Už žádný exekutor. Peníze bude vymáhat speciální software z Brna

  11:15aktualizováno  11:15
Jen třetinu dluhů platí české firmy včas. Ty menší z nich je ale složité a drahé vymáhat. Změnit to má speciální aplikace vytvořená v Brně, která má ambici částečně nahradit exekutora.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Průměrná česká domácnost loni dlužila 132 tisíc korun a zadlužení pořád roste. Celkem Češi dluží zhruba 1,3 miliardy a podobně jsou na tom i firmy. Ty navíc podle nejnovějších statistik poradenské firmy Bisnode včas zaplatí jen zhruba třetinu faktur.

Vymáhat hlavně menší pohledávky cestou soudu a exekutora je ale zbytečně zdlouhavé a drahé. Jak pro věřitele, tak i pro dlužníka, kterému často kvůli exekutorovi dluh nabobtná o desítky tisíc korun.

Nějak tak uvažovali Brňan Tomáš Hradský a Pražan Robert Novotný, když zakládali svůj „startup“ s názvem Inkaso24. V Brně vznikla aplikace, kterou může živnostník či třeba malá firma několika kliky nasměrovat na dlužníka.

Místo živého exekutora pak začne dluhy vymáhat robot. Začínající služba zatím nemá v Česku srovnatelnou konkurenci.

Vymáhání za tři stovky

„Do naší aplikace dotyčný dluhy nahraje, třeba všechny svoje vystavené faktury měsíc po splatnosti. Chceme pomoci všem, kterým někdo dluží, jednoduchým způsobem pohledávky vymoct co nejrychleji. Nemá smysl čekat rok, protože pak už se dají peníze vymáhat jen velmi těžko,“ konstatoval jeden ze spoluzakladatelů firmy Tomáš Hradský.

Jak aplikace funguje

  • Firma či živnostník zadá na webu dluh a naskenuje doklady.
  • Automaticky se spustí upozorňování dlužníka.
  • Chodí SMS, doporučené dopisy i e-maily.
  • Vymožení jednoho dluhu stojí zhruba 300 korun.

V oboru přitom rozhodně není nový. Už osm let vyvíjí software pro advokáty a správce pohledávek, pomocí kterých spravují dluhy, které předtím nakoupili například od bank. To je ale pro ty, kteří takových dluhů nemají stovky či tisíce, zbytečně složité řešení, se kterým je zároveň poměrně náročné zacházet.

V případě Inkaso24 stačí vyplnit pár kolonek o dlužníkovi a pohledávce na webu, naskenovat doklad a pak už automaticky v časových intervalech začnou chodit e-maily, doporučené dopisy i SMS žádající zaplacení dluhu.

Věřitel přitom má přesný přehled, co už aplikace udělala a co se ještě chystá udělat. Za jedno takové vymáhání se platí do tří stovek korun. A ambice má začínající firma velké. Jen živnostníků je v Česku kolem milionu.

Zákon chrání spíš dlužníka než věřitele

Příležitost Hradský a Novotný cítí kvůli českým zákonům. „Pokud se dnes chce zaplacení faktury v prodlení domoci například drobný instalatér, musí za právníkem. Zákon ale spíše chrání dlužníka, než aby chránil věřitele,“ popisuje Novotný, který se jako právník problematice vymáhání pohledávek věnuje už několik let.

„U nízkých pohledávek do padesáti tisíc korun se zásadně snížily stanovené náhrady za náklady řízení, takže právník chce například pět tisíc korun a vyhláška věřiteli přisuzuje 1 500 korun. Zmíněný instalatér pak má často tendenci místo toho dluh neřešit, než aby na vymáhání doplácel,“ dodává.

Inkaso24 zatím využívá díru na trhu, protože vymáhání menších jednorázových dluhů dnes pro většinu advokátních kanceláří či inkasních agentur není zajímavé. Spoluzakladatelé služby přitom nabízejí jednorázové vymáhání dluhů, ale i systematický postup.

„Pak si v účetnictví stačí nastavit, že k nám putují například všechny faktury, které jsou měsíc po splatnosti. Účetní, které to bývá mnohdy nepříjemné, na to už nemusí myslet a stará se o to automatická aplikace,“ dodal Hradský.

I drobný podnikatel tak vlastně dostává k dispozici službu, kterou jinak za mnoho milionů využívají například banky nebo mobilní operátoři.

Družstva jsou odpovědná za správné vymáhání dluhů

Pro ty nejzarytější dlužníky přitom na webu existuje i tlačítko „odeslat právníkovi“. Toho si zatím firma může nastavit sama.

„Plánujeme ale v každém kraji najít právní kanceláře, se kterými budeme spolupracovat. Ty tak dostanou hotový spis se všemi dokumenty a budou se moci věnovat vymáhání u soudu,“ dodal Novotný.

Pečlivé vymáhání má přitom i právní rozměr. Řada firem má totiž jiné vlastníky a jiné jednatele. Ale právě jednatelé jsou zodpovědní za to, že se chovají s péčí řádného hospodáře a dluhy vymáhají.

Jinak se vystavují riziku postihu majitelem sami. „A stejnou povinnost vymáhat dluhy mají i předsedové bytových družstev, i když to často netuší,“ uzavřel Hradský.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

V Brně se hlasuje o zákazu cirkusů, jejich majitelé pohrozili soudem

Ilustrační snímek.

Až do konce června mohou lidé na portálu BrnoID hlasovat o tom, zda chtějí ve městě zakázat cirkusy. Pokud skutečně...

Kříženec staforda pokousal jiného psa i ženu, majitele hledá policie

Policisté pátrají po majiteli feny, pravděpodobně kříženky stafordšírského...

Na kokršpaněla i jeho majitelku zaútočila minulý týden v Hodoníně kříženka bojového plemene. Ženu museli ošetřit...

Školáci se učili o první pomoci, den nato zachránili tonoucí holčičku

Pět školáků na koupališti ve Veselí nad Moravou zachránilo topící se holčičku,...

Ideální načasování měla výuka první pomoci v jedné ze základních škol ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Den poté, co...

Najdete na iDNES.cz