Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Podzemní labyrint přinesl jeskyňářům smrt, těla se našla až čtvrtý den

  12:25
Zkušení, připravení, dostatečně zásobení a proškolení v potápěčském kurzu. Tak vyrazili na další z řady průzkumů dva neprofesionální speleologové. V chodbách Amatérské jeskyně v Moravském krasu přesto našli smrt. Zavinily ji rozmary počasí, které přesně před padesáti lety rozvodnily jeskynní říčky.

Jeden z prvních snímků povodňové chodby (dole), která byla dlouho jedinou cestou, kudy se dalo dostat do Amatérské jeskyně. | foto: Zdeněk Šerebl

Milan Šlechta a Marko Zahradníček se měli do podzemí vydat ještě se dvěma kamarády, ti však svou účast odřekli. Na čtyřdenní plánovanou výpravu tak vyrazili sami. A ačkoli to nebyli žádní začátečníci, denní světlo viděli oba v sobotu 29. srpna 1970 naposledy.

„Ten den byl vyšší stav vody, ale nebylo to ještě za hranicí. Srpen byl prostě deštivější. Závažné to začalo být, když v sobotu za desítky minut padl metr srážek. Srážky byly extrémní a náhlé, ve žlebech plavala auta, tak prudká ta průtrž byla,“ líčí neobvyklé počasí speleolog Petr Zajíček ze Správy jeskyní Moravského krasu. 

Jeden z prvních snímků povodňové chodby, která byla dlouho jedinou cestou, kudy se dalo dostat do Amatérské jeskyně.

Amatérská jeskyně tehdy ještě zdaleka nebyla tolik probádaná, přístup tam vedl jen přes Povodňovou chodbu a sifon. „Právě tam to bylo nejkritičtější, což se pak klukům stalo osudným. Mohli se tam dostat jen potápěči, i proto se dolů nespouštěli moc často. Bohužel měli smůlu na to, jaký čas si pro výpravu vybrali,“ poukazuje Zajíček. 

Čtyři metry vody navíc stačí

Mimořádně vysoké a náhlé bouřky zasáhly především severní část krasu, rozvodnila se povodí Bílé vody i Sloupského potoka. Podle dobových záznamů se oblastí tak zběsilá voda nehnala několik desetiletí, případně vůbec neměla pamětníka. V oficiální zprávě o tragédii vyčíslili její autoři vzedmutí vody o dva a půl, jinde až o čtyři metry. 

Šlechta se Zahradníčkem komunikovali s ostatními na povrchu polním telefonem. O zvýšené hladině se bavili podle zprávy ještě v 17:30 hodin, pak už se týmu na povrchu neozvali. Záchranné práce se nakonec rozvrstvily do několika dní. Ještě v neděli však tým i příbuzní doufali, že oba kamarádi průtrž přežili.

„Situace ve večerních hodinách vylučovala jakékoliv proniknutí do prostor prolongace Amatérské jeskyně. O osudu účastníků panoval názor, že se uchýlili do vyšších prostor nad hladinou vzdutých vod a tím, že mají s sebou dostatek jídla, spací pytle i další výzbroj, jsou v relativně příznivých podmínkách,“ stojí ve zprávě. 

Dnes už zesnulý speleolog a přítel obou nešťastníků Vojtěch Gregor v jedné ze vzpomínek potvrdil, že počasí záchranné práce nedovolovalo. „O tom, že kluci sfárali do Amatérky, jsem se dozvěděl až další den (v neděli). Přesto se do hlubin nešlo pořádně dostat. Dveře do jeskyně byly otevřeny, a tak jsme mohli provést první popřívalový sestup do Amatérky. Nikdy předtím jsem v ní nebyl. Zjistili jsme jeden důležitý fakt: vertikální přístupové propasti a šachty byly průchozí, srážková voda je nepoškodila. V řečišti pod Dómem Objevitelů jsme však zastihli rozběsněnou Bílou vodu, která znemožňovala další postup,“ popisoval Gregor. 

Později na místo dorazily i potápěčské a záchranářské týmy. V úterý potápěči našli za sifonem části Milanovy a Markovy výstroje. „Pro extrémní podmínky, fyzické vyčerpání a nedostatek vzduchu v láhvích museli potápěči vystoupit,“ konstatoval Gregor.

Čtyři dny po posledním telefonátu se konečně podařilo oba nešťastníky najít. Bezduchá těla ležela asi sedmdesát metrů za sifonem, vzájemně spoutaná lanem. „Otec Marka Zahradníčka byl celou dobu na místě, viděl jsem ho vybírat vodu z postranních vrtů. Usilovně hledal v tom nečase jinou cestu, jak se za svým synem dostat. Ale bylo to marné,“ vybavuje si pamětník tragédie a někdejší ředitel krasových jeskyní Ladislav Slezák.

Smutnou pravdu nakonec příbuzným sdělil lékař. „Pro rodinu Šlechtových to musela být hrozná rána, protože v jeskyních našel smrt už jejich druhý syn. Jirka Šlechta zemřel o pět let dříve v jeskyni 13C, která je po trase,“ doplňuje Slezák.

