Polystyren, bóje, sítě. Brněnští vědci našli odpadky i na Antarktidě

  18:50aktualizováno  18:50
Ani jedna z nejodlehlejších končin zeměkoule není ušetřena zamoření lidskými odpadky. V Antarktidě se o tom přesvědčili brněnští vědci, kteří se kromě výzkumu zabývali také sbíráním toho, co do polárních končin vyplavilo moře.

Kromě tradiční polární výpravy na ostrov Jamese Rosse vypravila letos Masarykova univerzita do Antarktidy ještě druhou expedici.

Ta měla kromě zkoumání mechů, hornin a permafrostu ještě jeden speciální úkol – uklidit a připravit na opravu základnu na Nelsonově ostrově.

Vědci z brněnské přírodovědecké fakulty uklízeli staré vybavení ze stanice i nepořádek z pobřeží. Celkem posbírali šest tun odpadu.

„Mořské proudy na pobřeží téměř každý den vyplaví nějaký nepořádek - plasty i polystyren, který do Antarktidy vůbec nesmí, bóje, rybářské sítě, kusy záchranných člunů i letité zbytky dřeva. Jelikož zde dřeviny přirozeně nerostou, je dřevo nepůvodní materiál a odpad,“ vyjmenoval vedoucí výpravy Pavel Kapler, který se do Antarktidy podíval už podeváté.

Jižní ledový oceán, který Antarktidu obklopuje, je podle vědců nejčistší na světě. „Odpad vyplavený na břeh je tak důkazem, že lidská činnost a znečištění způsobené člověkem ohrožuje celou planetu,“ podotkl Kapler. Vědci všechen odpad vytřídili a odeslali k likvidaci do Chile.

Bylo chladněji než obvykle

Stanice CzECO Nelson, kterou na konci 80. let minulého století založil cestovatel Jaroslav Pavlíček, už byla zastaralá a v posledních letech se nepoužívala.

Univerzita si ji na 99 let pronajala od Českého antarktického nadačního fondu. Devítičlenná výprava ji měla připravit tak, aby ji v budoucnu bylo možné opravit a využívat pro vědecké expedice.

Fotogalerie

Nejpočetnější třináctičlenná česká výprava pak vyrazila tradičně na stanici J. G. Mendela, kterou univerzita provozuje na ostrově Jamese Rosse.

„Letošní jižní letní sezona byla chladnější, než je dlouhodobý průměr, což se projevilo i v mírném nárůstu hmoty místních ledovců. Zaznamenali jsme jen osm dní, které měly průměrnou denní teplotu vyšší než nula. Loni jich bylo přes dvacet,“ přiblížil letošní podmínky na ostrově Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Do Antarktidy vyrazili v lednu a vrátili se před několika dny.

Další vědci vyrazili spolu s Chilany na Ostrov krále Jiřího, s Američany do východní Antarktidy a s Turky na palubě lodi objeli několik ostrovů na západě kontinentu.

Nově letos zkoumali třeba i skupinu bakterií produkujících řadu látek, které by mohly sloužit jako alternativa k antibiotikům, nebo vystavovali lišejníky umělému oteplení.

Vědci testovali v extrémních podmínkách i oblečení

„Při experimentech na lišejnících jsme zkoumali jejich odezvu na vysychání a oteplení. Pomocí umělého oteplení v malých sklenících navozujeme předpokládané klima, které bude v Antarktidě za padesát až sto let. Překvapivě na oteplení reagují snížením rychlosti růstu, nikoliv zvýšením,“ prozradil první výsledky Miloš Barták, člen chilské výpravy.

Všechny dovezené vzorky budou vědci v laboratořích zkoumat ještě několik měsíců.

Podruhé v extrémních podmínkách testovali i oblečení – ponožky, boty, čepice – a také vyhřívaná prostěradla. Výrobky, které testem projdou, získají od univerzity ochrannou známku Testováno v Antarktidě. 

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Chátrající stadion v Brně se ve filmu o Zátopkovi promění v olympijský

Záběr z natáčení snímku Zátopek (27. dubna 2019)

Filmaři v čele s režisérem Davidem Ondříčkem v září obsadí opuštěné sportoviště v Brně za Lužánkami. Natočí tam několik...

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

S koncem Velké ceny už se smiřuji, přiznává brněnská primátorka

Brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Je to přesně půl roku, co Markéta Vaňková z ODS přebrala primátorský řetěz a jako druhá žena v historii se postavila do...

Najdete na iDNES.cz