety určitě budeme brát zřetel," potvrzuje Martin Lepka.

Místo, které v anketě zvítězí, ale přesto nemá zaručeno, že kamerový bod v příštím roce získá. Strážníci nové umístění budou vybírat také po konzultaci s policií a s ohledem na počty páchaných přestupků nebo dopravních nehod.

Kamera by se podle plánů mohla objevit na budově radnice nebo na Starém Blansku. Nově získané peníze by měly jít také na obnovu stávající techniky a zlepšování kvality záznamu a přenosu.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Ilustrační snímek

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to...

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

Najdete na iDNES.cz