Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Areál pivovaru jde do rukou Znojma. Za 26 milionů

  16:47aktualizováno  16:47
Kompromisem skončilo několikaměsíční vyjednávání mezi nizozemskou společností Heineken a Znojmem. Zastupitelé konečně schválili definitivní znění smlouvy o odkupu bývalého areálu pivovaru Hostan. Město jej získá za 26 milionů korun.

Areál bývalého pivovaru odkoupí Znojmo za 26 milionů | foto: Radek Miča, MAFRA

"Mezi vedením města a Heinekenem se uskutečnila řada jednání a nakonec se našlo řešení, které vyhovuje oběma stranám," sdělila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Podepsány byly dvě smlouvy. Kupní smlouva a smlouva o spolupráci při dalším rozvoji, ve které se píše, že se Znojmem bude v nejbližších letech Heineken spolupracovat na rozvoji této oblasti.

Na původní podmínky město nepřistoupilo

Záměr odkoupit areál, který se nachází v historických budovách znojemského hradu, město schválilo už v listopadu loňského roku. Bezprostředně poté, co firma Heineken skončila v areálu s výrobou piva a přišla na radnici s nabídkou na odkup.

Společnost si však dlouhou dobu kladla omezující podmínky, na které město nechtělo přistoupit. Třeba na tu, aby se v místě nevařilo deset let pivo.

"V případě, že provozovatelem areálu bude město, se tam deset let pivo vyrábět nebude," reagoval dříve na požadavky Heinekenu starosta Znojma Petr Nezveda. Dodal ale, že město se k tomu nemůže zavázat, pokud areál prodá nebo pronajme třetí osobě, která bude chtít vmístě podnikat.

Pět let bez piva. S výjimkou Heinekenu

Pokud město v následujících deseti letech dostane nabídku od soukromníka, který bude chtít v místě vařit pivo, musí Znojmo totéž nejprve nabídnout společnosti Heineken. Společnost také původně požadovala, aby v restauracích v areálu bylo po dobu deseti let prodáváno pouze pivo společnosti Heineken.

Schválená smlouva hovoří ale již jen o pěti letech, během kterých nebude moci nikdo nabízet v areálu pivo a výrobky na bázi sladu, s výjimkou výrobků značky Heineken. Podle odborníků na reality nejsou podobné podmínky při prodejích nemovitostí nijak výjimečné.

"U velkých firemních klientů se s podobnými omezeními setkáváme poměrně často," nastínil před časem ředitel realitní společnosti Sting Commerce Daniel Říman.

O odkup mělo vedení města zájem hlavně z jednoho prostého důvodu. Chtělo návštěvníkům umožnit bezproblémový přístup na znojemský hrad i ke světoznámé rotundě sv. Kateřiny. Cesty k těmto památkám jsou totiž součástí areálu.

"Město chce areál rozvíjet a chce mít možnost ovlivňovat, co se tam bude dít. Autem se k památkám nedá dostat jinak než přes pivovar. Kdyby město areál pivovaru nedostalo do rukou a nový majitel by nechtěl umožnit přístup přes svoje pozemky, bylo by to velmi komplikované," objasnila mluvčí Šipošová.

Proč nakonec Heineken vyšel vstříc městu, je jasné. "Firma sama říkala, že má velký zájem na rozvoji areálu. Jsou si vědomi toho, že má pro město a pro občany velkou cenu," vysvětlila mluvčí.

Z kotlů na vaření piva kulturní památka

Všechno svoje vybavení si Heineken odváží. Jediné, co asi nechá na místě, jsou cenné nádoby na vaření piva. "V areálu pivovaru jsou v jedné z budov zajímavé a turisticky atraktivní staré varné kotle. Byl podán návrh na jejich vyhlášení kulturní památkou. Město tyto kotle bude zatím muset strpět jako věcné břemeno," podotkla Šipošová.

Až bude na tyto technologické části dokončeno řízení o prohlášení za kulturní památku, rozhodne se o jejich dalším osudu.

