ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: HZS JmK

Nový web napoví s odškodným za zranění při nehodě. Poškozeným i soudům

  • 5
Vyčíslení bolestného za zranění nebo odškodnění za úmrtí při dopravní nehodě určují soudy. Přestože mají svou metodiku, rozsudky se rozchází, poškození či pozůstalí navíc často požadují mnohem vyšší částky, než jim soudy přiřknou. Nejvyšší soud s Centrem dopravního výzkumu proto spustily aplikaci, která pomůže soudcům i žadatelům.

Čtyřiapadesátiletá žena v říjnu 2016 jela po dálnici, když ji do zadní části auta narazil při předjíždění nákladní vůz. Osobní vozidlo náraz odmrštil do svodidel a mostního pilíře, řidička na místě zemřela.

Její manžel a tři dcery u soudu požadovali celkem 10 milionů korun, nakonec ale dostali necelé dva. Tři pozůstalí obdrželi půl milionu korun, jedna z dcer o 50 tisíc korun méně. „Soud snížil náhradu, neboť tato dcera na rozdíl od ostatních je již samostatná, na matce vyjma citového vztahu zcela nezávislá,“ stojí v rozhodnutí soudu.

Výrazně vyšší částku, než jim soud nakonec přiřkl, žádali pozůstalí i v dalších případech. Často totiž nevědí, na kolik mají nárok.

To platí také pro bolestné z nehod. Například mezi roky 2015 až 2018 dostávali muži za zranění hlavy sumy od 150 do 300 tisíc korun, nemá tak cenu žádat u soudu o milionové částky.

Samotné soudy se přitom ve svých praktikách rovněž liší. Sjednocení rozhodování má pomoci nová webová aplikace, ve které lze vyhledávat podle řady kritérií: pohlaví, věku, roku události nebo druhu zranění.

Aplikace je dostupná každému

„Zpřístupněná elektronická databáze bude jistě velkým pomocníkem pro rozhodovací činnost nižších soudů. Už nyní zaznamenáváme příznivé ohlasy také od advokátů, kteří se k rozhodnutím nalézacích nebo odvolacích soudů dostávají často velmi složitými cestami,“ sdělil předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Aplikaci společně s Nejvyšším soudem spustilo brněnské Centrum dopravního výzkumu. Expertům z něj totiž chyběla data o výši odškodnění pro jejich výpočty ekonomických ztrát z dopravních nehod. Když se po nich sháněli, zjistili, že neexistuje žádná jednotná databáze. Rozhodli se ji tak vytvořit.

„Čerpáme z ní teď údaje pro stanovení průměrné výše odškodnění dle typu následků dopravních nehod,“ uvedl ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Webová aplikace na webu datanu.cz se zatím postupně plní, už teď v ní jsou však stovky rozhodnutí. Po registraci je dostupná každému. Uživatelé v ní mohou zjistit, jaké částky dostávají lidé v případě úmrtí člena rodiny a či při těžkých zraněních, a to nejen při dopravních nehodách.

„Databáze má sloužit jako komplexní zdroj informací v problematice nemajetkové újmy na zdraví,“ doplnil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.