Místo turistů dorazí do Slavkova soudce. Ostuda napoleonské expozice trvá

  8:38aktualizováno  8:38
Slavná bitva tří císařů u Slavkova u Brna zuřila jeden den. Bitva o expozici, která se velkolepému vítězství Napoleona věnuje, už trvá rok a půl. Na rozdíl od letopočtu 1805 ovšem nezápolí vojáci, ale právníci.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

A ještě se bitva potáhne minimálně další tři měsíce. Ani v úterý totiž na přípravném jednání v síni brněnského krajského soudu se znesvářené strany nedohodly. Soudce případ odročil na březen.

„Klacky pod nohy si můžete házet jinde. Tady je to ztráta času,“ přestalo přetahování mezi žalovaným vedením Slavkova a autory libreta expozice bavit i soudce Borise Filemona (více o celém případu najdete zde).

Fotogalerie

A navrhl, že s oběma stranami pojede do Slavkova expozici prozkoumat, aby slyšel jejich stanoviska přímo na místě. Do března se přitom mají obě strany dohodnout, jak výstavu v jízdárně slavkovkého zámku upraví, aby byly spokojené.

Tvůrce libreta zastupuje pořadatel každoroční rekonstrukce slavkovské bitvy Miroslav Jandora. Jeho tým zpracoval „kuchařku“, podle které se výstava sestavuje, na její samotné vybudování za miliony ovšem Slavkov následně vybral jinou firmu.

A Jandora se od té doby se Slavkovem hádá. Konkurenční firma podle něj vytvořila výstavu s historickými nesmysly, plnou zavádějících informací a s kopiemi místo dobových exponátů.

Slavkov navíc na libreto do teď nemá autorská práva. „Určitě se můžeme dohodnout. Jenom nevím kdy. Pokud ten soud bude takto pokračovat, tak to asi nebude nikdy,“ vykládal v úterý Jandora.

Expozice byla už v minulosti dvakrát uzavřená

Podle něj dostalo vedení Slavkova už dávno podrobný popis, co je na expozici špatně. Jandora zároveň žádá, aby byla expozice okamžitě uzavřena turistům.

V obou stanoviscích se však s vedením Slavkova názorově rozcházejí. Vyjednávání navíc zkomplikovaly volby, po nichž se změnil starosta. „Jsem přesvědčen, že dohoda je možná. Čekáme na vyjádření protistrany, abychom přesně věděli, co vlastně máme opravovat,“ konstatoval nový slavkovský starosta Michal Boudný (ČSSD).

Ve funkci je po volbách sotva měsíc. Ve Slavkově teď čekají na druhé povolební zastupitelstvo, které se bude konat 16. prosince. To by mělo uvolnit na úpravy nedostatků tři miliony korun. Uzavřít expozici, jak chce Jandora, ovšem ve Slavkově odmítají.

V minulosti se už přitom zavřela dvakrát. Kvůli pochybením zakázal už v říjnu 2013 Vrchní soud v Olomouci libreto používat, Slavkov ovšem z výstavy s názvem „Napoleon - Austerlitz“ udělal expozici „Austerlitz - malé město velkých dějin“ a letos v červnu ji opět otevřel v pozměněné podobě - údajně dle jiného libreta. Autoři toho původního ale v soudech pokračovali s tím, že změny jsou jen kosmetické (o dalším trestním oznámení čtěte zde).

Kvůli obnovení jednání s Jandorou, který si to kladl za podmínku, pak změněnou expozici ve Slavkově před dvěma měsíci zavřeli podruhé. Znovu ji otevřeli před pár dny.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz