Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Z Hollana se stal hromosvod, ale pracoval dobře, říká šéfka Žít Brno

  7:08
Před čtyřmi lety byl úspěch Žít Brno největším překvapením brněnských komunálních voleb. A v podání tohoto hnutí rozhodně ne posledním. Zasedlo v koalici, kde lídr Matěj Hollan získal post náměstka primátora. Časem se však pro řadu Brňanů změnil v terč zlosti i posměchu.

Devětačtyřicetiletá Barbora Antonová povede hnutí Žít Brno do komunálních voleb. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Stal se z něj hromosvod všeho, co lidi iritovalo. Cokoliv bylo v Brně špatně, mohl za to Hollan. Sám už nechtěl být pro některé záminkou, aby věci spojené s Žít Brno nebyly stahovány tímto směrem,“ vysvětluje nová lídryně hnutí Barbora Antonová, proč je Hollan až číslo čtyři na kandidátce.

Nejste tak známá jako Hollan. Pomůžete hnutí jako jednička?
To se uvidí. Mám za sebou volby do Senátu. Sice jsem neuspěla, nicméně kampaň nebyla marná a nějaké povědomí o Žít Brno jsem snad trochu v jiné sféře taky rozšířila.

Před čtyřmi lety jste ale na kandidátce nebyla ani v první desítce a do politiky vůbec nechtěla vstoupit. Co se změnilo?
Pro mě byla politika mystérium, strašně složitá věc. Za ty čtyři roky jsem ale zjistila, že to tak složité není, že jde o to hledat prostředky, jak určité věci udělat.

Rozhovory s lídry

  • Rozhovorem s Barborou Antonovou (Žít Brno) startuje série představení hlavních stran a hnutí, jež v říjnových volbách usilují o křesla v brněnském zastupitelstvu.
  • Pořadí rozhovorů se odvíjí od výsledku loňských parlamentních voleb v Brně.

Když to není složité, proč jste neprosadili víc svých slibů?
Měli jsme v gesci kulturu a sociální věci a tam jsme prosadili maximum. Hlavně unikátní programy sociálního začleňování, jimiž suplujeme stát. Je za tím obrovská práce v koalici i přesvědčování opozice.

Ale některé věci nešly tak, jak jste si na začátku mysleli.
Na co narážíte?

Matěj Hollan třeba sliboval, že hned po volbách začne řešit polohu nádraží, ale varianta Petrov padla.
Ten posun je dost smutný. Studie proveditelnosti řekla, že lze postavit i nádraží v centru, čímž padl argument předchozích garnitur. Navíc ohledně dopravní obslužnosti má varianta Řeka obří rizika. A také bylo v koaliční dohodě, že se nebude postupovat v rozporu s přáním obyvatel. Referenda sice nebyla platná, ale hlas lidu byl poměrně jednoznačný. Jenže některé strany rezignovaly na své sliby...

Ale i vy jste rezignovali, protože jste nakonec dali hlas pro Řeku.
To bylo v situaci, kdy bylo jasné, že Petrov neprojde. Byla možnost zarputile hlasovat pro nádraží v centru. Nebo se smířit s tím, že většinový názor v zastupitelstvu je nádraží odsunout, nicméně tam lze dostat aspoň podmínku severojižního kolejového diametru. A to je jediná možnost, jak obsloužit nádraží, aby nezkolabovala doprava v Brně.

S diametrem ale ministerstvo dopravy nepočítá. Řeklo jen, že zadá studii. Budete nádraží řešit po volbách, tedy snažit se rozhodnutí nějak ovlivnit?
Ze zastupitelstva odešel jasný názor, že podmínkou odsunutého nádraží je stavba diametru. Zbytek už Matěj Hollan těžko ovlivní. Po volbách každopádně budeme žádat, aby se udělala rozsáhlá studie dopravní obslužnosti, která ukáže, co to udělá s dopravou v Brně.

Na kandidátce máte 54 lidí místo 55, protože Piráti vám přebrali Michala Škerleho. To vám při sčítání hlasů uškodí. Nebyla chyba ho nominovat?
Chyba to nebyla, protože je to člověk, který se zabývá exekucemi, a nám toto téma zapadá do sociálních projektů. Michal byl postaven do neřešitelné situace, protože Piráti mu řekli, že pokud neodstoupí od nás, zruší celou kandidátku v Králově Poli, kde kandiduje.

Nicméně byla to jedna z vašich předvolebních proher. Chtěli jste koalici se Zelenými či Piráty, nevyšlo však ani jedno. Proč?
Neříkejte tomu prohra, protože to je vývoj situace. Zpětně si nemyslím, že jde o porážku. Máme větší volnost prosazovat naše témata.

Ale nenaplnili jste svůj cíl – sjednotit liberální proudy v Brně do jedné kandidátky.
To je pravda, ale to už je otázka na ty další politické strany, do jaké míry toto vnímají jako potřebné.

Proč se to podle vás nepovedlo?
Tam je bohužel opět zaklínadlo jménem Hollan. Mě zaráží, že koaliční partneři ignorují práci, která za Matějem je. Ten opatrný přístup – hlavně si to nerozházet u voličů – určitě nějaká cesta je, ale nám není blízká.

Jako aktivisté, kteří kritizovali kroky předchozího vedení města, jste uspěli ve volbách a v koalici přešli do politické role. Neděláte ale některé věci, které jste dříve sami kritizovali?
Co konkrétně myslíte?

Když pomineme řadu afér, Matěj Hollan třeba v předvolebním klipu říkal, že všem dá číslo na mobil, aby se na něj kdykoliv mohli obrátit. Pak ale dva roky nezvedal telefon, maximálně komunikoval přes SMS. Změnilo se to až s přicházejícími volbami, kdy se opět ochotně ozývá.
Tak to není pravda, to telefonní číslo je vystavené pořád.

To nezpochybňuji, dobře však vím, že i novináři se s ním snažili spojit dost obtížně.
Když jste v práci od rána do večera při tempu, jaké má Matěj...

Ale teď pár měsíců před volbami se to změnilo a čas si najde.
Proč se mě pořád ptáte na Matěje Hollana?

Protože je to vaše nejvýraznější tvář a náměstek primátora. Nesnižuje váš koaliční potenciál?
Myslím, že lidé, kteří s Matějem pracují v radě, dobře vědí, že svou práci odvádí dobře.

S jakými prioritami jdete do letošních komunálních voleb?
Určitě chceme pokračovat v rozjetých projektech v sociální oblasti a kultuře. To neberte jako chlubení, ale nikdo jiný než my to neudělá, nikdo jiný to neumí. Politika zabydlování lidí bez střech nad hlavou by se měla stát oficiální doktrínou Brna. Dává se na to jen pár procent obecních bytů, nicméně to má obří pozitivní dopady na společnost. U dětí, které nebudou vyrůstat v nedůstojném prostředí, nehrozí, že upadnou do spirály chudoby.

Chcete prosadit, aby se podle vašich projektů jelo i další roky, ale co když přijde nová koalice a shodí je ze stolu?
To se stát může. Pevně věřím, že si lidé přečtou a uvědomí, jaké to má ekonomické dopady. Teď vyšla dílčí zpráva, kde se ukázalo, že u rodin, které žijí v sociálním bydlení, ne ale v těch zavšivených ubytovnách, se snížily náklady na zdravotní péči. To jsou položky, které je potřeba započítat. Pomiňme to, že ty rodiny mají nějaký doplatek na bydlení, ale ten je ze zákona a doteď padal do kapes soukromých majitelů ubytoven, teď se naopak ty peníze vrací do města.

Chcete víc peněz do sociálních služeb. Kde je hodláte vzít?
Město by se podle nás mělo více podílet na celostátní politice, tlačit na vládu, aby udělala strukturní nebo zákonné změny. Týká se to i sociální politiky. Tyto služby jsou v Česku velmi podfinancované. Chybí peníze, lidi i vize, co s tím dělat.

