"Loni jsme za celý rok na Blanensku měli 143 řidičů pod vlivem drog, to bylo opravdu asi nejvíc z celé republiky. Spolu s policií jsme se proto na tento problém zaměřili. Zvýšili jsme počet kontrol, problémové řidiče jsme vytipovávali i v terénu. Myslím že i díky tomu nyní počet řidičů, u kterých jsme zjistili, že jsou pod vlivem omamné či psychotropní látky, tak rapidně klesl," sdělil vedoucí odboru služby kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Grénar.
A výsledek? "Za první pololetí jsme jich zaznamenali jen čtrnáct. Ale ještě nejsme na konci kalendářního roku," podotkl Grénar.
Za nižším číslem je podle policistů i to, že sami řidiči si na řízení pod vlivem drog dávají větší pozor. Vědí totiž, že všechny dopravní hlídky automaticky mají testery, zjišťující přítomnost omamných a psychotropních látek v krvi.
Pořád nové varny drog
Že jsou drogy na Blanensku stejně jako v celém kraji stále problém, dokazují jiná čísla: počty lidí obviněných z výroby a distribuce drog. Loni jich jen na Blanensku bylo 29, letos do konce června už patnáct.
Neklesá ani počet odhalených varen pervitinu, minulý rok policejní zásah ukončil výrobu v osmi z nich, letos zatím v pěti. "Narůstá nám také množství zabavených drog i velkých pěstíren marihuany. Stále platí, že nejrozšířenější drogou je právě marihuana a pak pervitin. Ten lze označit jako národní drogu, z tvrdých drog je nejlacinější a také nejdostupnější," potvrzuje Michal Hanuška, komisař blanenského Toxi týmu, který v Blansku zřídili přesně před rokem.
A na statistikách je to podle policejních šéfů znát. "Před zřízením Toxi týmu jsme ročně odhalili tak dvě až tři varny, loňských osm a letošních pět za první půlrok je pro tým o třech až čtyřech lidech opravdu výborný výsledek. I proto, že prokazování drogových trestných činů je hodně zdlouhavé a náročné, získat důkazy a rozkrýt jednu malou varnu trvá minimálně půl až tři čtvrtě roku," vysvětluje Grénar.
Policistům se to naposledy podařilo v červnu - v Blansku, v drogově nejproblémovější části města v okolí ulice 9. května, zajistili varnu u sedmatřicetiletého muže, který drogu připravoval v garáži bytového domu.
V Drnovicích ve sklepě rodinného domu zase kriminalisté odhalili 35 rostlin velice kvalitního konopí setého, které pěstoval čtyřiadvacetiletý muž.
Aby se statistiky, podle nichž věk drogových uživatelů klesá i na třináct let, zlepšily, sází nyní na Blanensku i na prevenci. Například s projektem Nedej drogám šanci odborníci a také bývalí drogově závislí už po prázdninách vyrazí za středoškoláky.