„Poručík Kiggins položil svůj život za svobodu v boji proti tyranii. Společně s dalšími českými vojáky nebo piloty jsme bojovali a vyhráli jsme. Spolupracujeme i dnes při boji proti ruské agresi na Ukrajině,“ pronesl v Brně americký velvyslanec Bijan Sabet.
Co se před 80 lety stalo? Celkem čtyřicet stíhačů ve středu 11. října 1944 vyletělo ze základen v jihoitalském San Severu s cílem poškodit na území Protektorátu Čechy a Morava co nejvíce techniky, kterou využívali němečtí okupanti k boji nebo k transportu válečného materiálu. Z mise se nevrátili tři piloti, z nichž jeden byl právě jednadvacetiletý Kiggins.
Příslušníkovi amerických vzdušných sil se stal osudným útok na vlakovou soupravu s leteckým benzínem u nádraží v brněnské Slatině. Jeho stíhačka P-51B Mustang, přezdívaná Miss Betty podle pilotovy matky Elizabeth, byla při tomto náletu sestřelena německým protileteckým dělem, které bylo zamaskované v Tuřanském lesíku. Zásah ani pád Kiggins nepřežil. Jeho poslednímu letu je věnovaná i aktuální výstava na brněnském hradu Špilberk.
Před osmdesáti lety bojoval nad Brnem proti Němcům, domů už se nevrátil |
Právě tam si dnes nově nalezené ostatky amerického pilota převzal velvyslanec Spojených států od ředitele Muzea města Brna Zbyňka Šolce (ODS).
„Nález ostatků pilota Williama L. Kigginse je pro nás nejen připomínkou hrůz druhé světové války, ale také symbolem důležitého pouta mezi Českou republikou a Spojenými státy. Jsme hrdí, že můžeme pomoci k důstojnému uzavření tohoto historického příběhu a případnému navrácení ostatků padlého vojáka jeho rodině,“ řekl Šolc.
Na nové ostatky pilota narazili archeologové při přípravě výstavby skladovacích hal v brněnské Slatině v místě dnes již 80 let staré tragédie, kde našli i trosky jeho letounu P-51B Mustang.
Milovníci vojenské historie si pilota chodí připomínat na hřbitov ve Slatině, kde byl původně pochován a v roce 2007 mu tam byl odhalen pomník ve tvaru zmenšeného křídla jeho letounu. Stejně tomu bylo i letos v říjnu.
Dříve nalezené pilotovy ostatky dnes leží v americkém státě Ohio, konkrétně v Kigginsově rodném městě Toledu. Tam byly převezeny z největšího evropského hřbitova padlých Američanů ve francouzském Saint Avold u Mét, kde Kigginsovo tělo krátce po válce také odpočívalo. Co bude s nově náleznými ostatky po návratu do USA, zatím není jasné.