VIDEO: Napoleon na bitvu u Slavkova nedorazil, Francouze čekal ústup

  20:22aktualizováno  20:22
Tisícovka vojáků si na zasněženém poli u Tvarožné nedaleko Slavkova v sobotu připomněla 213. výročí bitvy tří císařů. Tentokrát bez Napoleona. Jeho dlouholetý americký představitel Mark Schneider kvůli nemoci nepřiletěl. Letošní ukázka navíc skončila netradičně ve prospěch Rakušanů a Rusů.

Představitel Napoleona nemohl kvůli nemoci přijet, místo něj proto převzal velení maršál Louis-Alexandre Berthier. „Přítomnost Napoleona je pro vojáky velkým přínosem. Pro nás je Napoleonem zkrátka Mark Schneider, který ho ztvárňuje velmi autenticky. Žádného náhradníka jsme tedy nesháněli. Scénář bitvy jsme kvůli jeho nepřítomnosti upravovat nemuseli,“ řekl Jakub Samek, který velí batalionu francouzské řadové pěchoty.

Fotogalerie

Podle něj šlo během ukázky vše podle plánu. „Není to divadlo, abychom nacvičovali, takže máme jen jeden pokus před diváky,“ dodal Samek.

Tématem scénáře bitevní ukázky byla úvodní fáze. Boj o ves Telnici na francouzském pravém a koaličním levém křídle. Diváci tak zhlédli úvodní střetnutí mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty.

„Bitvu skončíme francouzským ústupem. Po čase nabídneme armádám v rakouských a ruských uniformách na pár opojných okamžiků zažít u Slavkova dílčí úspěch,“ přiblížil komentátor průběh bitvy. Při jeho slovech překládaných do francouzštiny projevili francouzští diváci na tribuně hlasitý nesouhlas.

Teprve popáté se bojovalo na sněhu

Rekonstrukce bitvy, která se odehrála 2. prosince 1805, se zúčastnila tisícovka vojáků. „Letos proti sobě stojí 553 vojáků na francouzské straně, 305 vojáků v rakouských uniformách a 125 v ruských uniformách,“ popsal pořadatel Miroslav Jandora. Na bojišti běhalo 60 koní a vojáci stříleli slepými náboji ze sedmi stovek pušek a 16 děl. Teprve popáté se ukázka uskutečnila na zasněženém poli.

Přestože mrzlo a slunce se na obzoru vůbec neukázalo, pořadatelé si návštěvnost pochvalovali. Podle Jandory v sobotu odpoledne na pole u Tvarožné dorazilo kolem 11 tisíc diváků, tedy asi o tisícovku víc než loni.

Projekt Austerlitz, který akci organizuje, letos slaví 20. výročí. Jako vzácný host se akce zúčastnil francouzský velvyslanec Roland Galharague. K překvapení diváků začal svůj projev v češtině, pak ale přešel do francouzštiny. „Je mi potěšením, že společně můžeme vzpomenout na bitvu, která během několika hodin změnila mapu Evropy. Hlavně ale oslavujeme současnost, že je Česká republika svobodná a není bitevním polem, kde by se utkávala zahraniční vojska,“ poznamenal Galharague.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Starožitník koupil zámek jako ruinu, po patnácti letech je z památky skvost

Letovický zámek v roce 2008 získal cenu Nejlépe opravená kulturní památka v...

Na kopci nad Letovicemi na Blanensku se tyčí zámek. Od roku 2004 ho opravuje Bohumil Vavříček. Už jen pár pokojů a bude...

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz