Nejkurióznější sochou na jižní Moravě je podle čtenářů brněnský orloj

  12:24aktualizováno  12:24
Časostroj na brněnském náměstí Svobody je podle čtenářů MF DNES a iDNES.cz nejkurióznější sochou na jihu Moravy. Z šesti kandidátů získal v anketě nejvíce hlasů a postupuje do celostátního kola. To začne už v pátek ve 12:00.

Časostroj na brněnském náměstí Svobody oslaví 18. září už tři roky. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Redakce MF DNES a iDNES.cz vybraly do ankety o nejkurióznější sochu jižní Moravy šest kandidátů. Každý čtenář mohl v tajném hlasování, které skončilo ve čtvrtek 21. března v poledne, vybrat dva své favority.

Výsledky ankety si prohlédněte zde

Čtenáři rozdali v anketě celkem 2 172 hlasů, 859 z nich získal právě brněnský orloj. Na druhém místě s 564 hlasy skončil památník přátelství v Břeclavi, třetí místo s 301 hlasy pak plastika kvasinky vinné v Hustopečích.

Vítěz jihomoravské ankety postupuje do celostátního kola. To začne v pátek 22. března. Nejkurióznější sochu Česka budeme znát ve čtvrtek 28. března ve 12:00.

A které sochy na jihu Moravy o účast v celostátním kole bojovaly? Podívejte se na všech šest kandidátů.

1Socha Spravedlnosti

Umělecké dílo akademického sochaře Mariuse Kotrby stojí před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně. Znázorňuje muže zvedajícího těžký kvádr, symbol spravedlnosti.

Socha Spravedlnosti v Brně

"Spravedlnost je záležitost těžká a zároveň křehká. Je údajně v rukou těch, kteří vládnou na zemi. Figura Spravedlnosti nevládne, ale potýká se. Na první pohled ztuha, ale pak hmotu kvádru jen lehce přidržuje a vybalancovává. Proud vody ji zespodu jakoby nadzvedává, někdy zlehka, jindy silou,"  řekl o svém díle autor.

Socha Spravedlnosti je jednou ze série čtyř soch, které budou na Moravském náměstí. Celá série je inspirována čtyřmi ctnostmi starořeckého filozofa Platóna: spravedlností, odvahou, mírností a prozíravostí.

2Nahý Mozart

Rokokový andílek s jedním křídlem balancující na hraně své geniality se vznáší před brněnským divadlem Reduta. Nahota má být symbolem svobody, volnosti a radosti. Tvůrce Kurt Gebauer použil dětské tělíčko s dospělou hlavou génia. Mozartovský motiv odkazuje k vystoupení jedenáctiletého Mozarta v Redutě v prosinci roku 1767.

Socha Mozarta v Brně
Socha Mozarta v Brně

Socha Mozarta stojí od roku 2008 a je prvním dílem v projektu Sochy pro Brno, jehož cílem je osadit město během deseti let deseti novými sochami. Každá z nich bude věnována jednomu velikánovi spjatému s Brnem.

3Orloj na náměstí Svobody

Brněnský "orloj" na náměstí Svobody je dost možná nejkontroverznější z účastníků ankety. V pravém slova smyslu se nejedná o sochu, žulový monument za dvanáct milionů korun je ovšem těžké někam zařadit.

Časostroj na brněnském náměstí Svobody oslaví 18. září už tři roky.

Primárně jde o časostroj ve tvaru střely, který má Brňanům připomínat obléhání města Švédy za třicetileté války. Přesný čas je však pro většinu lidí těžké určit a tak jde hlavně o turistickou atrakci.

Každý den v jedenáct hodin (podle pověsti Brňané nechali zvonit poledne o hodinu dříve, když se dozvěděli, že Švédové právě v poledne obléhání města ukončí - pozn. red.) se totiž po vnitřním obvodu časostroje začne kutálet skleněná kulička, kterou si mohou lidé chytit v několika otvorech.

Kulička je běžně v barvách města Brna, při různých příležitostech ale město nechává vyrobit zvláštní série. O Vánocích tak z orloje padaly kuličky s andělem, při výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela byly zelené a při Dnech Brna zase tmavé.

4Plastika kvasinky v Hustopečích

Netradiční sochou se mohou pochlubit i Hustopeče na Břeclavsku. V květnu roku 2007 bylo na nádvoří tamního domu U Synků slavnostně odhaleno unikátní kamenné dílo - plastika kvasinky vinné v 70000krát zvětšené podobě.