Vyprošťovat těla se navzdory nebezpečí vydali kamarádi utonulých. Báňští potápěči nejdříve protáhli těla sifonem a následně 800 metrů dlouhou Povodňovou chodbou. „Uložili je, uzavřená ve spacích pytlích, na břehu Bílé vody pod Dómem Objevitelů. Poté celá skupina vystoupila na povrch. Následně, po téměř deseti hodinách fyzicky i psychicky vyčerpávající práce se nám podařilo dopravit obě těla dostat na povrch, z věčné tmy Amatérské jeskyně do bezhvězdné noci nad ránem pátku 4. září,“ vzpomínal Gregor.
Jedinou útěchou pro všechny byl lékařský verdikt, který oznamoval, že oba speleologové zahynuli už první den své výpravy.

Jeskyni objevili speleologové Plánivské amatérské skupiny teprve rok před tragédií, právě po nich dostala své jméno Amatérská. „Amatéři měli základní tahy zmapované, ale odhaduji, že věděli o pětině toho ohromného areálu, který Amatérka skýtá. Bylo náročné se spustit dolů,“ přemítá Zajíček.

Exkurzí do podzemí se sedmadvacetiletý Šlechta i šestadvacetiletý Zahradníček účastnili pravidelně. Kvůli dalšímu prozkoumání a zdokumentování se do jeskyně vypravili i osudného 29. srpna 1970. „U zásahu pomáhaly stovky lidí, z nichž většina už mezi námi bohužel není,“ vybavuje si ještě Zajíček. 

Amatéři samostatně do jeskyně nemohli

Přesto, anebo právě proto, mezi jeskyňáři stále kolují i jiné pohledy na celou tragédii a spekulace o tom, na čí straně byla vina. Jednou verzí je podle informací MF DNES třeba touha Milana Šlechty po vlastním průzkumu. Do podzemí se údajně vydal jen o den dřív, než byla naplánovaná skupinová výprava. Jinou ze zpochybňovaných skutečností je bdělost těch, kteří obsluhovali polní telefon na povrchu a jejich nedostatečné varování kolegů pod zemí.

Jisté však je, že po tragédii do Amatérské jeskyně na dlouhých 23 let amatéři samostatně bádat chodit nesměli. „Později už další expedice řídila Akademie a amatérům přístup odepřela. Bylo to zčásti kvůli bezpečnosti, ale řekl bych, že to bylo částečně i politické rozhodnutí. Amatéři se sice přidávali jako členové týmu, ale nikdy si už průzkumy neřídili sami,“ vysvětluje Zajíček s tím, že nyní je už Amatérská jeskyně bezpečná. Zajistila to uměle proražená jiná přístupová cesta, štola.

V den tragédie si speleologové každoročně v Moravském krasu připomínají všechny, kteří v podzemních chodbách zahynuli. I letos se pieta uskuteční u jeskyně 13C v sobotu v 17 hodin.

  • Nejčtenější

Muž ráno otevřel cizí ženě, prošla kolem něj a opilá usnula na gauči

Nečekanou návštěvu měli majitelé domu v Břeclavi. Na jejich dveře zazvonila cizí žena, vešla dovnitř a usnula tam. Muž,...

Jsem hladový, stálo v centru Brna na koláži Zemanových fotek s kosočtvercem

Na brněnském náměstí Svobody se ráno objevilo nečekané dílo. Tvořila jej koláž fotografií prezidenta Miloše Zemana...

Manželé našli v lese 900 let staré mince, poklad nevyčíslitelné hodnoty

Muzeum Blanenska chystá výstavu pokladu 800 mincí nevyčíslitelné hodnoty. Keramickou nádobu devět století skrýval lesní...

Vzdělávat specialisty na fastfood? Prokristapána, diví se Pohlreich

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich kritizuje plán školy z Blanska, která chce dát hrstce vyvolených učňů šanci vyjít ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voda po deštích vytvořila v Moravském krasu jezero, ze skály se stal ostrov

Voda po vydatných deštích dělá starosti také správcům Moravského krasu na Blanensku. Konkrétně v místech, kde se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Jízda na kole Znojmem už nebude „o ústa“, cyklostezku logicky pospojují

Ve Znojmě je to na kole nepohodlné i riskantní. To se má změnit. Chystají se stojany, značení a také logičtěji napojená...

Kresbami provedl princeznu časem. Ilustrace pohádky má na svědomí student

Na správnou cestu navedl princeznu z nové pohádky svými kresbami talentovaný student Matěj Polášek z Hustopečí. Jeho...

Dezinformace mají efekt jako bombardování nemocnic, říká datový analytik

Premium Ve zvládání epidemie je pět minut po dvanácté, tvrdí datový analytik Petr Ludwig, který v září na svém Facebooku trefil...

Kuchař z luxusní restaurace v koronavirové krizi řídí nemocniční „kotlařinu“

Pracoval ve špičkové restauraci, kvůli covidu ale kuchař z brněnského Borgo Agnese nastoupil do kuchyně Fakultní...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...