Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

  16:45aktualizováno  16:45
Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v budoucnu počítá, nyní se však soustředí na splavnění úseku do Hodonína.

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště. | foto: Luděk OvesnýMF DNES

Zatím Baťův kanál vede ze slovenské Skalice přes jižní Moravu do Otrokovic na Zlínsku. O prodloužení vodní cesty až do největšího města na Hané však usiluje Olomoucký kraj. Do studie investoval téměř půl milionu korun.

„Rozšíření Baťova kanálu by mělo pozitivní vliv na rozvoj turistického ruchu. Nové přístavy mohou vzniknout například v Dubu nad Moravou nebo v Kojetíně,“ poznamenal k záměru olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Prodloužení vodní cesty do Olomouce má podle studie stát zhruba miliardu korun. Hejtmanství by se přitom na financování podílelo jen okrajově. „Kraj by platil jen některé přidružené částky. Většinu nákladů by pokryl investor, tedy Ředitelství vodních cest,“ dodal Okleštěk.

V Olomouci a třeba i v Přerově už nyní berou turisté mají velký zájem o výletní plavidla, jež jim nabízí možnost vidět historické části měst z vody. Stejně atraktivní podívaná by se díky prodlouženému Baťovu kanálu, který je vyhledávaným místem výletníků, mohla naskytnout i na jiných místech regionu.

I když jde zatím spíš o vizi, není nereálná. Potvrzuje to i Povodí Moravy. „Tento projekt je uskutečnitelný, avšak je potřeba zdůraznit, že prodloužení s sebou nese řadu střetů v oblasti ochrany přírody,“ řekl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Podle Jana Bukovského, zástupce ředitele Ředitelství vodních cest, je prodloužení Baťova kanálu logické. Rekreační plavba obrovsky získává na oblibě. A množství lodí na této vodní cestě přestává stačit. „Rekreační plavbu si na Baťově kanále ročně užívá až sto tisíc návštěvníků. Je to stále oblíbenější způsob trávení volného času, který je nesmírně populární i v zahraničí, třeba ve Francii, Nizozemí či Belgii. Řada Čechů tam jezdí na loď. Tím pádem není důvod, aby to neuskutečnili také v Česku,“ podotkl Bukovský.

Nová plavební komora

Přesto i on prodloužení kanálu až do Olomouce vnímá zatím jako plán do budoucna. Aktuálně se pracuje na jeho splavnění do Kroměříže na severu a do Hodonína na jihu. „Na severu bude prodloužení splavnosti zajištěno novou plavební komorou u jezu Bělov. Momentálně probíhá územní řízení, které je bohužel opakovaně napadáno odvoláními,“ prohlásil Bukovský. Nejbližší termín zahájení výstavby je tak podle něj rok 2020, případně 2021. Investiční náklady jsou 300 milionů korun.

To v jižním úseku je situace podstatně veselejší. Na prodloužení vodní cesty do Hodonína by se mělo začít pracovat už příští rok. Konkrétně na výstavbě plavební komory Rohatec, která umožní propojení kanálu s řekou Moravou, a lodě tak můžou doplout až do současného přístaviště u jezu v Hodoníně. Náklady na stavbu jsou odhadovány na 240 milionů korun.

„Ještě letos bychom mohli mít stavební povolení, pak budeme soutěžit zhotovitele. Reálné zahájení výstavby vidíme zhruba v září či říjnu příštího roku po plavební sezoně. Tak, aby nebyla narušena, protože kanál se bude muset na nějakou dobu vypustit,“ popsal Bukovský s tím, že samotná výstavba plavební komory by měla trvat dva roky, zprovoznění prodlouženého plavebního úseku tak vychází na sezonu v roce 2021.

Zároveň se pracuje i na přípravě nového hodonínského přístaviště až pro 80 lodí. „To současné na řece u jezu je poměrně malé a navíc na okraji města. Hodonín má velký zájem vybudovat větší přístav blíž k centru, aby se lodě dostaly až do města,“ vysvětlil Bukovský.

Záměr momentálně prochází procesem posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Ten by měl skončit na počátku příštího roku, ihned poté se začne projektovat.

Na prodloužení Baťova kanálu se intenzivně pracuje už několik let. Také proto, že turistů na něm přibývá a začíná zde být poněkud těsno. Prodloužením do Hodonína a do Kroměříže, případně až do Olomouce budou obě části končit v turisticky atraktivním místě. Navíc se díky delší trase turisté po toku více rozptýlí a pomohou lokální ekonomice na více místech.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Z Hodonína za slovenskou hranici se lidé po patnácti letech svezou vlakem

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Nasednout kvůli výluce na železnici místo vlaku do autobusu je pro cestující vcelku běžná věc. Od příštího pondělí si...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Speciální zařízení pro vrchní část rakety Vega vyvinuli v brněnských...

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz