Pražáci nám tady nebudou dělat nábory, zlobí se Brno. Pořádá akci na truc

  8:47aktualizováno  8:47
Že řevnivost mezi Brnem a Prahou je jen klišé? Pražské sdružení Sporťáček se přesvědčilo, že alespoň ve sportu válečné zákopy pořád existují. Letos už pomáhalo pořádat nábor sportovním klubům ve Zlíně a Českých Budějovicích. V Praze přišlo minulý víkend na jeho sportovní festival osm tisíc lidí. Když se ovšem akce s pětiletou historií rozhodla rozšířit i do Brna, pořádně narazila.
Chlapci začínají s fotbalem často v předškolním věku.

Chlapci začínají s fotbalem často v předškolním věku. | foto: Profimedia.cz

Zdejší hokejová Kometa a fotbalová Zbrojovka se rozhodly, že z Prahy si svůj nábor nových nadějí organizovat nenechají. A na sobotu, kdy se Sporťáček koná, uspořádaly kluby místo spolupráce „protiakci“ nazvanou Den náborů. Rodiče, kteří chtějí své děti vést k nějakému sportu, tak budou mít zítra v Brně nejvyšší pohotovost. Mohou přebíhat mezi areálem Hněvkovského rovnou ke kluzišti a stadionu za Lužánky.

„Každá akce, která přivádí děti ke sportu, je dobrá. Nemůžeme ale dopustit, aby nám sem přijeli dělat nábory nějací Pražáci. To si musejí dělat kluby samy. Každopádně nás to motivuje k většímu nasazení,“ popsal pořadatel Dne náborů za Lužánkami Jakub Koudelka z krajské organizace České unie sportu.

Dva nábory v jeden den

Sporťáček Brno
10:00 - 18:00

Sportovní areál Hněvkovského

Vyzkoušet bude možné řadu sportů na 70 stanovištích. Rady poskytnou fyzioterapeuti, sportovní lékaři a psychologové. Den doplní exhibiční vystoupení, rozhovory se sportovci a autogramiáda.

Den náborů za Lužánkami
9:00–15:00

U bývalého zimního stadionu za Lužánkami se budou prezentovat jednotliví členové brněnské Unie sportovních klubů i další organizace.

Představí se Kometa, Zbrojovka, Volejbal Brno a tenisová škola.

I zde bude doprovodný program.

A „Brňáci“ vytasili hned několik trumfů. Vůbec poprvé se brněnské kluby domluvily, že na místě přihlášeným dětem odpustí sezonní poplatek. Ten přitom může být i osm tisíc korun.

Dětem se za Lužánkami při Dni náborů budou představovat mládežnické oddíly hokejové Komety či fotbalové Zbrojovky, ale lákat budou i trenéři atletiky, baseballu či moderní gymnastiky.

Vypomoci dokonce dorazí i olympijská vítězka ve sportovní gymnastice z Londýna 1948 Věra Růžičková, legendy Komety Jaromír Meixner, Josef Černý a Vladimír Nadrchal či fotbalový mistr republiky z roku 1978 Karel Kroupa.

A přijede i další brněnská rodačka, ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Té chtějí pořadatelé nabídnout, aby si vystřelila na neprůstřelného hokejového brankáře a osminásobného mistra republiky Nadrchala, jemuž je 77 let.

„Pokusíme se jí navíc na místě ukázat, jak v Brně s dětmi pracujeme. Na příští rok dostala do rozpočtu na sport od vlády půl miliardy korun navíc. Chceme ji přesvědčit, aby peníze poslala do regionů,“ vysvětlil Koudelka.

Nepříjemné dilema musel ovšem řešit brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Oficiální záštitu sice udělil Sporťáčku, o víkendu ale navštíví náborový den za Lužánkami.

„Z mého pohledu je naprosto nešťastné, že se obě akce konají ve stejný den. Rodiče, kteří tento víkend nebudou mít čas, by jistě uvítali, pokud by se druhá akce konala až za týden. Jako primátor ale musím stranit té brněnské akci. Sporťáček navštívím také, jen zatím nevím kdy,“ konstatoval Vokřál.

Tohle se nám jinde ještě nestalo, tvrdí Sporťáček

Pořadatelé Sporťáčku si z nepřízně velkých klubů nic nedělají. Jsou rozhodnutí pracovat s kluby malými.

„My pojmeme akci úplně jinak. Dětem představíme na 70 menších sportovních klubů z Brna. Děláme největší náborovou akci v Česku. Snažíme se ovšem vždycky s místními spolupracovat. Děláme jim reklamu. Například v Plzni měli velkou náborovou akci američtí fotbalisté. Tak jsme to spojili do jednoho,“ reagoval ředitel komunikace Sporťáčku František Suchan. To, co v Brně, se jim podle něj ještě nestalo.

Do Komárova pořadatelé přivezou například umělý led, na kterém budou děti bruslit, ale i českou florbalovou reprezentaci, běžce na lyžích Lukáše Bauera nebo krasobruslaře Tomáše Vernera. Vlohy k různým sportům si děti mohou na požádání nechat otestovat u odborníků se speciálními přístroji. A zapsat se mohou i do méně typických sportů, jako je lukostřelba nebo mölkky, což je jakási finská obdoba hry pétanque.

Nejčtenější

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Doufám, že neskončím u blokových pokut, přeje si bývalý fotbalista Znojma

Stanislav Tecl (vlevo) z Plzně si zpracovává míč, brání ho znojemský Tomáš...

Obránce Tomáš Cihlář zažil s fotbalisty Znojma nejlepší sezonu v historii jejich klubu, odehranou v nejvyšší soutěži, i...

Potíže se stadionem i s kádrem. Líšeň má během přípravy problémy

Fotbalisté Líšně (v bílém) v duelu s Hodonínem.

Fotbalisté Líšně mají za sebou první dva přípravné zápasy po postupu do 2. ligy a před sebou větší hromadu starostí,...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Najdete na iDNES.cz