Znojmo budou po nedělním útoku nožem na čas hlídat i policisté z Brna

  17:30aktualizováno  17:30
Znojemští se po nedělním incidentu u hotelu Dukla, při němž rakouský občan tureckého původu Erylmaz Bülent pobodal dva mladé muže, strachují o svoji bezpečnost. Na pořádek ve městě proto bude dohlížet více kamer. Tamní ulice pomohou hlídat i policisté z Brna.
Bezpečnost ve znojemských ulicích pohlídá více kamer. Ilustrační snímek

Bezpečnost ve znojemských ulicích pohlídá více kamer. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ozbrojené napadení je další z neblahých událostí, které přispívají k prohloubení nelichotivé pověsti jižní části města.

Vedení Znojma se na ni spolu s policisty a strážníky snaží od úterka reagovat posílením hlídek v této oblasti. "Největší problém je tu s cizinci - ať už z Rakouska, Turecka nebo bývalé Jugoslávie, kteří se stýkají v dolní části města. Dělají si tu prakticky, co chtějí," sdělil ve čtvrtek MF DNES mladý obyvatel Znojma, který si nepřál uvést své jméno.

Podobně reagovala uklízečka Andrea Částková, podle níž je nejhorší situace v blízkosti heren na okraji města. "Kolem Dukly se podobné věci dějí často a lidé si na to stěžují," podotkla.

Starosta města Vlastimil Gabrhel však tvrdí, že tato lokalita se od ostatních míst na Znojemsku výší nahlášené kriminality neliší. "Pokud se obyvatelé s takovými případy setkají, ať je ihned nahlásí policistům," vyzývá.

Zákaz vzniku nových heren

V okolí hotelu budou brzy nainstalovány dvě kamery, kterými budou policisté ve spolupráci se strážníky monitorovat dění v problémové lokalitě. "U Dukly se řeší poslední formality, zřízení kamer už nic nebrání," oznamuje ředitel znojemských strážníků Ivan Budín.

Do té doby posílí hlídky v nebezpečných částech Znojma deset policistů z brněnské speciální pořádkové jednotky, kteří se budou v okolí pohybovat 24 hodin denně. Přibude i strážníků v nočních hodinách.

Gabrhel rovněž uvedl, že se znojemská rada snaží vyjednat s majitelem hotelu uzavření heren v Dukle, kde se cizinci často scházejí. "Vydali jsme také zákaz vzniku jakékoliv nové herny. Nechceme v této oblasti ani podniky, ve kterých se budou nacházet výherní automaty," dodal starosta.

Podle Budína kontrolují strážníci jednou za měsíc všechny herny ve městě, svou pozornost soustředí i na vinárny. V říjnu obešli tyto podniky spolu s pracovníky cizinecké policie ve většině případů dokonce dvakrát.

"Hlídky jsou v těchto místech rozhodně vidět," zdůrazňuje Budín. Obyvatelé však zastávají názor, že to v problematických okrajích města platí hlavně ve dne. "Hlídky u Dukly by měly být rozhodně posílené, je to tam hrozné," míní Věra Najmonová.

Kamery usnadňují pátrání po totožnosti

Znojmo bude mít po instalaci u hotelu Dukla v ulicích celkem 19 kamer. Ředitel strážníků podotýká, že pokud se v nějaké lokalitě začnou vyskytovat problémy, rád by systém ještě rozšířil.

Podobně řešili situaci i v břeclavském shopping centru, kde od začátku letošního roku bdí sedm kamer.

"Systém se velmi osvědčil, od svého spuštění nám pomohl odhalit okolo 160 incidentů. Příští rok tedy chystáme zavést kamery i do sídliště Valtická nebo na vlakové nádraží," řekl velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička.

Podle mluvčí břeclavské policie Kamily Haraštové pomáhají kamery hlavně se zjištěním totožnosti delikventů. "Můžeme také sledovat jejich pohyb. Naposledy jsme takto úspěšní byli minulý týden," dodala.

Rozsáhlý kamerový systém funguje také v Brně, nejnověji od začátku podzimu na Dominikánském náměstí. "Pomůže nám to především během vánočních trhů na Zelňáku," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Jihomoravská metropole má 47 "očí", jež monitorují především centrum města. Ne vždy ovšem dostatečně. "Chceme další na hlavním nádraží nebo v Masarykově ulici," doplnil Ghanem.

Autoři:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Při požáru stánku s kávou před nádražím v Brně se zranili dva lidé

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

V pátek večer vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru stánku s občerstvením před nádražím v Brně. Před jejich příjezdem...

Brněnský exprimátor Vokřál cílí na post hejtmana, pro ANO má vyhrát volby

Jihomoravský volební štáb ANO při krajských volbách. Vlevo brněnský primátor...

Nevýrazného jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vytlačí silný brněnský exprimátor Petr Vokřál. Tak alespoň vypadá...

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER PRO BACK-END

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz