Místo graffiti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

  9:57aktualizováno  9:57
Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je podoba letošních speciálních hrnků, které vyzdobil anonymní umělec Timo.

Po hrncích od výtvarnice Venduly Chalánkové se loni před Vánocemi jen zaprášilo. Kreslířka komiksů na nich ztvárnila osobnosti z brněnské kulturní scény, mezi kterými se objevil i streetartový umělec Timo.

A právě tento autor specifických graffiti vzkazů a básniček, který tají svou identitu, se postaral o letošní kolekci. Kromě kočky, psa a kaprů zdobí tři druhy hrnků i pro Timovu tvorbu typické komiksové bubliny se společenskými narážkami.

„Nabízíme i kolekci pohlednic od Tima. Takové může vymyslet jen on. Těšíme se, že ještě před Vánocemi budeme dodělávat další várku,“ řekla ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková.

V prodeji budou hrnky s Timovými motivy v informačních centrech se začátkem trhů od 23. listopadu za 150 korun. Klasické vratné kelímky a hrníčky na punč a svařák u stánků budou mít dál tradiční ježíškovský motiv.

Hlavním grafickým prvkem letošních trhů, prodloužených i přes vánoční svátky, je drahokam a zrcadlení se v něm. Bude obsažený i ve videomappingu promítaném na náměstí Svobody.

V sobotu přivezou vánoční strom a otevřou se divadlo

Adventní trhy odstartuje rozsvícení stromu 23. listopadu. Jejich předehra se uskuteční už tuto sobotu symbolickým předáním vánočního stromu na náměstí Svobody.

Fotogalerie

„Vracíme se k tradici a stejně jako v roce 1924 přiveze strom povoz tažený koňmi. V Bílovicích nad Svitavou začínáme kulturním programem už v 9.30 na Těsnohlídkově náměstí,“ pozval bílovický starosta Miroslav Boháček (Nový směr). Na brněnské náměstí dorazí průvod kolem 16. hodiny.

Poté se zájemci přesunou k Janáčkovu divadlu, které se v 18 hodin slavnostně otevře. O hodinu později začne premiéra opery Příhody lišky Bystroušky. Ta zároveň zahájí mezinárodní festival Janáček Brno.

„Pokusili jsme se příběh interpretovat očima dětí. Spojila se nám idea světa opuštěných dětí a dospělých, kteří se o ně starají. Když pohlédnou do dětských očí, vidí zpětně celý svůj život,“ řekl režisér a šéf operního souboru Jiří Heřman.

Divadelní operu budou moci lidé sledovat i na internetu

Autorem předlohy k Janáčkově opeře je Rudolf Těsnohlídek, zároveň také zakladatel tradice vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně a iniciátor vzniku dětského domova Dagmar, jehož prostředím se autoři nové inscenace inspirovali. V představení nebudou chybět ani dětští interpreti. Divadlo ke spolupráci přizvalo 22 malých zpěváků z Dětského sboru Brno.

Zájemci mohou operu sledovat z domu přes internet. V neděli 18. listopadu se divadlo poprvé zapojí do projektu Opera Vision a představení od 15 hodin bude streamovat.

Letošní ročník festivalu Janáček Brno se věnuje stému výročí republiky a uvede všechny Janáčkovy opery. Dílo českého velikána představí špičkoví zahraniční umělci. Vlámská opera zahraje Věc Makropulos.

Velšská národní opera předvede pod taktovkou českého dirigenta Tomáše Hanuse operu Z mrtvého domu. Polský soubor z Poznaně nastudoval Její pastorkyni. Přehlídka potrvá do 5. prosince.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Další z rubriky

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Najdete na iDNES.cz