Babišovo hnutí získává na jižní Moravě do voleb silné osobnosti

  7:30aktualizováno  7:30
Podnikatel Andrej Babiš vyhlásil hon na výrazné osobnosti, které by stanuly v čele jeho politické strany Ano 2011. A na jihu Moravy se mu úlovky daří. Mezi známé tváře, které s jeho hnutím sympatizují, se zařadil bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už od senátních voleb má Babiš podporu význačného onkologa Rostislava Vyzuly. Svými sympatiemi se netají ani majitel Student Agency Roman Jančura.

Právě známé tváře přitom podle odborníků mohou být klíčovou přísadou Babišova volebního úspěchu.

"Ano 2011 by mohlo výrazně posílit protahování nynější vládní krize. Když uděláte z profesora Masarykovy univerzity a bývalého rektora jedničku kandidátky, je to pro vás velké plus. Zejména v situaci, kdy klasické strany ztrácejí důvěru," uvedl politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Politický turista Zlatuška

Zlatušku ovšem označují odborníci za politického turistu. Bývalý senátor za hnutí LiRA v roce 2008 svůj mandát obhajoval neúspěšně. V té době už však seděl v brněnském zastupitelstvu za své uskupení Brno 2006 – Tým Jiřího Zlatušky. Názorově se značně sblížil také se Stranou zelených.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška

Jiří Zlatuška

Dnes však považuje za jedinou správnou alternativu k současným velkým politickým stranám Babišovo hnutí.

"Babiš nestaví jen na momentální nespokojenosti lidí. Je připravený hnutí strukturovat jako sílu, která bude klíčová pro rozvoj republiky ještě na dalších dvacet let," zdůraznil Zlatuška.

Zároveň připouští, že roli hraje i finanční síla majitele obřího holdingu Agrofert, jehož majetek odhaduje magazín Forbes na 40 miliard korun.

"O politiku se aktivně zajímá dvacetina lidí. Zbytek je nutné přesvědčit. Politika se dělá i kampaní a billboardy," dodal Zlatuška.

Sám zatím pro Ano 2011 sestavuje část programu týkající se školství. "Pokud bude program vypadat tak, jak si představuji, na nabídku postu na kandidátce bych pravděpodobně kývl," řekl Zlatuška. Naznačil i dvě volební témata, která ve volbách mohou rezonovat – zemědělství a právě vzdělávání.

Řídit stát jako firmu

"Líbí se mi heslo: Myšlení lidem, práci strojům. Pro budoucí konkurenceschopnost jižní Moravy je podpora vědy nesmírně důležitá," dodal Zlatuška.

Připouští však, že ne všichni blízcí akademici Babišovo hnutí chápou pozitivně. Babiš například v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že stát by řídil jako svou firmu.

"Mluvím o metodách řízení, které používám i v Agrofertu, kde jednotlivé firmy řídí odborníci. Úspěšnější pomáhají slabším a vše to dohromady dává úspěšný celek," konstatoval Babiš.

Politologové to kritizují. "Nejde o firmu, ale manažerskou strukturu. Jakmile se ale kandidáti stanou poslanci s vlastním mandátem, celé se to začne rozpadat," konstatoval Kopeček.

Odvolaný šéf Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula

Rostislav Vyzula

Metody Babišova stranického vedení ovšem nevadí ani Rostislavu Vyzulovi. Za Ano 2011 neúspěšně kandidoval už loni do Senátu. Se šesti procenty hlasů však vypadl už v prvním kole. Nyní, stejně jako Zlatuška, tvoří volební program strany.

"Jsem garantem pro oblast zdravotnictví. I na jihu Moravy to obsahuje řadu závažných témat. Například otázku diskutovaného slučování fakultních nemocnic – Bohunic a svaté Anny – nebo zachování samostatnosti vysoce odborných pracovišť, jako je Masarykův onkologický ústav či Centrum transplantační a kardiovaskulární chirurgie," zacílil někdejší ředitel právě onkologického ústavu na záměr nynějšího ministerstva zdravotnictví.

Ten mezi odborníky vzbudil kontroverzi a obavy, že bude znamenat omezení špičkové péče o závažně nemocné pacienty. "Na nabídku místa na kandidátce bych kývl. Pevně jsem přesvědčený o tom, že je to velká šance něco změnit," dodává Vyzula.

Jančurův "symbolický dar"

Podpora, byť pouze formální, přichází i od jednoho z nejznámějších brněnských podnikatelů, který se zároveň ostře vymezuje proti korupci.

Radim Jančura

"Nikdy nebudu podporovat žádnou politickou stranu. Ale podporuji Babiše jako člověka. Žijeme v době, kdy musíme politiky vybírat podle toho, zda nebudou krást. Až teprve potom bude možné řešit, zda je někdo sympatický, či ne," uvedl majitel Student Agency Radim Jančura. Zároveň však připustil, že přispěl Ano 2011 "symbolickým finančním darem".

Podle stranické databáze má Ano 2011 na jihu Moravy zatím 71 členů a 13 z nich přibylo za poslední dva týdny.

Ale za každou cenu nabrat co nejvíce straníků není taktikou babišovců. "Máme dalších 240 sympatizantů. Jsou to lidé, kteří se o politiku zajímají, ale zároveň nechtějí být členy politické strany. Respektujeme, že mezi lidmi je nyní poměrně veliká nedůvěřivost v politiku," uvedl krajský manažer strany Pavel Galík. Právě z nich by postupně mohly vznikat buňky.

Prázdninové akce by měl vystřídat oficiální zářijový start kampaně. Že by jejich plány mohly výrazně uspíšit předčasné volby, si babišovci zatím příliš nepřipouštějí.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

Park by mohl nést jméno dívky zastřelené při protestech proti okupaci

Brutální zásah policie měl 21. srpna 1969 na svědomí smrt osmnáctileté Danuše...

Výstřel policisty ukončil 21. srpna 1969 při demonstracích proti roční okupaci život osmnáctileté Danuše Muzikářové....

Opilec v reflexní vestě řídil dopravu u D1, hlídka jej musela odtáhnout

Dopravní policisté soutěžili v Brně, kdo lépe řídí provoz na křižovatkách. -...

Víc zmatků než užitku způsobil opilý muž, který se snažil řídit hustou dopravu poblíž Ostrovačic u Brna. Na samozvaného...

Cyklistka se lekla hraboše, přeletěla řídítka a spadla z prudkého srázu

ilustrační snímek

Drobný hlodavec zapříčinil nebezpečný pád cyklistky z Drnovic na Vyškovsku. Když jí do cesty vběhl hraboš, nezvládla...

Najdete na iDNES.cz