Seriál akcí oslavujících století Masarykovy univerzity vyvrcholí v sobotu 15. června Festivalem MUNI 100 na brněnském výstavišti.
Večerní nebe při něm rozzáří show, kterou se pořadatelé tradiční přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis rozhodli věnovat třem brněnským univerzitám, které letos slaví kulatá výročí.
Právě zařazení ohňostroje rozladilo skupinu akademiků Masarykovy univerzity. „Jsme spolu s dalšími kolegy přesvědčeni, že univerzita jako centrum vzdělanosti a kultury by se měla od přírodě i senzitivním lidem nepřátelské atrakce distancovat,“ napsala médiím socioložka Hana Librová.
Svůj postoj následně pro portál iDNES.cz rozvedla. „Lidi mají ohňostroje rádi, ale je otázka, jestli nevědí o jejich škodlivých efektech, nebo jestli informace mají a vytěsňují je. Přitom nejde o neškodnou zábavu, není náhoda, že řada měst už ohňostroje omezuje,“ uvedla Librová.
Jako nejdrastičtější dopady ohňostrojů zmiňuje ty ornitologické, které jsou dokázány a kvantifikovány.
„To platí hlavně pro ohňostroje na (brněnské) přehradě. Když se teď, tedy v době hnízdění, ozvou rány, které nadšené diváky tak fascinují, ptáci zmateně opouštějí hnízda a často se na ně nevracejí,“ upozorňuje Librová. Opuštěná mláďata v takových případech uhynou.
Univerzita ohňostroj neorganizuje, reaguje mluvčí
Podle socioložky je argumentů proti ohňostrojům víc. Mají neblahý vliv i na zdraví lidí, zejména těch, kteří mají kardiostimulátory. Významné je i hledisko ekonomické, protože ohňostroje nejsou levnou podívanou.
Masarykova univerzita však podle své mluvčí Terezy Fojtové není organizátorem ani iniciátorem slavnostního ohňostroje, ani jej neplatí.
„Ohňostroj je součástí programu Ignis Brunensis. Organizátoři se rozhodli jej věnovat všem brněnským univerzitám, které letos slaví výročí. My to respektujeme stejně jako názor našich akademiků na ohňostroje obecně,“ sdělila Fojtová.
Protestující, mezi které se řadí vyučující i studenti, se obrátili na své zástupce v akademickém senátu, a jejich prostřednictvím na vedení univerzity. Ve snaze o zrušení ohňostroje ovšem neuspěli.
„Je třeba vzít v úvahu, že ohňostroj byl dar, který univerzita dostala ke stým narozeninám, a že v době našeho protestu bylo všechno dojednané. Šlo nám o to, aby veřejnost znala názor části akademiků, který spočívá ve snaze o prohloubení poznání a v citlivém přístupu ke světu, který nás obklopuje,“ poznamenala Librová.
Ohňostroj v Brně zahnal bouřku, na přehradě ho vidělo 180 tisíc lidí:
3. června 2018 |