Brno ožije vánočními trhy, ve Slavkově nejdřív musí vyhrát Napoleon

  15:42aktualizováno  15:42
Zatímco Brno už se noří do předvánoční atmosféry a v pátek odpoledne už se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody, ve Slavkově nejdříve zacinkají zbraně při vzpomínkách na vítězství Napoleona. Na vánoční výzdobu si tak ještě pár dní musí počkat.

Slavkovem nejdřív projdou císaři, pak až advent. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Pokyn k zahájení tradičních vánočních trhů v Brně dá v pátek v 17 hodin rozsvícení šestnáctimetrové jedle na náměstí Svobody. Stánky se lidem otevřou také na Moravském náměstí a v Radnické ulici. Chybět naopak budou na opravovaném Zelném trhu, odkud se trhovci přesunuli právě na „Moravák“. Kvůli menšímu prostoru tak letos trhy budou ještě rušnější než dříve.

Na rozdíl od minulých let navíc letos není možné kvůli trhům výrazněji omezit tramvajovou dopravu na náměstí Svobody. „Důvodem je oprava ulice Milady Horákové, kvůli které nemůžeme dopravu ve špičkách odklonit. Provoz budou monitorovat dispečeři,“ vysvětlil vedoucí dopravního odboru brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Výjimkou je pouze den zahájení vánočních trhů, dále akce Česko zpívá koledy 10. prosince a víkendy, kdy se tramvaje číslo 4, 9 a x9 vydají místo přes náměstí Svobody ulicí Husovou.

Rozsvítí se i další stromy

Návštěvníci se mohou těšit na 62 stánků na náměstí Svobody. Dalším útočištěm stánkařů je Radnická ulice a Moravské náměstí, kam se přesouvají i dřevěné „budky“ ze Zelného trhu kvůli rekonstrukci, kterou prodloužily náročné archeologické práce. Kvůli většímu množství stánků na Moravském náměstí tam tak letos není kluziště.

Provozní doba trhů je na Moravském náměstí od 10 do 20 hodin, na náměstí Svobody od 9 do 21:45 hodin. Konec vždy oznámí noční trubač, kterého ztvární členové brněnské filharmonie nebo orchestru Janáčkovy opery. Trhovci budou rozmanité výrobky nabízet do 23. prosince.

Začátek adventu oznámí rozsvícení stromů i v jiných jihomoravských městech. Dvanáctimetrový smrk stříbrný se v neděli v 16:50 hodin rozsvítí na Horním náměstí ve Znojmě. Poté zazní koledy v jazzové úpravě, spolu s místním pěveckým sborem vystoupí také hlavní hvězda večera, Václav Neckář.

První adventní neděli se rozzáří strom také v Boskovicích, kde na Masarykově náměstí od 16 hodin začne doprovodný program a celé náměstí si zazpívá koledu Narodil se Kristus Pán.

Nejdřív císaři, pak až Vánoce

To ve Slavkově u Brna musejí s vánočním programem i výzdobou počkat. Nejdřív je na řadě rekonstrukce bitvy tří císařů s rozsáhlým doprovodným programem. Město si tak tradičně připomene, jakým způsobem se tu před 209 lety odehrál boj mezi francouzským císařem Napoleonem a jeho protivníky, rakouským císařem Františkem I. a ruským carem Alexandrem I.

Už v pátek v 17 hodin do Slavkova přitáhne rakouská armáda, poté přijede rakouský císař a ruský car na zámek. Na jeho nádvoří se pak uskuteční historická lidová slavnost.

„Akce bude připomínat památné setkání obou panovníků na zdejším zámku v předvečer bitvy. Lidé, kteří na nádvoří dorazí, si pak s nimi můžou třeba i zatancovat,“ uvedl starosta Slavkova u Brna Michal Boudný.

Sobotní program ukáže život ve městě takový, jaký byl tehdy. „Na vánočním jarmarku se návštěvníkům představí tradiční řemeslníci, jako kováři, koláři, řezbáři, perníkáři i svíčkaři,“ dodala mluvčí Slavkova Veronika Slámová. Během dne lidé zhlédnou ukázky výcviku armád. V 17 hodin francouzská armáda po krátké přestřelce obsadí radnici a doloží tak vítězství Francouzů.

Součástí vzpomínkových akcí bude i rekonstrukce bitvy pod Santonem u obce Tvarožná, která začne ve 14 hodin. V armádách tří císařů tu proti sobě stane devět set vojáků. Ve 20 hodin bude vojsko defilovat městem, program skončí multimediálním představením s ohňostrojem v zámeckém parku.

Neděle bude patřit bitevní ukázce připomínající boje v Sokolnicích na Brněnsku. Vzpomínkové akce zakončí pietní akt v památníku na Mohyle míru.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Na jihu Moravy jako první na světě vyrobili „šampaňské“ z meruněk

Sklizeň meruněk v bio sadě likérky Rudolf Jelínek v jihomoravských Starovicích.

Když se oslavuje ve světě, připíjí si lidé šampaňským. A když se oslavuje ve Velkých Pavlovicích, v cinkajících...

Brněnský exprimátor Vokřál cílí na post hejtmana, pro ANO má vyhrát volby

Jihomoravský volební štáb ANO při krajských volbách. Vlevo brněnský primátor...

Nevýrazného jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vytlačí silný brněnský exprimátor Petr Vokřál. Tak alespoň vypadá...

Úřednice si odpykala trest za podvod, na radnici řeší investice dál

Ilustrační snímek

Referentka pro investice na úřadě v brněnském Starém Lískovci Renata Weisová dostala před čtyřmi lety dvouletou...

Najdete na iDNES.cz