Plán na omezení dopravy u nádraží v Brně padl. Nové vedení auta nevyžene

  18:11aktualizováno  18:11
Více než rok oddalování umístění zákazových značek u hlavního nádraží v Brně nakonec vzalo za své s výměnou ve vedení města i největší městské části. Noví politici auta omezovat nechtějí. Řešení ke zlepšení dopravy v tamní lokalitě ale také nemají.

Prostor před brněnským hlavním nádražím. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tramvaje i auta a do toho mezi nimi kličkují před hlavním nádražím každý den tisíce lidí. Aby se doprava alespoň částečně zlepšila, chtěl bývalý náměstek pro dopravu za Žít Brno Matěj Hollan velkou část aut vyvést pryč. Jenže připravované zákazy odbočení vlevo, které měly přimět řidiče k tomu, aby jeli spíše po okolních ulicích Koliště a Úzká, nakonec nebudou.

Plán představený před dvěma roky ztroskotal s výměnou ve vedení Brna. „Řešili jsme to hned krátce po volbách. Šel od nás na magistrát dost hlasitý apel, ať to nedělají,“ prohlásil radní Brna-střed pro dopravu Jan Mandát (za ODS).

Ten je zároveň předsedou spolku Brno autem, který snahu zavést zákazové značky v původním termínu už od ledna minulého roku svými námitkami napadal, a tak i oddaloval.

Podle Mandáta bylo plánované zavedení problematické, protože by se člověk odtud s autem jednoduše nedostal, pokud by tam už zajel, například něco vyřídit na poštu nebo někoho vezl na nádraží.

Matěj Hollan ale hned při představení záměru argumentoval tím, že místní obsluhu nechce nikam vyhnat, ale cílí hlavně na ta auta, která kolem nádraží jen projíždějí. Takových je podle jím představených dat až 76 procent. Ve směru od Nových Sadů projede prostorem před nádražím na Křenovou 4 500 aut za den, opačným směrem z Benešovy ulice je to ještě o dalších 1 800 více.

Mandát si ovšem nemyslí, že většina tudy jen projíždí, ale skutečně jede něco vyřídit. „Netvrdím, že si tu lidé nezkracují cestu, ale ono to pomalým posunem mezi lidmi u nádraží vyjde možná časově stejně jako po Kolišti,“ míní radní Brna-střed.

Podle něj řešení ke zklidnění dopravy v takto důležitém uzlu prostě neexistuje. „Vím, že tam ta situace není ideální, chodce to ale nutí k větší obezřetnosti,“ doplnil Mandát a poukázal například na to, že auta jedoucí od nádraží na Benešovu kříží tramvajové koleje a prochází tudy i chodci.

Dělníci na konci roku 2017 lidem zábradlím zahradili zkratku na nástupiště:

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zetory, jak je neznáte. V pásovém provedení i jako autobus

Zetorbus je speciální model, který byl určený k přepravě zaměstnanců uvnitř...

Zatímco některé modely traktorů z dílny brněnského Zetoru se vyráběly po tisících, z jiných bylo do světa vypuštěno jen...

Změnou pruhů na Údolní v Brně zmátli řidiče. Část z nich jezdí špatně

Přechodem zrušili pruhy pro auta. Přesto nimi některá auta stále jezdí.

Na Údolní ulici v Brně sice namalovali chybějící přechod, kvůli nutnému zúžení silnice ale změnili i další pruhy....

Při požáru stánku s kávou před nádražím v Brně se zranili dva lidé

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

V pátek večer vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru stánku s občerstvením před nádražím v Brně. Před jejich příjezdem...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz