Blanenská slévárna odlila i obřího Štefánika, teď bojuje o přežití

  11:37aktualizováno  11:37
Slévárna v Blansku je nejstarším nepřetržitě fungujícím podnikem svého druhu v zemi. Funguje od konce 17. století, její výrobky mají po celém světě. V minulých letech vyrobila obří sochu pro Bratislavu i kašnu na náměstí Svobody v Brně. Teď se ale topí v dluzích.

Druhá blanenská slévárna otevřela v roce 2008 výstavu umělecké litiny. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Druhá slévárna Blansko (DSB Euro) zásobovala automobilový průmysl i strojírenství od Japonska přes Německo až po USA. Z Blanska směřovaly nejen odlitky na vodní turbíny, velké obráběcí stroje nebo ocelolitinové výrobky do automobilek, jméno ve světě má i blanenská umělecká litina.

Osmimetrového Milana Rastislava Štefánika má Bratislava, na brněnském náměstí Svobody chodí denně tisíce lidí kolem v Blansku vyrobené kašny s verši básníka Jana Skácela.

Přesto nyní podniku hrozí krach. Firma totiž dluží přes 130 milionů korun a nemá na splácení, Krajský soud v Brně na ni proto na žádost bývalého majitele Milana Hlaváče vyhlásil úpadek.

Pohledávky přesahují 100 milionů korun

„Věřitelé teď měli měsíc na přihlášení svých pohledávek, evidujeme jich 120, pohledávky mají ve výši 134 milionů korun,“ potvrdil Jan Mašek z kanceláře insolvenčního správce.

Krajský soud v Brně nyní bude rozhodovat o tom, jestli na firmu vyhlásí konkurz. Naději ale necelé čtyři stovky zaměstnanců přece jen mají. Slévárnu totiž převzal nový majitel - společnost Piacera. Ta DSB Euro přejmenovala a chce ji reorganizovat.

Nový podnik Ernst Leopold pojmenovaný podle Arnošta Leopolda Gelhorna, který v Blansku roku 1698 založil první hamr, chce s novým jménem nastartovat také novou výrobu a v budoucnu i obnovu zchátralého areálu táhnoucího se několik kilometrů podél říčky Punkvy od Blanska směrem do Moravského krasu.

„Firmu chceme dál provozovat, máme zájem ji oddlužit, reorganizovat a investovat do ní tak, aby se znovu postavila na nohy a aby továrna dlouhodobě fungovala. Jsou zde zkušení znalci z oblasti slévárenství a metalurgie, kteří umějí věci, které u nás nejsou moc obvyklé,“ potvrzuje nový jednatel Zdeněk Tužička.

Peníze na dluhy nový majitel má, zaměstnanci se i tak bojí

Věřitele chce firma Ernst Leopold uspokojit do konce tohoto roku. Platit by jim měla z výnosu nových zakázek. Pokud se to nepodaří, volné peníze na umoření dluhů nový majitel slévárny údajně má.

Rozjezdu výroby nic zásadního nebrání ani podle insolvenčního správce. „S novým majitelem komunikujeme a spolupracujeme. Vyhlášení úpadku nemá zatím na běžný chod podniku vliv,“ potvrdil Jan Mašek z kanceláře insolvenčního správce.

Sami zaměstnanci ale tak optimističtí nejsou. O potížích a úpadku se dozvěděli až poté, co podnik převzala nová firma. A tomu, že slévárna začne zázračně vzkvétat, moc nevěří. Na rozdíl od nového majitele totiž tvrdí, že se změnou vlastníka přišli o část platu.

Zaměstnanci odcházejí

„Firma teď funguje z měsíce na měsíc, není dost práce, obchodní oddělení ji dlouhodobě neumí sehnat a nové lidi na obchod nikdo nenabral. Pokud se zvedne umělecká litina, možná si vydělá na provoz, naplnění práce v ocelárně a v šedé litině to ale nevyřeší. A platy šly dolů, možná ne tabulkově, ale v reálu ano. Všichni přišli o osobní ohodnocení, takže odchází lidé, kteří to opravdu umí - slévači, metalurgáři. A nové sem nikdo nedostane,“ popisuje jeden z dlouholetých zaměstnanců, který chtěl zůstat v anonymitě, jeho jméno ale redakce zná.

Oficiálně zatím odešla necelá dvacítka lidí, zhruba stejný počet zaměstnanců nyní nový majitel hledá.

„Jsme jeden z nejlepších podniků z hlediska poměru kvality materiálů, ceny a výkonu, lákáme na historii, která trvá přes tři století, moderní zaměstnanecké výhody, plat adekvátní výkonu i odměny za nadstandardní zakázky,“ ujišťuje mluvčí podniku Ernst Leopold Ivan Lukáš.

Že se výrobu podaří udržet, věří i vedení Blanska. „Slévárna do Blanska historicky patří, kdyby zanikla, byla by to velká škoda. A také problém ohledně trhu práce,“ uvedl starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Krasobruslař Novotný pomáhal jako starosta developerovi, tvrdí kritici

Bývalého starostu brněnských Židenic Reného Novotného (ANO) vyzývá opozice, aby se vzdal zastupitelského mandátu....

Z Dallasu bude znovu Moskva. Brněnské lodi vrací podobu z 50. let

Do původní podoby z 50. let se vrátí brněnská loď známá pod jménem Dallas, která je od roku 2013 technickou kulturní...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz