Kraj nekoupí akcie Technologického parku, teď ho chce získat Brno

  10:51aktualizováno  10:51
Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. Do jednání se nyní vloží město, které už polovinu areálu vlastní. Většina zastupitelů souhlasí.

Krajský zastupitel Petr Vokřál (vpravo) debatoval s náměstkem Janem Vitulou. Oba hlavní zastánci nákup akcií nakonec neprosadili. Teď alespoň věří, že se to povede Brnu | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Déle než rok se jihomoravský náměstek pro vědu a výzkum Jan Vitula (TOP 09) snažil přesvědčit ostatní zastupitele, aby hejtmanství na dluh koupilo polovinu akcií Technologického parku v Brně, kde sídlí významné firmy jako IBM či Red Hat.

Při čtvrtečním klíčovém hlasování však ruku pro obří investici za zhruba 550 milionů korun zvedlo pouze 25 z 62 přítomných krajských zastupitelů.

Návrh shodili ze stolu zástupci lidovců či ODS, ale hlavně koaliční partneři z ČSSD. „V podání Jana Vituly to vypadá, že když neschválíme nákup Technologického parku, tak zítra nevyjde slunce. Přátelé, vyjde!“ zaútočil Michal Hašek (ČSSD), který kraj jako hejtman osm let vedl.

„Jenže jestliže polovinu parku koupí soukromý investor, tak úplně stačí, když bude točit palcem, a do tří let je park vybydlený. Nyní máme štěstí, že se současný majitel chová vstřícně,“ kontroval Vitula.

Nakonec to však vypadá, že park stejně zůstane ve veřejné správě. O podíl se totiž nečekaně přihlásilo Brno, které už vlastní druhou polovinu akcií a na zbytek má předkupní právo.

„Jako krajská zastupitelka se zdržuji hlasování, ale jako brněnská zastupitelka bych, byť váhavě, zvedla ruku pro,“ prohlásila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) s tím, že kraj je na takovou investici příliš zadlužený, zato Brno má větší možnosti.

Fotogalerie

Proto nyní vedení města vstoupí do jednání s majitelem akcií – dubajskou firmou P&O – a pokud bude nabídka výhodná, přistoupí na ni. Stalo by se tak vlastníkem celého Technologického parku.

Pokud se brněnští radní záměr opravdu pokusí prosadit, je téměř jisté, že se jim to podaří. Už teď totiž mohou počítat s osmnácti opozičními hlasy nejsilnější strany v zastupitelstvu – hnutí ANO.

„Kdyby Brno koupilo zbytek akcií, půjde o druhé nejlepší řešení. Obávám se však o čas a musím se zeptat, zda zastupitelé sedící dnes na kraji s mandátem také na městě jsou ochotní za měsíc ve stejné věci zvednout ruku při hlasování v Brně,“ podotkl krajský zastupitel a brněnský exprimátor Petr Vokřál (ANO), který společně s Vitulou nákup Technologického parku pro hejtmanství od začátku podporoval a jednání také vedl.

ANO a ODS mají v Brně dohromady 32 hlasů, ačkoliv k prosazení záměru jim stačí jen 28.

Podle průzkumu MF DNES se však mohou spolehnout na mnohem širší podporu. Vyloženě proti je stejně jako na kraji jen ČSSD, nákup naopak určitě schválí lidovci.

Nákup Technologického parku

Jak se hlasovalo na kraji

  • Pro odkup akcií (25 hlasů): ANO (15), TOP 09 + Žít Brno (4), Zelení a Piráti (3), část KSČM (3 – Koudelka, Pojezný, Tesařík) 
  • Proti (9): ČSSD (9) 
  • Zdrželi se (28): KDU-ČSL (10), ODS (6), SPD a SPO (4), Starostové pro jižní Moravu (4), zbytek KSČM (4)

Co udělá Brno?

  • Pro odkup akcií (40 hlasů): ANO (18), ODS (14), KDU-ČSL (8) 
  • Proti (5): ČSSD (5) 
  • Zatím nerozhodnutí (10): Piráti (6), SPD (4)

Pozn. red.: Brněnské zastupitelstvo má celkem 55 členů, ke schválení investice tak stačí alespoň 28 hlasů.

„Přijde mi, že je správné, aby Technologický park zůstal ve vlastnictví veřejného sektoru. Na jednání brněnské rady jsme se bavili, že pokud kraj park nekoupí, oslovíme dopisem vedení firmy P&O. Lidovci nákup podpoří. Jde o rozvojové území a my máme zájem na tom, aby se tam usadily špičkové firmy, navíc už půlku akcií vlastníme,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Pro Brno vyšší cena?

Kraj si s dubajskou firmou dohodl přednostní právo na vyjednávání. Podle Vituly tak nyní nabídka na polovinu Technologického parku přistane právě na brněnském magistrátu. „P&O chce akcie prodat, takže logicky osloví Brno. Lze očekávat, že cena bude vyšší než 550 milionů, které měl zaplatit kraj. Město pravděpodobně dostane třicet dnů na vyjádření,“ tvrdil ve čtvrtek Vitula.

Takový vývoj předpokládá i náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti), který město zastupoval při jednáních s hejtmanstvím, když se před zvažovaným nákupem akcií krajem řešilo, kam má Technologický park směřovat.

Zda ale podpoří případný nákup akcií v Brně, Piráti zatím nevědí. Zřejmě si vyžádají ekonomickou analýzu, kterou si nechal vypracovat kraj.

O akcie mají zájem i soukromé firmy, například CTP či Trikaya. Technologický park nyní tvoří čtrnáct budov. Své sídlo zde našlo přes dvacet společností, které dohromady zaměstnávají více než pět tisíc lidí.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Brno chce po developerech také školky a hřiště, zvýší to ceny bytů

Kdo chce ve větším stavět bytové domy v Brně, musí se postarat i o zázemí pro jejich obyvatele. Město chce vedle sítí a...

Půlmiliardový projekt nefunguje, lednické jízdárny tak zaplní turisté

Půl miliardy korun stála velkolepá přeměna zámeckých jízdáren v Lednici na multifunkční centrum. Ze zchátralého objektu...

Premium

Noční křik a sirky ve vypínačích. Sociální byty bude hlídat agentura

Radnice Brna-sever chystá radikální bezpečnostní opatření kvůli sociálním projektům. Problematické domy ve Vranovské...

Zloději v Brně vytrhli autem mříž klenotnictví, ukradli šperky za miliony

Čtyři maskovaní muži vykradli brzy ráno klenotnictví v centru Brna. Pomocí černého Audi A6 vylomili mříž a z prodejny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz