Martinu Drásalovou Jihoafrická republika uchvátila. V juniorské kategorii dojela v mezinárodním závodě South African International Challenge 2012 dvanáctá.
South African International ChallengeZávod v endurance, tedy ve vytrvalosti, se jel v Jihoafrické republice za účasti devíti českých jezdkyň. Trať měřila 120 km a vyrazily na ni: Silvie Lorenzová (3. místo ve své kategorii), Helena Terberová (9.), Martina Drásalová (12.), Luisa Kopecká (13.), Tereza Kucharská (22.) a Ivana Filakovská (37.). Nedokončily Dana Hladišová, Natálie Terberová a Karolína Pflugová. |
Dvacetiletá česká reprezentantka v endurance, tedy vytrvalostní jízdě, sedlá koně od útlých let. V zahraničí však závodila na vypůjčeném Zin Zanovi. "Každý má jiný chod, tak jsem počítala s tím, že budu odřená. Ale měla jsem takového medvídka. Byl to statečný a pohodlný kůň," vzpomíná studentka prvního ročníku molekulární biologie a genetiky na Masarykově univerzitě.
Na prvním ze čtyř okruhů stodvacetikilometrové trati ho musela brzdit, ale brzy se sladili. "Lepší, než kdybych ho musela tlačit dopředu, to bych asi nevydržela," usmívá se Drásalová.
Závod probíhal na území farem. "Člověk si to mohl víc užít. Potěšilo mě přátelské prostředí. Mávali nám místní černoši a halekali na nás, jestli si to užíváme, tak jsme odpovídali, že ano," směje se dívka z jezdeckého klubu La Sard Brno.
Sto dvacet kilometrů zvládla s povinnými třemi přestávkami zhruba za sedm hodin a průměrnou rychlostí 15,5 kilometru za hodinu.
Černoši se báli jít pro pivo
Postavení bělochů a černochů v zemi ji rovnoprávné nepřišlo. Třeba podle toho, že černoši vykonávali kolem koní spíše podřadnější práce.
"Když jsme se po závodě vraceli do chatky ve společném kempu, přišli za námi dva a mávali penězi. Pochopila jsem, že chtějí pivo, tak jsem jim ukázala stan, kde se prodávalo. Bylo na nich vidět, že se tam bojí," myslí si.
Za necelé dva týdny jede do Mikulova na mistrovství republiky. "Jsem poslední rok juniorka, takže bych moc chtěla uspět," přeje si.