Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

  7:12aktualizováno  7:12
Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích. Chatařům vadí nepořádek, hluk a potýkají se i s výhrůžkami. Došlo i na střelbu. Policie je zatím na problémy krátká.

Přestěhovala se s rodinou z centra Brna do Obřan do chatkové kolonie na kopci Hradisko nad řekou Svitavou. Chtěla, aby její děti vyrůstaly na čerstvém vzduchu a v přírodě.

Místo toho ale řeší denně problémy s bezdomovci a hlavně mladými lidmi závislými na drogách, kteří obydleli několik okolních chat, ať už s vědomím majitelů, nebo bez něj, a dělají zdejším lidem ze života peklo.

„Už nevíme, co máme dělat, voláme strážníky, českou i cizineckou policii, ale neustále se to zhoršuje. Těch lidí je čím dál víc, hlavně mladých,“ líčí obyvatelka jedné z chat, která nechce kvůli bezpečnosti zveřejnit jméno, ale redakce ho zná. Podobně reagovali další majitelé pozemků, které MF DNES oslovila.

Ti, kteří mají děti, je nepouštějí samotné za plot.

„V noci jim zabedňuji okna, aby je neděsil řev a sprosté nadávky, které se sem nesou z parcel okolo. Ve vzduchu jsou cítit chemikálie. Zařídila jsem si home office, abych mohla hlídat barák. Jsme totiž jedni z mála, které ještě nevykradli,“ popisuje dále žena.

Podle ní se v místě množí i černé skládky. „Na příjezdovou cestu naházeli dvacet pytlů. Hlásili jsme to na radnici a rok trvalo, než to uklidili,“ doplnila.

Chatařům vyhrožují, ti o událostech jen šeptají

Když místní mluví, rozhlédnou se a tlumí hlas. „Je to tady všude slyšet. Bojíme se, aby se nám nemstili. Nikdy nevíme, co udělají. Vyhrožovali, že mě zabijí a vypálí nám baráky, a to jen proto, že jsem je okřikla, ať se ztiší,“ popsala další obyvatelka kolonie.

Kvůli incidentu volala státní policisty. K nim se pak seběhli i další sousedé. „Bylo to v červenci, policisté si na nás vzali kontakt s tím, že nás pozvou k výslechu, ale nikdo se neozval,“ podotkla.

Do osady se nastěhovala nastálo před pěti lety. I ona – stejně jako další stálí místní obyvatelé – doufala, že bude žít v pohodě stranou od města.

„Ještě do letošního jara to šlo. Byli tady už dřív, ale ne v takové míře. Teď je to šílené. Vede tudy naučná stezka a chodí tudy turisté a rodiny s dětmi. Oni nechávají otevřená vrata, mají psy a je jen otázka času, než tam vběhne dítě a něco se stane,“ poznamenala.

Městská policie dlouhodobější problémy zaznamenala. „Stahují se sem nepřizpůsobiví bezdomovci a mají napjaté vztahy s místními. Je třeba říct, že potíže dělají hlavně konkrétní mladší bezdomovci, kteří se odmítají řídit pravidly a nebojí se postihů. Snažíme se proto o co nejčastější kontroly,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

V chatové oblasti se dokonce střílelo

To je podle místních málo. V osadě už došlo i na střelbu. Poprvé se rány ozvaly 31. srpna kolem jedenácté hodiny.

„Slyšela jsem je a volala policii. Výstřely šly ze zahrady asi o sto metrů dál od souseda, kterého pár dní před tím vykradli. Nikomu se nic nestalo, ale souseda jsem tam od té doby neviděla. Měl zbrojní průkaz a asi mu ruply nervy,“ dodala zdejší obyvatelka.

Fotogalerie

Událost stále připomínají policejní pásky na vylomené brance. Kriminálka případ vyšetřuje, ale nechce nic bližšího říct.

„Vzhledem k fázi trestního řízení v tuto chvíli nemůžeme okolnosti případu popisovat,“ uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Situaci nevidí tak černě. Podle policejních hlášení a statistik není lokalita ničím specifická oproti jiným v Brně.

„Občas tam vyjíždíme, ale to vyjíždíme i jinam,“ poznamenal s tím, že se policie nedozví o každém případu.

Zoufalí lidé se obrátili i na vedení městské části Maloměřice a Obřany. Podle starostky Kláry Liptákové (KDU-ČSL) však radnice žádné páky k tomu, aby nějak zasáhla, nemá.

Místní uvažují o domobraně

„Můžeme dělat jen to, co všichni lidé, tedy informace předat městské a státní policii, což se děje. Zjistit ale něco ex post a v anonymní chatové kolonii je těžké. Nejefektivnější je, když se lidé obracejí na policii přímo,“ říká Liptáková.

To ale lidé dělají. „Než přijedou, je po všem. Řešit to mohou jen hlídky, které by tam byly pořád,“ míní žena, které bezdomovci vyhrožovali.

Stálé hlídky ale nejsou v silách ani městské, ani státní policie. Podle Švába je řešení pouze ve spolupráci úřadů, policie, neziskových organizací a majitelů zahrad a pozemků.

„Pokud majiteli někdo vnikl do chaty nebo na pozemek, způsobil škodu nebo něco ukradl, budeme konat. Musíme se to ale dozvědět,“ míní Šváb. Podle slibu radnice by měl odejít dopis všem majitelům problematických chat. Jestli to ale pomůže, místní nevědí.

Někteří uvažují o zbrojním průkazu a domobraně, jiní rezignovali.

„Odstěhoval jsem všechny věci, které mají nějakou cenu, a mám tu jen staré křápy, aby už nebylo co ukrást,“ říká muž, který má na místě zahradu s chatou už od roku 1985.

Zahrádkářské kolonie v Brně-Obřanech

Zahrádkářské kolonie v Brně-Obřanech

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Koncerty i ohňostroj. Brněnské vysoké školy oslaví 100 let ve stejný den

Jak šla historie Masarykovy univerzity

Dohromady do světa vyslaly zhruba 300 tisíc absolventů, teď dvě brněnské vysoké školy oslaví totéž výročí ve stejný...

Díky trenažéru si medici i lékaři vyzkoušejí zákroky a zkrátí operace

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích mají první kardiovaskulární...

Medikům i lékařům těsně po atestaci bude sloužit moderní přístroj, který jim umožní, aby si dopředu natrénovali některé...

Ekofarem přibývá. Je třeba začít používat selský rozum, říkají statkáři

„Určitě to zvládne každý, kdo ekozemědělství bere jako poslání nebo životní...

Sehnat potraviny od zemědělců, kteří jsou ohleduplní k přírodě a nepoužívají například agresivní chemické prostředky,...

Najdete na iDNES.cz