Já být na vládě, řeknu si, proč to zní zrovna od politiků z Brna a ne z odborných kruhů...
Ono to zní z odborných kruhů. Velmi dlouho a důrazně. Jenže je potřeba pro to mít nějaké politické zastání. Když máme sociální demokracii, která se nechová jako sociální demokracie – tedy až na čestné výjimky, jako je ministryně Jana Maláčová – tak tady není síla, která by něco takového prosazovala.

Z končícího volebního období jsou v Brně rozjeté velké projekty jako nový fotbalový stadion, nová hokejová hala, velodrom, atletická hala. Jak se na tyto projekty za miliardy korun díváte? Chce Žít Brno, aby se zrealizovaly?
Brno je město, které si vyžaduje velké stavby. Když se postaví fotbalový stadion pro Zbrojovku, může to podnítit zájem o sport obecně. Je to dobré pro děti, protože každý vrcholový sportovec je vzor, ke kterému se upínají.

Za Lužánkami se ale stále debatuje o směně pozemků a zatím to nedošlo k žádnému konci. Jak to vidíte vy? Má město pozemky směnit?
Pokud tam něco město chce postavit, tak to směnit musí, protože majitel nechce peníze, ale nemovitosti. Otázkou je jaké nemovitosti, ale podle mě by to neměly být bytové domy. To je zrovna věc, která je nepříjemná v tom, že je zděděná po předchozích politických garniturách, které si s tím taky nevěděly rady.

A vy to teď opět hodíte na tu další.
Třeba to hodíme sami na sebe. Myslím, že se udělalo maximum, že to byla velká práce Petra Vokřála, ale ukazuje se, že jsou limity.

Kolik mandátů pro vás bude v letošních volbách úspěchem?
Teď jich máme sedm, takže jich opět chceme sedm.

A s jakými stranami chcete spolupracovat? Dokážete si představit, že současná koalice bude po volbách pokračovat? Přece jen třeba s hnutím ANO jste měli v poslední době řadu střetů.
Já si těžko představuji, že by tato koalice nepokračovala.

Tak jinak: Budou chtít koaliční partneři spolupracovat s vámi?
To se musíte zeptat jich. Já doufám, že ano. Myslím, že věcí, které se společně povedly, je více, než na kterých se neshodneme.

Co když ve volbách tentokrát vyhoříte? Co bude s Žít Brno?
Jedna věc je, co se stane, když nebudeme v koalici. To se zaměříme na opoziční práci. Když se do zastupitelstva nedostaneme vůbec, budeme pokračovat na věcech, které děláme dlouho. Ale bude to mít jinou úroveň než aktivismus před čtyřmi lety, protože dnes máme daleko více zkušeností. My nebudeme nikdy aktivisti, kteří sází jen stromečky podél potoka. Žít Brno bude každopádně fungovat dál, rozhodně svá témata nechceme pouštět a budeme dál tlačit naše sociální věci.

Autor:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Vláda kývla na strategii očkování. Ministr Blatný prověří předbíhání při něm

Na pravidla pro očkování kývla vláda a ministr zdravotnictví Jan Blatný je vzápětí podepsal. Vláda nařídila...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Batole v mrazivé noci zamklo rodiče na balkóně, pomohl soused a strážníci

Perné chvíle připravil svým rodičům dvouletý chlapec v Brně, když je nešťastnou náhodou zamkl na balkóně. Pár se...

Nevyužité vakcíny rozdal starosta seniorům, dvanáct dávek rozpoutalo aféru

Premium Očkování proti covidu-19 provázejí rozjitřené emoce a zmatky. Ukazuje to příběh z Jevišovic na Znojemsku, kde se dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Lidé u řek mohou opravovat své domy, i když chybí protipovodňová opatření

Obyvatelé bydlící v takzvaných záplavových oblastech Brna mohou konečně opravovat své domy. Ministerstvo životního...

Brno poskytne levnější byty i samoživitelům, zatím hledá pravidla

Brno přišlo s unikátním plánem, jak pomoci osamělým rodičům. Poskytne jim byty. Zastupitelé však požadují, aby se ještě...

Za srážku s autobusem, při níž zemřela žena, dostal řidič kamionu podmínku

Dvouletou podmínku dostal řidič kamionu, který v září 2019 narazil v Brně do autobusu. Při srážce zemřela jedna z...

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...