Jiná firma už ovšem vypracovává projekt na retenční nádrž ve stejné lokalitě. Ta by se mohla využívat i jako nekomerční plocha ke koupání.
"My chtěli podobné nádrže jako mají v Kovalovicích. Projektanti to ale pojali těžce komerčně. Vypracovali návrh nádrže, pro kterou počítali i s návštěvníky z Brna-jihu. Cena pak měla převýšit šedesát milionů korun, to je pro město se čtyřmi a půl tisíci obyvateli naprosto neakceptovatelné," vysvětlil starosta Modřic Josef Šiška z ODS.
Podle něho navíc zdaleka ne všichni lidé během posledních měsíců se stavbou souhlasili. "O plánu postavit biokoupaliště podobné tomu v Kovalovicích jsme psali do zpravodaje. Pak se rozběhla po městě šuškanda, lidé se začali bát nájezdů lidí z Brna. Zájem o koupaliště se dost změnil," popsal starosta.
Malý rybník jim stačí
Hotový projekt na komerční biokoupání je teď založený na radnici a nepočítá se s ním. V nejbližších letech se tak Modřičtí ve městě nevykoupou. "Ale již nyní rozbíháme další plány. Chceme menší nekomerční vodní plochu. Takový biokoridor," řekl starosta Šiška.
Radní chtějí vybudovat nádrž na stejném místě - tedy u náhonu řeky Svratky, zhruba v místě, kde do ramene přitéká Moravanský potok. "Na protipovodňovou nádrž můžeme požádat o dotaci z Evropské unie. Ta by nám mohla uhradit až osmdesát procent nákladů, pak by to bylo finančně snesitelné," vysvětlil starosta města.
Pozemky již jsou z větší části vykoupené. "Pokud na to dostaneme územní rozhodnutí, stavět by se mohlo začít v horizontu tří až pěti let. Nejdřív však v roce 2011," uzavřel starosta.
Zástupce opozice Jiří Ventruba z Občanského sdružení s postupem vedení města souhlasí. "Nikdy nejsou všichni spokojení. Vytvořily se tady dvě stejné skupiny. Jedna chce koupání ve větším rozsahu, komerční a s parkovištěm. Druhá je pro menší plochu. Myslím si, že starosta je v tomhle profesionál a rozhodl správně," řekl Ventruba.
Lidem v Modřicích chybí koupaliště už dlouho. Koupat se jezdí do Brna nebo okolních měst. "Nic se s tím nedělá. Koupaliště tu chybí," míní místní Jana Adámková.
"Máme na dvoře bazén. A za koupáním jezdíme do Blučiny, ale to je asi dvacet kilometrů. Naštěstí tam vede integrovaná doprava," řekla.
"Menší rybník by úplně stačil. Na velké koupaliště by sem jezdili lidé z okolí a dopravní situace je už teď neúnosná," stěžovala si zase důchodkyně Dana Podhradská.
Její názor podporuje i nedávná anketa mezi lidmi. "Koupaliště bylo jedním z nejčastějších požadavků. Ale ukázalo se, že se lidé obávají zhuštění dopravy," potvrdil starosta Šiška.