Hrad a pivovar byl po dlouhou dobu jednou budovou. V roce 1700 se však rozdělil na areál pivovaru a hradu, přičemž každá tato část měla svého vlastníka. Teď, po třech stech letech, bude Znojmo opět vlastnit celý hrad i zámek a bude jejich jediným vlastníkem.

Částku 26 milionů korun se město zavázalo zaplatit do konce října. Daň z převodu nemovitosti nakonec Heineken zaplatí spolu s městem napůl. Původně přitom Nizozemci chtěli, aby ji zaplatilo celou město. I to byl tedy ústupek pivovarníků.

Vedení města ještě před krátkou dobou nemělo jasnou představu, co s opuštěným areálem pivovaru. Zatím má jen hotovou základní studii, v níž památkáři s architekty rozdělili jeho budovy podle památkové hodnoty. Některé prostory doporučují odborníci nechat bez zásahu, jiné opravit a některé dokonce zbourat.

Zánik znojemského pivovaru Hostan

Značka Hostan se od loňského června vyrábí už jen v brněnském pivovaru Starobrno. O ukončení výroby ve Znojmě rozhodl Heineken již předloni. Z celkem 35 zaměstnanců znojemského pivovaru mohlo tehdy přejít do jiných pivovarů Heinekenu osmnáct z nich.

Na znojemské radnici nyní vzniká studie, která by měla vyřešit, co s historickými budovami dnes již bývalého pivovaru, který sídlil na znojemském hradě.

Hrad dosud láká návštěvníky zejména na nejvýznamnější památku města, která v jeho areálu sídlí. Tou je světoznámá románská rotunda svaté Kateřiny.

Budova z 11. století v sobě ukrývá cenné nástěnné malby. Hrad samotný pak tvoří hlavně barokní zámek, na který byl někdejší hrad přestavěn. V zámku jsou historické muzejní předměty.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Místo lánů polí vytvořil oceněný farmář remízky či sady zamilovaných

Farmář Martin Smetana z Blatničky na Hodonínsku vrátil do vyprahlé krajiny život a pro své nápady nadchl další lidi....

VIDEO: Koně s Mikulášem na saních se splašili, srazili holčičku s mobilem

U vánočního stromu ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku srazili ve středu vpodvečer osmiletou dívku koně, kteří táhli...

Premium

Charita odmítla zaplatit hrob pro uhořelé děti, peníze vybírali podruhé

Tři děti, které zahynuly loni při požáru domu, stále nemají důstojný hrob. To se teď změní díky lidem, kteří se na něj...

Kuriozita, smůla, konec. Brňanky mají bodů jako vítěz, přesto jsou poslední

Basketbalistky KP Brno se v Eurocupu do play off nakonec nepodívají. Turecký Botas totiž v Ankaře padl s polským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budil hněv i posměch, po smrti svérázný ochránce přírody dostal ocenění

Každý rok děkují správci národního parku Podyjí všem, kteří zvelebují zdejší krajinu. Oni sami, ale i veřejnost jim...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Uzavírka Kounicovy ulice v Brně kvůli úniku plynu potrvá delší dobu

Už druhý den dnes v Brně pokračovala uzavírka části Kounicovy ulice kvůli úniku plynu. Zatímco omezení městské hromadné...

Senzory vyčíslí náklady zemědělců na litr mléka, zájem o ně roste

Inteligentní senzory v chlévech i na polích informují zemědělce o nakládání s elektřinou nebo o větrání a svícení....

Kolaudace na brněnském letišti je finta, tvrdí komise. Nájem navrhne ukončit

Společnost Letiště Brno nedodržela dohodu, která jí zaručuje výhodné šedesátileté podnikání na lukrativních krajských...

Z moravské garáže proniká Furch s kytarami až do kolébky country v USA

František Furch začal na Břeclavsku vyrábět akustické kytary začátkem 80. let minulého století. Jeho syn Petr teď s...

Najdete na iDNES.cz