Socha kvasinky vinné v 70 000krát zvětšené podobě v Hustopečích na Břeclavsku.
Socha kvasinky vinné v 70 000krát zvětšené podobě v Hustopečích na Břeclavsku.

Kvasinka je zachycena ve stádiu dělení. Pískovcový výtvor se ihned po odhalení dočkal zapsání do knihy českých rekordů jako největší zvětšenina živého organismu u nás.

5Památník přátelství v Břeclavi

Tvůrcem památníku v břeclavské části Poštorná je Alfred Stohl. Památník podle mluvčí tamní radnice Elišky Windové symbolizuje historickou spolupráci města s rakouským Zwentendorfem. 

Památník přátelství v Břeclavi

"Na památníku a v jeho vnitřní části jsou informace a předměty kulturně-historického významu z Břeclavi a partnerské obce Zwentendorf. Na zadní straně je možné sledovat časovou linii zvýrazňující sounáležitost míst Zwentendorfu a Břeclavi," popisuje mluvčí.

Cílem projektu byla podle Windové hlavně podpora přátelství na česko-rakouském příhraničí. Památník, který se i kvůli plechovkám uvnitř podobá automatu na pití, však svým vzhledem doposud lákal hlavně vandaly.

Ti ho na místě nedaleko kostela v Poštorné několikrát poškodili a radnice ho proto nakonec po poslední opravě nechala přesunout. "Památník je nově umístěný v oploceném areálu ZŠ Na Valtické," dodala Windová.

6Pomník generální stávky roku 1920 v Hodoníně

Nejstarší z účastníků ankety se nachází na křižovatce ulic Národní a Štefánikovy v Hodoníně. Pomník generální stávky postavil v roce 1965 Vladimír Koštoval.

Sousoší na památku generální stávky v Hodoníně.
Sousoší na památku generální stávky v Hodoníně.

Jde o připomínku stávkové vlny, která Československem proběhla v roce 1920 a byla součástí sporů mezi vedením sociálně demokratické strany a její marxistickou levicovou frakcí.

Hodonín s okolím byl tehdy na den paralyzován ozbrojenými dělníky, nápravu zajistily armádní oddíly a stanné právo.

Finalisty ze všech krjaů najdete ZDE

Vyberte nejkurióznější sochu v Jihomoravském kraji

Krajské kolo ankety skončilo v poledne 21. března. Nejkurióznější socha postupuje do celostátního kola.
celkem hlasů: 2172

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 21. března 2013. Anketa je uzavřena.

Orloj na náměstí Svobody
Orloj na náměstí Svobody 859

V pravém slova smyslu není brněnský "orloj" na náměstí Svobody socha. Žulový monument za dvanáct milionů korun, který má připomínat střelu, je ovšem těžké někam zařadit.

Památník přátelství v Břeclavi
Památník přátelství v Břeclavi 564

Tvůrcem památníku v břeclavské části Poštorná je Alfred Stohl a jeho dílo symbolizuje historickou spolupráci města s rakouským Zwentendorfem. Lidem ovšem často připomíná automat na nápoje.

Plastika kvasinky
Plastika kvasinky 301

Netradiční sochou se mohou pochlubit i Hustopeče na Břeclavsku. V květnu roku 2007 bylo na nádvoří tamního domu U Synků slavnostně odhaleno unikátní kamenné dílo - plastika kvasinky vinné v 70 000krát zvětšené podobě.

Socha Spravedlnosti
Socha Spravedlnosti 217

Umělecké dílo akademického sochaře Mariuse Kotrby stojí před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně. Znázorňuje muže zvedajícího těžký kvádr, symbol spravedlnosti.

Nahý Mozart
Nahý Mozart 172

Rokokový andílek s jedním křídlem balancující na hraně své geniality se vznáší před brněnským divadlem Reduta. Nahota má být symbolem svobody, volnosti a radosti. Tvůrce Kurt Gebauer použil dětské tělíčko s dospělou hlavou génia.

Pomník generální stávky roku 1920 v Hodoníně
Pomník generální stávky roku 1920 v Hodoníně 59

Nejstarší z účastníků ankety se nachází na křižovatce ulic Národní a Štefánikovy v Hodoníně. Pomník generální stávky postavil v roce 1965 Vladimír Koštoval.

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Najdete na iDNES.cz