Ať dokáže můj podíl na korupční aféře, vyzývá Venclík šéfa brněnské ODS

  8:00aktualizováno  8:00
Zatčení žabovřeského starosty Aleše Kvapila a člena brněnské ODS Radovana Novotného pro podezření z korupce varuje, že "je něco shnilého" v Brně. Ve zdejší ODS jsou dva nesmiřitelné tábory. Jednomu velí Pavel Blažek, současný předseda. Druhému, který sídlí v Černých Polích, zas loni sesazený šéf jihomoravské ODS Milan Venclík.

Milan Venclík | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Proč si myslíte, že na vás lidé ukazují v souvislosti se zatčením Aleše Kvapila? A říkají, že je to politická provokace, že v tom máte prsty?
Vidím na tom, jak strašlivým způsobem ODS v tuto chvíli ztratila morální zábrany. Došlo zde k problému a já se opravdu nechci vyjadřovat k tomu, co se doopravdy stalo, protože ctím presumpci neviny. Ale z týmu, který sestavili Pavel Blažek a Jiří Kadrnka, jsou dnes dva lidé ve vazbě. A každý normální předseda politické strany by zareagoval takovým způsobem, že by se omluvil voličům a zaujal postoj, že takové věci se nedělají...

Oba pánové byli vyloučeni ze strany.
Máte pravdu, oba byli vyloučeni ze strany, ale obviněn byl opět Milan Venclík. Normálně by se člověk omluvil za to, že se stalo něco nepatřičného. Přišel by a řekl: Milane měl jsi pravdu, pojďme se bavit o tom, že budeme dál spolupracovat, protože je to ve prospěch strany. Stalo se ale něco jiného. Zaútočilo se a motivace je jasná. Odvést pozornost od podstaty věci a najít fiktivního viníka, naprosto a důrazně se distancuji od toho, že bych s touto záležitostí měl cokoli společného.

Znáte Jiřího Štopla a Petra Hoskovce ze Sonorecords, firmy, která údajně žádost o úplatek policii nahlásila?
Neznám. A takhle jsou Štopl s Hoskovcem obvinění, že jednali pod něčím tlakem. Já takové informace nemám. Já mám informace pouze z médií a tohle je pro mě nepřijatelné. A jestli si někdo dovoluje říct takové obvinění, tak ať to dokáže. Jsem rád, že ty otevřené dopisy byly publikovány. Podíváte-li se na dopis Pavla Blažka, tam mi nepřímo vyhrožuje presumpcí viny a že všichni musí počítat s akcí a reakcí. Už to naplňuje podstatu trestného činu a měly by se tím začít zabývat orgány činné v trestním řízení.

Vy si tedy nemyslíte, že to mělo nějakou politickou motivaci.
Jsem přesvědčen, že v tom politika nebyla vůbec a jsem přesvědčený, že to ukáže budoucnost. Pro mě je nepochopitelná jedna věc, když se Pavel Blažek vyjadřuje k těmto věcem, kde on bere informace? Já bych mu rád položil jedinou otázku, když říká, že takto se úplatky nepředávají.

Tak jak se tedy předávají?
Možná převodem na účet nebo nějakou protislužbou.
Já to nevím. Ale Pavel Blažek říká, že se takto úplatky nepředávají. Tak ať nám popíše, jak se to děje. Je neuvěřitelné, když Jiří Kadrnka ve svém projevu řekne, že právní obhájci tvrdí, že se může jednat o provokaci, ve které se objevil Venclík. Vůbec nechápu, jak na to přišli. Dále, jak tím chtějí pomoct tomu člověku a proč to vůbec říkají? Od čeho se snaží odvést pozornost? Čeho se tak strašně bojí, že rozehrávají tuto zpravodajskou hru?

Co myslíte vy?
Já asi myslím, že Pavel Blažek a Jiří Kadrnka si moc dobře uvědomují, že nesou plnou zodpovědnost za to, co se stalo. Protože tyto týmy postavili oni. Já už se osm měsíců věnuji jiným záležitostem. Pavel Blažek dlouhá léta spolupracoval s Radovanem Novotným na Brno-středu.

Naznačujete, že by se v té kauze snad nějak angažoval?
Nenaznačuji vůbec nic. Já říkám věci, které jsou známé. Novotný působil na Brno-středu, Blažek taky. Dále neříkám vůbec nic. Protože dnes už musím být mnohem opatrnější. Ale musí mít svůj důvod. Buď mají z něčeho panický strach nebo chtějí ODS zničit nebo jsou absolutně nefundovaní. Každý přece musí vědět, že toto straně neprospívá. Ale já jsem se kolegům snažil vysvětlit ještě jednu věc. Jak v životě, tak v politice je obrovským faktorem čas. A i tady je to tak. Já nemám kam spěchat. Čas pracuje pro mě.

Jak to myslíte?
V horizontu času se vždy objevuje pravda. V první fázi se vždy pracuje s dezinformacemi. A i když jsme stále v první fázi, už více lidí si začíná uvědomovat, že to, jak je rozehrávána tato záležitost, je nesmyslné. Je přece nesmyslné tvrdit, že Venclík Milan nebo František Novák může za to, že tato kauza vznikla. Je třeba, aby se co nejrychleji dospělo k tomu, co se doopravdy stalo. A aby ti, kteří ty informace mají, je sdělili veřejnosti.

Vaši protivníci netvrdí, že jste tu věc inicioval, ale že jste do ní v určitém okamžiku vstoupil, ovlivnil ji a chtěl využít.
Tak takové možnosti já nemám. Opravdu si někdo myslí, že existuje někdo na naší úrovni, kdo je takto schopen řídit policii? Opravdu si myslí, že jak státní zástupci, tak soudci takto někoho poslouchají? Mě na tom děsí, že tady se nevede debata o tom, jestli byl spáchán nějaký čin, ale jestli to někdo nahlásil nebo nenahlásil.

Radovan Novotný byl členem ODS v Brně Husovicích, tedy na "vašem" Brně-severu. Jaký jste měli vztah?
S Radovanem Novotným jsme se víceméně nesetkali, neměli jsme důvod.

A s Alešem Kvapilem?
Jeho a moje vnímání světa bylo jiné, ale znali jsme se dlouho a uměli se dobře bavit. I když vím, že mě kritizoval, tak nebyl špatný. A byl jsem to já, kdo ho prosadil na kandidátku do městského zastupitelstva. Pavle Blažek mi tehdy říkal, že ten člověk tam nepatří. Říkal: nedávej tam tyto lidi, dej tam svoje lidi. Ale já, v rámci konsenzu, jsem nechtěl aby brněnská ODS byla rozbitá. Ale je třeba říct jedno: Aleš kvapil nebyl žádný významný politik v ODS, aby na něj někdo potřeboval útočit z toho důvodu, že by to změnilo poměry ve straně.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz