„Dozvědí se o krizové situaci bezprostředně poté, co se stane. Informaci zadá po dohodě s integrovaným záchranným systémem do aplikace pracovník krizového řízení přímo na magistrátu,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Aplikace je ke stažení zdarma, a to na operační systém Android a iOS. Pokud ve městě dojde ke katastrofě, na mobil přijde zpráva, v ní bude uvedeno, co se děje, v jaké lokalitě a jak se mají lidé chovat.
„Právě při velkých krizových situacích je linka 155 výrazně přetížená. Pokud ale člověk obdrží notifikaci s informací o události včetně toho, jak se má chovat, navíc s odkazem na krizový portál města nebo kraje, může se problematickému místu vyhnout,“ řekla Jana Kubalová, náměstkyně pro krizovou připravenost Jihomoravského kraje.
O událostech se navíc dozvědí i lidé, kteří takovou aplikaci nepoužívají. V případě mimořádné události totiž Záchranka přepošle informace i do jiné rozšířené aplikace – Mobilního rozhlasu.
Přes tísňové tlačítko lze přivolat pomoc
Zájemce si musí spustit aplikaci Záchranka a v sekci „Informace“ u varovných upozornění zkontrolovat, zda je Brno zvoleno jako sledovaný region.
„Apelujeme na uživatele, aby také prověřili, že mají pro případ tísňového volání v aplikaci vyplněny veškeré údaje v osobním profilu. Určitě se nemusejí bát, že otevřením aplikace dochází ke kontaktování záchranářů. K tomu slouží tísňové tlačítko, které je třeba držet 5 vteřin,“ uvedl Filip Maleňák, který za vývojem aplikace stojí.
Dodal, že nová funkce varování obyvatel funguje od léta v Plzni a Praze. Další města budou přibývat.
„Pokud v jednom z takových měst dojde k velké havárii, aplikace se ozve i těm, kteří dané město nemají v předvolbě pro upozorňování. Jednoduše podle polohy přijde upozornění i těm, kteří třeba z Plzně přijeli do Brna na návštěvu,“ doplnil.
Každý den pomocí aplikace volá na linku 155 zhruba padesát pacientů. Za dobu fungování byla aplikace využita ve více jak 40 tisících případech. Mohou ji využívat i neslyšící a nevidomí. V současné době funguje nejen v České republice, ale také v Rakousku, na horách v sousedním Slovensku a od minulého měsíce také v Maďarsku.